Vecāki ziņojuši, ka, veicot iknedēļas skolēnu testēšanu, dažiem izglītojamajiem atklāti arī „Covid-19" saslimšanas gadījumi. Tomēr, tā kā rezultāti no laboratorijas saņemti ļoti novēloti – vairākas dienas pēc tam, kad mācību nedēļa jau iesākusies, radusies absurda situācija, slimiem bērniem klātienē apmeklējot mācību iestādi. Madonas novada pašvaldības izglītības nodaļā apstiprināja, ka sešas klases novadā šobrīd mācās attālināti sakarā ar atklātu „Covid-19" saslimšanu, savukārt divas pirmsskolas izglītības grupas ir karantīnā.
Izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne, kas jau iepriekš laikrakstam „Stars" bija iezīmējusi radušās problēmas ar Madonas novadam piesaistīto „MFD Laboratoriju", atklāja, ka 10. septembrī uzrakstīts atteikums turpmākai sadarbībai ar šo laboratoriju.
Bijušas vairākas būtiskas nepilnības testēšanas procesa nodrošināšanā.
– Tāpat arī ilgstošā nespēja skolām saņemt testa rezultātus, ir daži gadījumi, kad rezultāti saņemti tikai pēc nedēļas, un kādam izglītojamajam uzrādās pozitīvs rezultāts… Klasei nācies aiziet karantīnā, jo testa rezultāts saņemts novēloti, tas neliecina ne par labu servisu, ne veselības un drošības jautājumu ievērošanu.
Šobrīd ir pārejas periods, novada pašvaldības izglītības iestādes turpmāk sadarbosies ar laboratoriju „BIOR". Šobrīd tiek iesniegti testējamo saraksti, kā arī tiek noteiktas pirmās testēšanas dienas šonedēļ, – komentēja Solvita Seržāne.
Laboratorija „BIOR" pārdales rezultātā esot saņēmusi vairāk nekā 200 skolu, kas nozīmē papildu darba apjomu, lai izveidotu un nodrošinātu loģistiku. Tikmēr „MFD Laboratorijai" testējamo izglītības iestāžu apjoms esot samazināts, atbilstoši kapacitātei, zināja teikt pašvaldības pārstāve. Tiek cerēts gan uz veiksmīgu sadarbību ar jauno laboratoriju, gan uz to, ka saslimstības apmēru izdosies noturēt vismaz kādos „rāmjos".
– Mācību gada sākumā šo gadījumu nebija, šobrīd ir konstatēti daži pozitīvi testi. Saprotams, tas ir ļoti mainīgi. Vīruss ir ārkārtīgi lipīgs, zinām, ka daudz nevajag, lai infekciju iegūtu. Tas atkarīgs no visiem pasākumiem, ko katrs no mums ievēro, nodrošina. Nenoliedzami tā ir gan vakcinēšanās aptvere, gan arī citi pasākumi – roku mazgāšana, maskas, distancēšanās. Nu jau klasika. Gribētos aicināt un mudināt cilvēkus būt apzinīgiem. Ja vecāki pamana kādus simptomus bērniem, tomēr nelaist uz dārziņu, skolu. Saprotams, ka rudens ir vīrusu laiks, visapkārt ir arī citi saslimšanas gadījumi, ne tikai ar „Covid-19". Ja ir iesnas, saaukstēšanās simptomi, aicinām lieku reizi bērnu paturēt mājās, pavērot. Zinot šābrīža situāciju, tas ir ļoti būtiski un būtu tikai atbildīgi. Diemžēl bija gadījums, kad bērns ar visu pozitīvo testa rezultātu tika sūtīts uz skolu, jo bērns it kā jutās labi. Tas ir prātam neaptverami! Tas nozīmē tikai to – cik katra atbildība šobrīd ir svarīga. Tikai atbildības izjūta būs garants ilgākam, noturīgākam mācību procesam klātienē, – pauda Solvita Seržāne.
Lai arī valstiskā līmenī ir runāts, ka lokdauna gadījumā izglītības iestādes būs pēdējās, ko aizver, un pirmās, ko atver, saslimstības rādītājiem būtiski progresējot, valdībai var nākties lemt par citu taktiku un rīcību, kas skartu izglītības iestādes un apmācību procesu.
Jāpiebilst, ka no šīs nedēļas skolēnu „Covid-19" testēšana notiks reizi divās nedēļās, nevis reizi nedēļā, kā tas bija iepriekš, tā iepriekšējā nedēļā vienojās Ministru kabinetā.
Lai testēšanas process būtu visām iesaistītajām pusēm ērtāks un rezultāti operatīvāki, skolās pakāpeniski ieviesīs jaunu testēšanas metodi, kas paredz vienu klasi testēt kā vienotu grupu, nevis kā šobrīd – kā vairāku paraugu grupu, informējusi Veselības ministrija. Ja klases vienotajā paraugā konstatēs infekciju, tikai tad skolēnus testēs atsevišķi.
Šāda kārtība gan atvieglotu laboratoriju un izglītības iestāžu darbu, gan arī samazinātu izmaksas par izmeklējumu veikšanu. Tieši laboratoriju pārslodze līdz šim izskanēja kā viens no iemesliem, kāpēc meklēt jaunus testēšanas algoritmus.
Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece gan uzsvēra, ka, izvērtējot epidemioloģisko situāciju valstī, iespējams, ministri vēlāk atkal domās par biežāku testēšanu skolās, proti, ja būs nepieciešams, testēšanu palielinās no reizes divās nedēļās uz reizi desmit dienās, pēc tam – uz reizi septiņās dienās, bet, ja epidemioloģiskie apstākļi pasliktināsies nopietnā līmenī – testēšanos varētu rīkot vairākas reizes nedēļā.
Izglītības un zinātnes ministre ir pārliecināta, ka, samazinot testēšanas apjomus par divām reizēm, atrisināsies analīžu rezultātu piegādāšanas problēmas. Testēšana skolās visiem būs vienāda, un turpinās testēt visas nevakcinētās personas, kas dodas uz skolu.
22.09.2021.