Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Notikusi deputātu maiņa domē

LAURA KOVTUNA

Autors • 15.07.2021.

Notikusi deputātu maiņa domē
Burtu lielums

Zināms, ka pēc 2. un 9. jūlija ārkārtas domes sēdēm deputātu pilnvaras nolikuši Guntis Ķeveris, Tālis Salenieks un Vilnis Špats, darbu turpinot pārvaldnieka amatā – attiecīgi Madonas pilsētas, Lubānas apvienības un Cesvaines apvienības pārvaldēs. Jāatgādina, ka pārvaldes vadītāja un deputāta amata pozīcijas vienlaikus ieņemt nedrīkst.

Daļa iedzīvotāju, kas vēlēšanu laikā savu balsi par šiem kandidātiem atdevuši, lai viņi domē varētu piedalīties tieši lēmumu pieņemšanā, nevis izpildē, varētu justies vīlušies, uz ko norādīja arī opozīcija. Tikmēr sēžu laikā izskanēja aicinājums cienīt arī deputātu personīgās izvēles, izraugoties to amatu, kurā tautas ievēlētie pārstāvji saredz iespēju dot lielāko pienesumu saviem vēlētājiem.
– Tā ir iedzīvotāju mānīšana -startējot skaidri apzināties, ka vēlas atgriezties izpildvaras līmenī. Lubānas gadījumā tas sanācis bez īpaša starpgadījuma, jo Tālis Salenieks atgriežas Lubānas pārvaldē un viņa vietā nāk cits deputāts no saraksta, kurš pārstāv Lubānas pilsētu. Teritoriālais aspekts necieš. Tikmēr – cik cesvainiešu balsoja par Vilni Špatu, un cik – par viņa vietā nākušo deputātu no Ērgļiem? Tā ir milzīga atšķirība, un tiek izjaukts arī teritoriālais pārstāvniecības princips. Ērgļu deputātu kopa ar šo gājienu paplašinās, tikmēr Cesvaines – samazinās, – vērtēja Andrejs Ceļapīters.
Domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora gan iebilda teiktajam, aicinot akceptēt katra cilvēka brīvo gribu. – Tā ir arī Gunta Ķevera, Tāļa Salenieka un Viļņa Špata brīvā griba, saprotot, kā var dot lielāku pienesumu cilvēkiem. Nekur jau viņi neaiziet, bet gan paliek tepat, pie saviem cilvēkiem. Savus solījumus no saraksta realizēs dzīvē.
Tālis Salenieks paskaidroja savu izvēli nolikt deputāta mandātu: – Ejot uz vēlēšanām, mums nevienam nekas nav apsolīts. Katrs saraksts cer, ka uzvarēs vēlēšanās. Lielākā daļa jaunajā Madonas novadā nobalsojuši par Agra Lungeviča vadīto sarakstu. Ja Lubānas novada iedzīvotāji balsoja par mani, tad viņu labā arī turpināšu strādāt (kā Lubānas apvienības pārvaldes vadītājs – Aut.), tāpēc nejūtos savus vēlētājus piemānījis. Lai mazāk politisko intrigu! Pašvaldību darbā jāatmet savas ambīcijas, spēlēšanās ar sabiedrību, bet vairāk vajag lemt par reāli padarāmajiem darbiem.
Andrejs Ceļapīters atzina, ka viņa argumenti kolēģu domas, visticamāk, nemainīs, taču ar saviem komentāriem viņš vēloties, lai vismaz nākamajās vēlēšanās tiktu izskausta nemode vēlēšanu sarakstos aicināt startēt "balsu makšķerniekus vai vēlētāju mušpapīru".

Uz to priekšsēdētāja vietnieks Aigars Šķēls pauda repliku: – Pēc paša Andreja Ceļapītera izskaidrotā sanāk, ka pirms četriem gadiem no viņa saraksta ievēlētais Andrejs Piekalns (tolaik Aronas pagasta pārvaldes vadītājs – Aut.) arī pievīla savus vēlētājus, noliekot mandātu, un gāja uz vēlēšanām, apzinoties, ka paliks par pārvaldnieku. Tas, ko šodien runājam, ir pilnīgi lieka demagoģija.
Tāpat vēl deputātam Andrejam Ceļapīteram tika jautāts, vai arī viņš pirms šā gada pašvaldību vēlēšanām neesot aicinājis savā sarakstā startēt pārvalžu vadītājus, tostarp Tāli Salenieku.
– Jā, aicināju, bet ar nosacījumu, ka ievēlēšanas gadījumā izvēlas deputāta darbu. Šim aicinājumam neatsaucās. Ja būtu izvēlējušies palikt pārvaldes darbā, tad, rīkojot konkursu, viņiem jebkurā gadījumā būtu bijis liels handikaps pār citiem pretendentiem, – atkārtoti uz to, ka iepriekš minēto pārvalžu vadītāju iecelšanas gadījumā arī netika rīkots atklāts konkurss, norādīja Andrejs Ceļapīters.
Tikmēr Vilnis Špats samiernieciski noteica: – Vairāk jāskatās, lai strādājam visi kopā. Jā, vieni būs lēmēji, otri – izpildītāji, bet galvenais jau, lai labums ir visiem teritorijā. No tāda viedokļa neesam piekrāpuši vēlētājus, jo tie, kas vēlēja mūs, noteikti to darīja ar tādu domu, lai Cesvainē kaut kas būtu labāk. Runājot ar cilvēkiem, viņi jau nesaprot, ka pārvaldes vadītājs nevar būt deputāts, viņi nesaprot šo starpību – lēmējvara un izpildvara. Izvērtējot situāciju, sapratu, ka visvairāk varu izdarīt uz vietas. Tāpat ar lēmējvaru strādājam sazobē – strādāsim kopā, iesniegsim priekšlikumus.

Ar domes balsu vairākumu, vienu balsi „pret" (Andrejs Ceļapīters) 2. jūlija domes sēdē tika nolemts izbeigt Gunta Ķevera deputāta pilnvaras pirms termiņa; ar divām balsīm „pret" (Andrejs Ceļapīters, Kaspars Udrass) 9. jūlija sēdē nolemts izbeigt Tāļa Salenieka un Viļņa Špata deputāta pilnvaras pirms termiņa.
Jāpiebilst, ka ceturtais ievēlētais pārvaldnieks Aigars Šķēls, kurš līdz šim vadīja Barkavas un Ošupes pagastu pārvaldes, ir pieņēmis deputāta mandātu, tādējādi pametot pārvaldnieka amatu. Paralēli viņš stājies amatā par domes priekšsēdētāja vietnieku komunālās saimniecības, teritoriālās pārvaldības un attīstības jautājumos. Tikmēr Barkavas un Ošupes pagastu pārvaldes uz laiku vada to īpašumu uzturēšanas nodaļu vadītāji, tā skaidroja domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs. Līdz darbā tiks pieņemti jauni pārvalžu vadītāji, to pienākumu izpildītājs Barkavā ir Aleksandrs Šrubs, Ošupē – Anita Ikauniece.
Savukārt pie deputātu galda Gunta Ķevera (politiskā partija „Latvijas Reģionu apvienība", „Latvijas Zemnieku savienība"), Tāļa Salenieka un Viļņa Špata (Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!"-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK") vietā ir nākuši kandidāti no attiecīgajiem sarakstiem, kuri kā nākamie saraksta ietvaros guvuši visvairāk vēlētāju balsu – Gatis Teilis, Iveta Peilāne un Aivis Masaļskis.

16.07.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px