Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Vestienā atdzimst mākslas plenērs

Redakcija

Autors • 19.08.2021.

Vestienā atdzimst mākslas plenērs
Burtu lielums

Harismātiski, augstas raudzes mākslinieki pat no Ķīnas un Vestienas gleznainā ainava, tas ir mākslas plenērs, kas Vestienā savulaik notika kā tradīcija, tad pāris gadu nenotika, un nu tā atkal tiek atjaunota.

Kā stāsta plenēra idejas autore, vestēniete Līga Dzene, uz šādu domu pamudinājuši paši mākslinieki. „Mēs to vēlējāmies atdzīvināt, jo visi mākslinieki saka, ka Vestiena ir viena no skaistākajām vietām, ko gleznot. Visi, kuri braukā pa plenēriem katru gadu, saka, ka vēlas atgriezties Vestienā. Te, Gaiziņa apkārtnē, viss ir mierīgs un kluss, nepiespiests, te nav drūzmas, un te ir tāda maza paradīze māksliniekam, jo kur tu skaties, tur tu stūrīti vari uzgleznot. Mākslinieki pārsvarā strādā eļļas un akvareļa tehnikā, taču ir doma turpmāk uzrunāt arī skulptorus, keramiķus un citu virzienu māksliniekus, lai tas viss iet vēl vairāk plašumā. Mākslas plenērs ir atdzimis! Tas bija mans sapnis kopš 2018. gada, kad atnācu dzīvot uz Vestienu, un nu tas ir piepildījies."

Plenērā pārstāvēta gandrīz visa Latvija, starp teju diviem desmitiem dalībnieku ir arī viens no pasaules labākajiem akvarelistiem, Latvijas akvarelistu starptautiskās savienības (IWS Latvia) prezidents Aleksandrs Ņeberekutins, kas neslēpj patiesu prieku pēc ilgiem gadiem atkal gleznot šeit.
„Tiešām gribas šo vietu uzgleznot. Jau apmēram pirms desmit gadiem pēdējo reizi biju šeit un ļoti daudz gleznu uztaisīju, diemžēl tikai ūdensrozes, kas bija tepat blakus dīķī, pazudušas no tiem laikiem. Citādāk – visi apmierināti par to, kā šeit ir, apkārtnē jebkurā vietā var apstāties un gleznot. Mēs tiešām visi esam priecīgi, ka atkal varam te būt un strādāt. Miers, brīnišķīga daba – un mums neko vairāk nevajag. Par sadzīves lietām parūpējas organizatori, mēs varam tikai strādāt, strādāt un strādāt."

Rūpes par mākslas plenēra atdzimšanu Vestienā uzņēmusies biedrība „Dieviena", ko vada Ināra Viļķina. Biedrība plašākai sabiedrībai atpazīstama ar „Labo sajūtu dienas" organizēšanu Vestienā, Veselības dienu un dažādu nometņu rīkošanu. Kā uzsver Ināra, visas šīs biedrības domubiedru grupas veiktās aktivitātes Vestienā vērstas uz pagasta vārda nešanu tālāk pasaulē.
„Mēs gribam, lai par Vestienu uzzina arvien vairāk cilvēku, lai šo vietu parāda caur mākslu. Esam vienojušies ar māksliniekiem, ka viena glezna no katra mākslinieka tiek dāvināta Vestienai, pārējās gleznas tiek vestas tālāk, tās jau redz arvien vairāk cilvēku, līdz ar to it kā netieši Vestienu iepazīst ļoti daudz cilvēku. Mākslinieki visi kā viens atzīst, ka Vestiena ir vienreizēja vieta, un priecājas par to, ka atgriezušies šeit, jo šeit ir, ko gleznot, jebkurā vietā ir kā gleznā. Es pati visiem draugiem saku, ka dzīvoju gleznā," teic Ināra, neslēpjot prieku par Vestienu, uz kurieni pati pirms pieciem gadiem pārcēlusies no Rīgas.
Un tiesa, Vestienas gleznainā ainava māksliniekus piesaistījusi jau sen. Te savulaik no 2001. gada vairāk nekā desmit gadu vasarās aizritēja mākslas plenērs „Laisma", tolaik mākslinieku Valērija Baidas un Maijas Jakovičas vadībā.

„Kopš 2001. gada ir pagājuši jau 20 gadi. Pa šiem gadiem plenēra gleznotāji ir kļuvuši vecāki, nu labi – kļuvuši pieauguši, un jaunie nenāk klāt vairs, tādu, kuri strādā no dabas plenēros, nav vairs tik bieži. Toreiz mums piedalījās arī Rozentāla skolas audzēkņi, kuri ļoti to gribēja, bet tagad es skatos, ka viņi nemaz vairs tā nesteidzas uz plenēriem. Viņi ir pieraduši strādāt caur foto, caur video, nevis no dabas, no plaknē realizētas kaut kādas kompozīcijas. Tas mani neiepriecina, bet īsti jau plenēri nav aizgājuši bojā, drīzāk to ir kļuvis daudz, daudz vairāk nekā tad, kad mēs sākām. Tagad jau tas ir goda jautājums gandrīz katrai lielākai apdzīvotai vietai, ka tai ir savs plenērs," saka Maija Jakoviča.

