Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Vai speciālisti gatavi obligātai vakcinācijai?

LAURA KOVTUNA

Autors • 03.08.2021.

Vai speciālisti gatavi  obligātai vakcinācijai?
Burtu lielums

Pagaidām tikai Ministru kabinets ir vienojies, ka vakcinēšanās būs obligāta ārstniecības, sociālās aprūpes, izglītības un citās iestādēs; par likuma pieņemšanu vēl būs jālemj Saeimai. Straujiem soļiem tuvojas 15. septembris, kad darba devējam varētu stāties spēkā tiesības atlaist darbinieku bez „Covid-19" sertifikāta. Vēl straujākiem – augusta vidus, kad nevakcinētie var paspēt savakcinēties un iegūt imunitāti „brīvprātīgi piespiedu kārtā", lai nezaudētu darbu. Ko par šādu iespējamu scenāriju domā nozaru pārstāvji un vai būs, kas tādā gadījumā strādā?

Iespējams, lielākas bažas par atbildēm uz šiem jautājumiem ir izglītības un ārstniecības jomās, jo jau šobrīd tajās nereti trūkst speciālistu. Tomēr satraukums valda arī visu pārējo profesiju pārstāvju vidū. Tā vien sāk šķist, ka „brīvprātīgi piespiedu kārtā" vakcinācija ir gatava arī „iet pāri līķiem", lai tikai panāktu savu.

Jāatrod zelta vidusceļš
Madonas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne atzina, ka konkrētus skaitļus –
cik ir vakcinēto un cik tādu, kuri ir kategoriski „pret" vakcinēšanos, varētu uzzināt pēc 19. augustā gaidāmās izglītības darbinieku konferences. Šobrīd skolu direktori un skolotāji vēl ir atvaļinājumos.
– Ja būs obligāta vakcinācija, mūs kā speciālistus uztrauc tas, ka cilvēks var atteikties strādāt skolā. Jau šobrīd redzam, cik daudzās iestādēs ir vakantu vietu. Ir mācību priekšmeti, kur jau šobrīd nav pedagogu arī bez obligātās vakcinēšanās. Protams, tiek pārrunāts, ko pie viena vai otra scenārija varam darīt. Kolēģi ir sprieduši, kā labāk – slimojam un mācāmies attālināti vai strādājam attālināti tādēļ, ka nav pedagogu…? Tas nav tā viennozīmīgi, ir jāatrod zelta vidusceļš. Pasargāt sevi un citus –
tā, protams, ir vakcinēšana. Ar cilvēkiem jārunā, jāskaidro, bet šābrīža polarizācija neveicina ne savstarpējo saskarsmi, ne psihoemocionālo klimatu. Šīs dažādās metodes, tostarp loterija, kas vispār jau šķiet jocīga lieta – vakcinēšanās ar spēles elementiem, ir ļoti diskutablas. Katram jāizvērtē un jāiet drošākais – gan sevi, gan citus pasargājošais – ceļš. Piespiedu mehānismi panāk tikai pretreakciju, – secināja Solvita Seržāne.

