4. un 5. septembrī Ērgļos noritēja Latvijas čempionāts (LČ) vidējā distancē un stafetē. Uz starta visās vecuma grupās stājās teju 700 dalībnieku.
Čempionāts šogad notika Ērgļu apkārtnē atjaunotā kartē, kurā sacensības nebija notikušas gadiem. Abās sacensību dienās dalībniekus sagaidīja jauktu koku mežs un piesātināts reljefs. Cauri apvidum vijas dažāda izmēra upītes, purvi, veģetācija mainījās no ļoti labi līdz slikti skrienamai, kas krietni apgrūtināja arī kontrolpunktu atrašanu. Starp vīriem elites grupā uzvaru guva mūsu novadnieks Mārtiņš Sirmais (Turun Metsankavijat). Kā vēsta Latvijas Orientēšanās federācijas (LOF) sabiedrisko attiecību daļa, Mārtiņam Sirmajam šī ir pirmā uzvara LČ vidējā distancē kopš 2014. gada. Dāmu elitē čempiones titulu individuālajā distancē izcīnīja Līga Valdmane (ZVOC-VBSS), bet stafetē vīru konkurencē uzvaru guva orientieristi Toms Veits, Uldis Upītis un Ainārs Lupiķis (OK "Kāpa"). Dāmu konkurencē nepareizi novietota kontrolpunkta dēļ rezultāti tika anulēti.
Vīru elitē vidējā distancē uz starta stājās 32 dalībnieki, kuru vidū bija gandrīz visi Latvijas spēcīgākie orientieristi. Traumas dēļ čempionātā nepiedalījās vienīgi Artūrs Pauliņš. Analizējot grafikus, ir skaidrs, ka bez kļūdām neiztika neviens no medaļu ieguvējiem. Līdz pat sestajam punktam pārliecinošā vadībā bija pagājušā gada čempions Rūdolfs Zērnis (OK "Saldus"), kas distances turpinājumā pieļāva vairākas kļūdas un finišā atkāpās uz bronzas pozīciju. Cīņā par zeltu iesaistījās arī Edgars Bertuks (OK "Alūksne"), kas distances sākumā bija priekšā M. Sirmajam, taču pēc kļūdām distances vidusdaļā atkāpās uz otro vietu finišā. Medaļu cienīgu ātrumu rādīja arī Ilgvars Caune ("Azimuts"-Sm BJSS), Uldis Upītis (OK "Kāpa") un Rihards Krūmiņš (OK "Alnis"), taču visi pieļāva pārāk lielas kļūdas, lai spētu konkurēt.
Vīru elitē ar distancēm stafetē viss bija kārtībā, un cīņa par medaļām izvērtās ļoti aizraujoša un neprognozējama. Pēc pirmā etapa pārliecinošā vadībā bija "Ozona" komanda, kuras dalībnieks Colin Kolbe finišēja ar vairāk kā minūtes pārsvaru pār tuvākajiem sekotājiem – OK "Saldus", OK "Kāpa", OK "Mežmalas"/Madona. Situācija strauji mainījās jau otrajā etapā, kur Kristaps Jaudzems līderpozīcijā izvirzīja Saldus komandu, taču finišā izrādījās, ka viņš ir izlaidis vienu kontrolpunktu, un, lai gan Rūdolfs Zērnis trešajā etapā pārsvaru vēl palielināja, komanda tika diskvalificēta. Cīņā par zeltu iesaistījās "Kāpas" komanda, kam pirmos divus etapus veica Toms Veits un Uldis Upītis, un "Meridiāns" ar Dairi Magoni un Aināru Drozdu attiecīgi pirmajā un otrajā etapā. Medaļu liktenis burtiski izšķīrās finiša spurtā, kur Ainārs Lupiķis "Kāpas" komandai nodrošināja uzvaru ar vienas sekundes pārsvaru pār "Meridiānu", kam pēdējā etapā startēja Mārtiņš Sirmais. OK "Kāpa" vīriešu konkurencē pēdējo reizi zeltu Latvijas čempionāta stafetē izcīnīja pirms 34 gadiem, un šis klubam ir vēsturisks panākums. Ne mazāk īpaša diena arī "Meridiānam", kas vienmēr izcēlies ar medaļām sieviešu konkurencē, taču vīri pēdējo reizi medaļu LČ stafetē izcīnīja 2011. gadā. Cīņa par bronzu bija diezgan vientuļa Alūksnes OK komandai, kam pirmos etapus veica Mikus Žagata un Jānis Kūms, bet Edgars Bertuks noslēdza stafeti, lēnām finišējot kopā ar komandas biedriem.
– Esam patiesi gandarīti, ka arī šogad, Latvijas kausa 21. sezonā, varam realizēt daudzveidīgu programmu, tādējādi sniedzot iespēju ikvienam sportistam un aktīva dzīvesveida piekritējam atrast sirdij tuvāko orientēšanās distanci. Pateicoties ilggadējam sadarbības partneru atbalstam, varam turpināt attīstīt orientēšanās sporta veidu Latvijā un uzņemt arvien jaunus, ambiciozus dalībniekus, kas vēlas iegūt savu pirmo orientēšanās pieredzi vai arī pilnveidot esošās zināšanas, – komentē LOF projektu vadītājs Matīss Ratnieks.
Latvijas čempionāta orientēšanās sportā atbalstītāju lokā jau otro gadu ir uzņēmums SIA "Maxima Latvija". Uzņēmuma „Maxima Latvija" Korporatīvo attiecību departamenta direktors Jānis Beseris atzīst: – Aizvadītās sacensības ir lielisks piemērs tam, ka, neraugoties uz "Covid-19" ietekmi gan uz sporta nozari, gan sabiedrības dzīvesveidu, cilvēki turpina aktīvi sportot un izmantot orientēšanās sporta sniegtās priekšrocības. Arī jaunajā sezonā turpināsim atbalstīt Latvijas Orientēšanās federāciju, lai vēl vairāk iedzīvinātu orientēšanos Latvijas sporta dzīvē un mudinātu sabiedrību piekopt veselīgu dzīvesveidu svaigā gaisā.
Latvijas čempionāts orientēšanās sportā un Latvijas kauss orientēšanās sportā šogad norisinās no jūnija līdz oktobrim. Sacensībās tiek noskaidroti gan labākie individuālie sportisti, gan labākie orientēšanās klubi. Nākamais Latvijas čempionāta orientēšanās sportā posms paredzēts 26. septembrī Priekuļu novadā, sportistiem sacenšoties pagarinātajā distancē. Plašāka informācija par visām sezonas sacensībām atrodama Latvijas Orientēšanās federācijas mājaslapā www.lof.lv.
Sagatavoja IVETA ŠMUGĀ
14.09.2021.