Piekto dienu Praulienas pagasta Gustavskolā rit dienas nometne „Sajūtu faktors". Šodien plānots nometnes noslēgums, rezultātu apkopojums, kopīga augļu koka – rožābeles – iestādīšana un piemiņas zīmes uzstādīšana.
Biedrības „Madonas ģimenes centrs TuTi" organizētā nometne kopā ar brīvprātīgajiem un audzinātājiem apvienojusi 22 cilvēkus, no tiem 15 ir bērni.
Vakar, kad nometnes dalībniekus apciemoja „Stara" reportieri, uz brīdi visi bija iekārtojušies telpās, kur bērni skolotājas Danutes Vēzes vadībā pirmā stāva virtuves telpā gatavoja koka rotas – aproces, piespraudes – un atslēgu piekariņus, savukārt otrajā stāvā skolotājas Ievas Repšas vadībā bērni no koka klucīšiem un ripiņām papildināja nometnes naudas krājumus, lai noslēguma dienā „Sajūtu faktora" stilizētajā veikalā tos varētu likt lietā lielajā tirgošanās pasākumā. Un ko pirkt un pārdot, ko parādīt un ar ko lepoties visiem noteikti būs! Katru dienu prasmīgu pedagogu vadībā bērni apguva vērtīgas prasmes, darinot virkni brīnišķīgu lietu. Pirmajā dienā visi kopā strādāja pie nometnes karoga izgatavošanas, veidoja logo un identifikācijas kartes. Tika gatavota nometnes īpašā nauda un naudas tarbas jeb krāsaini maisiņi dažādiem pirkumiem. Otrajā dienā dalībnieki gleznoja ar pašu gatavotām krāsām no dabas materiāliem, Zigmunda Lauriņa vadībā krāsoja sienas un apguva apmetuma veidošanu no māla, kas noder pie krāsns mūrēšanas. Egļu alejā visus aizrāva sajūtu paklāja veidošana no dabas materiāliem –
čiekuriem, sūnām, akmeņiem, skaidām – un kontrastam – arī no tukšām plastikāta pudelēm. Nometnes programmā bija arī brīnišķīga pieredze, batikojot ar augu (ozola, bērza mizu, melleņu kompota) krāsām un aužot paklājiņus ar turpat dabā salasītiem smaržīgiem augiem; veidojot augļu, ogu un dārzeņu gleznas-foto. Un kur tad vēl Daces Dzilnas vadībā sniegtie improvizatoru koncerti, izzinošās spēles, piemēram, kā pareizi šķirot atkritumus, veselīgs dzīvesveids, tāpat atrakcijas, brīvais laiks dabā, atpūta un dienas noslēguma aplis, kad visi pulcējas kopā, uzsmaida cits citam, dodas mājup, lai no rīta atkal satiktos.
– Gustavskolā vairākus gadus nekas netika organizēts, ēka bija izdemolēta, joprojām esam bez elektrības un ūdens, jo ir noņemti elektrības skaitītāji, – vietu raksturoja Rita Vecozola. – To atrisinājām, pateicoties komandas biedram Zigmundam Lauriņam, savukārt pašvaldība lielākā mucā atveda ūdeni.
Pateicība izskanēja Praulienas pagasta pārvaldes vadītājai Ilonai Zalānei, kas vietai nodrošināja videokameras un iebraukšanas barjeras uzlikšanu, zāles nopļaušanu un palīdzēja izdarīt tā, lai šeit nevarētu iekļūt svešinieki.
Izstaigājot Gustavskolu, aina patiešām nebija no iepriecinošākajām. Taču, to, kā šeit izskatījās pirms nometnes, zina tikai paši komandas cilvēki, kas mēnesi strādāja, vāca vandāļu izdemolētās iekštelpas, kopa slāni pa slānim, tīrīja, mazgāja, krāsoja, lai kaut virtuves telpa un tualete būtu puslīdz kārtībā. – Paldies Irinai un Sergejam Uhanoviem, kas mums uzdāvināja traukus un virtuves mēbeles – plauktus, krēslus, galdu, – uzsver biedrības vadītāja.
Saspārdīts riģipsis, sasistas lampas, izdemolētas mēbeles, ēkas trijos stāvos vēl šur tur redzamas postažas sekas, kaut lielumu biedrības cilvēki jau savākuši.
Tāpēc jo vairāk pateicība Danutei Vēzei, Zigmundam Lauriņam, Velgai Sokirkai, Gailīšu, Zeltiņu, Lapas ģimenēm par nesavtīgu darbu nometnes vietas sakārtošanā.
Jautāta, kā ienāca prātā aktivitāti rīkot Gustavskolā, Rita Vecozola atbildēja: – Esam biedrība „Madonas ģimenes centrs TuTi", kas reģistrēta šā gada 30. aprīlī. 29. jūnijā tikām iekļauti Sociālā pakalpojumu sniedzēju reģistrā un 28. jūlijā saņēmām lēmumu par sabiedriskā labuma piešķiršanu mūsu organizācijai. Biedrībā esam apvienojušies 22 cilvēki, daudzi ir pedagogi ar apgūtām alternatīvām prasmēm un metodēm, esam priecīgi, ka varam sapulcēties zem viena jumta. Pamazām sabiedrībai piedāvāsim interesantas lietas, kas noderīgas ģimenēm, bērniem, ikvienam. Augusta vidū Madonā rīkosim biedrības atklāšanas pasākumu, attīstīsim un bagātināsim sociālo pakalpojumu sfēru. Šobrīd piedāvājums bērniem, kas parastajās klasēs īsti neiekļaujas, mūsu novadā ir samērā skaudrs. Ir biedrība „Mēs saviem bērniem", notiek integrācija vispārizglītojošo skolu klasēs, un tas arī viss. Savukārt mēs esam ceļā uz alternatīvas skolas veidošanu. Šīs skolas izveidei piemērotu vietu redzam tieši Gustavskolā. Jau esam izdomājuši struktūru ar astoņiem attīstības virzieniem, katram no tiem ir apzināti speciālisti ar attiecīgo izglītību un sertifikātiem. Pirmais, kas mūsu iecerei rosināja uzlūkot Gustavskolu, bija Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks
Zigfrīds Gora. Piesaistīsim Eiropas Savienības fondu finansējumu, ziedotāju līdzekļus un šo vietu sakārtosim, ļausim tai atdzimt.
30.07.2021.