Ir „pret" attieksmi
Līdzīgu viedokli pauda arī LIZDA Madonas starpnovadu arodorganizācijas priekšsēdētāja Dace Caune: – Rādītājs, ka 60% pedagogu ir vakcinēti kopš aprīļa, uzskatu, nav jau nemaz tik slikts. Viss bija labi, cilvēki pamazām gāja uz to, ka jāvakcinējas. Ar to obligātumu iestājas tāds kā protests pat to vidū, kas bija domājuši vakcinēties tāpat, bez uzspiešanas. Protams, ir daļa, kuri ir kategoriski „pret" vakcinēšanos. LIZDA bija rīkojusi aptauju (ar vairāk nekā 6000 dalībnieku), tur parādījās, ka lielākā daļa ir „pret" obligāto vakcinēšanos – pat tie, kuri paši ir vakcinēti. Esmu tam piemērs – vakcinēties gāju tāpēc, ka man tam bija savi iemesli. Un tādi iemesli ir arī ikvienam citam. Tāpat kā ir iemesli gripas, plaušu vakcīnām un kādām tik vēl vakcīnām ne. Cilvēks uz tām iet, ja apzinās, ka viņam to vajag. Šāda uzspiešana cilvēkos rada tikai pretdarbību. Arodbiedrība ir „par" vakcinēšanos, bet „pret" obligātu vakcināciju.
Viņa atzina, ka vēl nav runāts par kādām protesta akcijām vai darbībām, ja patiešām vakcināciju nozaru pārstāvjiem noteiks kā obligātu. Tādā situācijā Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) par to kopīgi spriedīs. Ja patiešām tā notikšot, arodbiedrība iestāsies par tās biedru tiesībām, tomēr šobrīd tiekot cerēts, ka veselais saprāts Saeimā gūs virsroku.
– Skolotāji jau nav vienīgie, kuriem obligāti būtu jāvakcinējas. Mums tāpat riņķī ir daudz bērnu vecāku, kuri nepotējas un negrasās to darīt, uz skolu nāks paši bērni, kuri nav vakcinēti. Citas iestādes gan ir slēgtas, piemēram, arī pašvaldība aizvien ir aiz slēgtām durvīm. Cilvēkiem ir daudz lietu, kas jākārto, esi vai neesi potējies – nekur netiec iekšā. Viss jākārto caur internetu, ne visi pārzina juridiskos aspektus un citas nianses, ko vajag. Ne visi cilvēki internetā ir tik prasmīgi. Tikmēr Madonā ir izglītības iestāde, kur gandrīz visi pedagogi izslimoja „Covid-19", jo nāca bērni, kuri to pārnēsāja. Šāda informācija parādās reti; skaļāk izskan, piemēram, ka Rīgas ģimnāzijas, vidusskolas skolotāji bija ekskursijā un, lūk, atveda kovidu, – notiekošo ažiotāžu komentēja Dace Caune. Viņa piebilda – arodbiedrība panākusi, ka pirmsskolas izglītības iestādēs darbiniekiem, kuri nav vakcinējušies, testu veikšana joprojām ir bez maksas; 1. augustā stājās spēkā noteikumi, ka valsts šos testus vairs neapmaksā. Līdz ar to vismaz pagaidām arī bērnudārzos var turpināties klātienes darbs.

Pārsvarā vakcinējas
Madonas slimnīcas medicīniskā direktore, valdes locekle Astrīda Svilāne pieņēma, ka akūtam speciālistu trūkumam vismaz Madonā nevajadzētu iestāties, ja valdībā tiks pieņemts lēmums par obligāto vakcinēšanos.
– Principā ir vakcinējušies ļoti daudz darbinieku, ārstu vidū – gandrīz visi, izņemot vien dažus, kuri nav vakcinējušies dažādu iemeslu pēc. Kādam ir alerģija un pagaidām varbūt vēl baidās, citam veselība neļauj vai nav pagājušas 180 dienas pēc „Covid-19" izslimošanas. Arī māsiņas ļoti daudzas vakcinējušās. Ir tikai daži, kas nav un, iespējams, negrasās vakcinēties, – ar situāciju ārstniecības iestādē iepazīstināja Astrīda Svilāne.
Viņa atzina – ja valsts līmenī nolems ieviest obligāto vakcinēšanos, slimnīcai tas būs jāņem vērā. – Gatavojamies šādam iespējamam scenārijam. Saskatu, ka tad vakcīnai jābūt obligātai tiem darbiniekiem, kuriem ir ciešs kontakts ar pacientiem vai ir citi augsti riski. Tie darbinieki, kas, piemēram, sēž pie aparāta kabinetā un tikai apraksta, tur vēl varētu izšķirties – jā vai nē. Bet jomās, kur ir augsts saslimšanas risks, nevarēsim ļaut strādāt nevakcinētam, – iespējamo nākotni iezīmēja slimnīcas pārstāve.
Viņa arī atzina – vienmēr būšot kāds, kurš būs absolūti „pret" vakcinēšanos. Diemžēl medicīnā attālinātais darbs nav iespējams gandrīz vai nemaz, taču riski saslimt ar „Covid-19" pārsvarā ir augsti. To apzinoties, pārsvarā iestādes darbinieki arī vakcinējušies.
– Kopš 1. augusta noteikts, ka testi ir par maksu. Nevakcinētajiem medicīnas darbiniekiem valsts iegādāto antigēna testu pietiks vēl diviem mēnešiem. Bet visi zina, ka ar laiku tas būs maksas pasākums. Divreiz nedēļā jānodod antigēna tests, kas varētu izmaksāt ap 40 eiro… Ja darbavieta to nesedz – un arī nesegs, ja reiz bija visas iespējas vakcinēties – cenšamies cilvēkus pārliecināt vakcinēties, šo visu izskaidrot, – atklāja Astrīda Svilāne.

4.08.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px