Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Iespēja piešķirt mantām otro dzīvi

ZANE BIKOVSKA

Autors • 13.07.2021.

Iespēja piešķirt mantām otro dzīvi
Burtu lielums

Lielākoties tās mantas, ko mēs ikdienā vairs neizmantojam vai nevalkājam un kas kļuvušas liekas, aizceļo uz atkritumu izgāztuvi. Poligonos arvien vairāk krājas drēbju kaudzes un dažādu sadzīves priekšmetu kalni. Bieži vien ļaudis neaizdomājas, ka mantu izmešana nav vienīgais veids, kā no sev nevajadzīgā atbrīvoties. Visā pasaulē arvien populārāki kļūst krāmu tirdziņi; lai arī to nosaukums var nešķist pārāk pievilcīgs, tajos nereti var atrast ko sev derīgu. Par to, ka nevajadzīgais citam var izrādīties gana labs, cilvēkus aicina aizdomāties arī Ramona Zariņa un Ieva Ozoliņa – draudzenes, kuras jau vairākus gadus Madonā rīko andeli. Tās laikā var gan pirkt, gan pārdot, gan mainīt mantas un piešķirt tām otro dzīvi.

– Andele – tā ir iespēja sev vairs nevajadzīgas, taču citam noderīgas lietas pārdot, atdot vai iemainīt. Pircēji var arī kaulēties. Andelēšanās ļoti lielu popularitāti ieguvusi interneta vidē, taču visforšāk to darīt tieši klātienē, kad lietas var apskatīt, apčamdīt, uzmērīt un novērtēt.  Vēl andelēšanās ir sava veida kopā būšana, komunikācija, jo daudziem preču piedāvātājiem un pircējiem patīk arī parunāties, dažkārt izskan kāds jauks stāsts par to, kā konkrēta lieta iegādāta vai kas ar to noticis, kur tā pirkta. Dāmas parunā arī par modi. Šīs sarunas ir bonuss, ar ko andele atšķiras no parasta veikala. Jāteic, pasākums nav domāts mājražotājiem vai preču pārpircējiem, tirgota tiek tikai sava personiskā lieta, lūk, tas ir būtiski.
Andeli ļoti bieži min arī saistībā ar zaļo dzīvesveidu, jo tā ir dabas saudzēšana – mēs neizmetam, mēs dodam tālāk. Diemžēl tie skaitļi mūsdienās, cik apģērba tiek izmests, izklausās pat nereāli un tiešām ir drauds planētai, – stāsta viena no andeles organizatorēm Ramona Zariņa.
Arī otra organizatore Ieva Ozoliņa piebilst: –  Pircējs ir tāds, kāds ir – viņš var klusējot apskatīties piedāvājumu, var izprašņāt, pakaulēties par cenu, pat dažkārt samainīties lietām. Tā ir arī lieliska laika pavadīšana, iespēja iepazīties ar jauniem cilvēkiem, iespēja izbaudīt sestdienu citādāk, nekā ierasts. 

Jautātas par to, kāds ir mērķis andeles rīkošanai, meitenes atbild ar pretjautājumu: „Kāpēc lietas būtu jāmet laukā, ja tām var dot otru dzīvi?"
– Varbūt tas skan nedaudz banāli, bet tieši tā tas ir. Andelētājiem labi, jo var gūt prieku un arī pienesumu savam maciņam, nevis vienkārši izmest mantas, savukārt pircējs gan ietaupa, gan bieži atrod ko tādu, kas veikalā nemaz nav nopērkams, – norāda Ramona.
Viņa piebilst, ka abas ar Ievu ir draudzenes un abas arī andelējas internetā, tāpēc radusies doma, ka jārīko šāda iespēja klātienē.
– Mums šķita, ka būtu forši, ja arī Madonā būtu kas tāds, kas jau sen ir Rīgā, un izrādījās, ka madonieši tiešām to grib. To apliecināja aptauja internetā pirms pirmās andeles, lai vispār saprastu mūsu puses cilvēku nostāju par ko tādu, un katru reizi pozitīvo nostāju pierāda arī tirgotāju un pircēju lielais skaits. Mums ir prieks redzēt, ka ir jēga tam, ko darām! Arī lietoto apģērbu veikali, kuru šobrīd gan Madonā, gan Latvijā kopumā ir ļoti daudz, pierāda, ka cilvēki tiešām vēlas izmantot šāda veida iepirkšanos, – pauž Ramona Zariņa.
Andeli Ramona un Ieva organizē divatā. Tas nav bizness, meitenes vienkārši to dara, jo vēlas, lai Madonā notiktu šāda aktivitāte.
– Protams, regulāras andeles ir Rīgā, (starp citu, galvaspilsētā ir ļoti lielas dalības maksas tirgotājiem), tāpat tās notiek arī dažās mazpilsētās. Citviet gan tas notiek salīdzinoši reti, tāpēc mums prieks, ka Madonā varam lepoties ar andeli, kas nu jau kļūst par tradīciju. Būtiski, ka visas mantas vienmēr ir labā stāvoklī, tīras, kas ir galvenais, lai jebkuram apmeklētājam būtu patīkami tās gan apskatīt, gan aptaustīt un, protams, nopirkt. Internetā gan ir bijuši dažādi gadījumi, jo cilvēki diemžēl ne vienmēr ir godīgi, taču Madonā ir ļoti foršas andelētājas, mēs arī pakontrolējam, lai lietiņas tiešām būtu labā stāvoklī, – piebilst Ieva Ozoliņa.