Taču katram, kā uzsver uzrunātie mākslinieki, ir sava garša un savs pienesums. Vestienā – tā ir ainava, kas šoreiz vairāk atklājas akvareļu un eļļas tehnikā. Līdztekus tam – harismātiskās mākslinieces, arhitektes Mary Zhang personībā.
„Viņa ir no Ķīnas, bet jau septiņus gadus dzīvo Latvijā. Plenēra ietvaros viņa mums pasniedza kaligrāfijas meistarklasi. Tas ir tik lieliski – redzēt dažādas kultūras, kas sasaistītas kopā. Mērijai arī ļoti iepatikās šeit, viņa pirmo reizi ir Vestienā un šobrīd pat apsver domu par iespēju šeit dzīvot," stāsta Līga, un viņas teikto mirdzošām acīm apstiprina pati Mary Zhang.

„Vestiena ir viena no labākajām vietām Latvijā, ko esmu redzējusi, varbūt pat pasaulē. Esmu bijusi daudzās valstīs, bet nekur neesmu redzējusi tik skaistu dabu. Un šī miera izjūta, kas patiešām palīdz māksliniekam strādāt. Jā, arī mums ir plenēri, taču ne tik skaistās vietās kā šeit. Ir skaistas vietas, bet tur nav tādas kultūras. Šeit es sajūtu kultūras tradīcijas, pat ieejot tepat Vestienā lietoto preču veikalā, es atradu daudz vecu dārgumu ar vēstures un kultūras elementiem. Un tas ir ļoti interesanti māksliniekam. Ļoti iepriecināja arī, ka, runājot ar vietējiem bērniem, viņi man brīvi atbildēja angļu valodā, tāpēc domāju, ka Vestiena varētu tapt par starptautisku vietu mākslai. Te ir labas iestrādes, un kāpēc gan to neparādīt visai pasaulei?" uzsver Mary Zhang, iedrošinot vestēniešus, iespējams, pat sadarbībai ar Ķīnu un Ameriku.

„Mūsu sapnis ir veidot mākslas un kultūras telpu Vestienā," uzsver Ināra Viļķina. „Ideju ir daudz, un atliek vien tās realizēt. Esam domubiedru grupa, kur katram ir sava iecere, katram savas prasmes, un, sanākot kopā, mēs varam tās realizēt. Ir svarīgi, lai iesaistās visi pagasta iedzīvotāji. Svarīgi, lai katrs nāk ar savu domu un gatavību atbalstīt. Piemēram, šobrīd aktuāls ir jautājums par vides objekta izveidi Vestienā. Tik būtiski, lai katrs pagasta iedzīvotājs izsaka viedokli, kura no piedāvātajām skicēm būtu jārealizē un kurā pagasta vietā objekts būtu jāizvieto. Tikai kopā mēs varam izdarīt daudz un izdarīt labi. Un prieks, ka cilvēki to apzinās un ir aktīvi. Arī šoreiz, organizējot plenēru, mēs sajutām drauga plecu gan no Madonas novada pašvaldības, kas atļāva izmantot bez maksas skolas internāta telpas mākslinieku izmitināšanai un piešķīra 200 eiro materiālu iegādei, gan no novada uzņēmējiem. Gribam pateikties par atsaucību „Lazdonas piensaimnieka" administratīvajai direktorei Baibai Žukai, „Madonas maiznieka" valdes priekšsēdētājam Jānim Zaharam un SIA „Lat Angus" īpašniecei Ievai Galiņai par atbalstu mākslinieku ēdināšanai. Viņu ražojumi kopā ar mūsu pašu sarūpētajiem dārzeņiem pārtapa gardos un sātīgos ēdienos, par ko parūpējās Vestienas pamatskolas pavāres Sandra Pujāte un Guna Tipaine. Gribu izcelt un pateikt paldies par ieguldījumu mākslas plenēra organizēšanā Andrim Blaķim, Jurim Kipānam, Marikai Veibai, Jurģim Ļaudakam un Jolantai Bardziņai. Un vēl es īpaši gribu pateikties māksliniecei Līgai Dzenei, kas ieguldīja darbu un talantu mākslas plenēra organizēšanā. Šobrīd, kad plenērs ir jau noslēdzies, mēs saņemam zvanus no dažādiem Latvijas reģionu māksliniekiem un apvienībām ar interesi par nākamajiem plenēriem un dalību tajos. Tas nozīmē, ka paveiktais nav bijis veltīgs un ir jāturpina!" ar gandarījumu secina Ināra, piebilstot, ka plenēra mākslinieku dāvinātās gleznas pašreiz nodotas Vestienas pagasta pārvaldei, kas kopā ar organizatoriem vēl lems par gleznu turpmāko dzīvi.

SANDRA ZARIŅA

20.08.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px