Ramonas un Ievas paspārnē notikušas jau vairākas andeles. To rīkošana uzsākta 2019. gadā, šī būs jau ceturtā. Ņemot vērā tiešām lielo atsaucību, kad daudzi tirgoties gribētāji netika vietas ierobežojumu dēļ, šoreiz meitenes nolēmušas izplesties vēl vairāk un andeli rīko Saieta laukumā. Ar katru reizi andele uzlabojas, un par to Ievai un Ramonai ir milzīgs prieks.
Vaicāta, kādas ir atsauksmes no cilvēkiem un cik aktīvi tiek izmantota iespēja mainīt, pirkt un pārdot mantas, Ieva Ozoliņa atbild – andeles tiek ļoti labi apmeklētas.
– Mēs abas pat neesam varējušas nodrošināt tik plašas telpas, lai varētu piedalīties visi tirgotāji, kas to vēlas, tāpēc, vēsajam laikam tuvojoties, kad atkal būs jāatgriežas iekštelpās, gaidīsim ziņu no kāda plašu telpu īpašnieka, lai andeli varētu rīkot arī ziemā un tajā varētu piedalīties pēc iespējas vairāk interesentu. Apmeklētāju vienmēr bijis ļoti daudz, kad andeles notika iekštelpās, ir pat  bijis tā, ka ārā veidojas gara rinda. Tad mēs sapratām – mērķis ir sasniegts, – atklāj Ieva.
Savukārt Ramona papildina draudzenes teikto, piemetinot, ka cilvēki raksta un prasa, kad būs nākamā andele. Viņasprāt, tas pierāda pasākuma pozitīvo auro. Arī šoreiz piedalīsies cilvēki ne vien no Madonas, bet arī no apkārtējiem novadiem. Esot ļoti patīkami, ka arī tādā veidā cilvēki var draudzēties, ka pilsētā ir iespējams uzņemt ciemiņus un ka uz Madonas andeli grib braukt pat no attālākām vietām. 
– Apģērbs un apavi gan pieaugušajiem, gan bērniem, dažādi aksesuāri – šīs lietiņas visbiežāk ceļo caur andeli. Kas ir būtiski – ne tikai drēbes, bet arī mājai derīgas lietas: grāmatas, spēles, bērnu rotaļlietas, saimniecībā noderīgas mantas, interjera priekšmeti un daudz kas cits. Šādai lietu apritei īpaši liela popularitāte ir ārzemēs, tā saucamajos krāmu tirdziņos, un, protams, iepriekš minētajā internetā, bet gribam pirkt un pārdot prieku vēl vairāk iedzīvināt arī Madonā klātienes andelēs, – atklāj Ramona un Ieva.

Meitenes vēlas likt aizdomāties cilvēkiem, cik svarīgi ir ieraudzīt katrai lietai otru pusi, jo kādam nevajadzīgais citam var būt noderīgs.  Ramonai visvairāk andelē patīk drēbes, tāpēc ir jauki, ka tad, kad tās vairs netiek valkātas, apģērbu atdod lietošanā citiem. Pasākuma organizētāja vienmēr izmanto iespēju arī pati ko nopirkt. Viņa atgādina – būtiski, ka andelē var bieži arī atrast kādas pērles – zīmolu preces, ko kāda īpašniece ir gatava atdot lietošanā vai pārdot citam par simbolisku samaksu. Dažkārt Ramona andelē ir arī iegādājusies interesantus, veikalā neredzētus interjera priekšmetus.
Ieva Ozoliņa un Ramona Zariņa aicina un laipni gaida visus tirgoties gribētājus un andeles apmeklētājus sestdien – 17. jūlijā – Saieta laukumā Madonā no pulksten 8 līdz 12. Tirgotājiem lūgums iepriekš pieteikties, zvanot pa tālruni 29215089.

14.07.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px