2. jūlija ārkārtas sēdē tika izveidotas Madonas novada pašvaldības iestādes – „Cesvaines apvienības pārvalde", „Ērgļu apvienības pārvalde" un „Lubānas apvienības pārvalde" -, kā arī katrā no tām apstiprināta amata vieta "Pārvaldes vadītājs". Šajā numurā plašāka informācija par Cesvaines apvienības pārvaldes vadītāja iecelšanas procesu, nākamajos numuros – par Ērgļu un Lubānas novada pārvalžu vadītāju iecelšanu.
Skatot jautājumu par pārvaldes vadītāju amata vietas izveidi visu triju apvienību pārvaldēs, pašvaldības izpilddirektora p.i. Āris Vilšķērsts pauda, ka atlīdzības lielums ticis pielīdzināts iepriekšējā Madonas novada to pagastu pārvalžu vadītāju atalgojuma lielumam, kuri pārvaldīja divus pagastus – 1590 eiro.
Savukārt par pārvaldes vadītāja iecelšanas procesu viņš skaidroja, ka nākotnē pašvaldību likums varētu paredzēt, ka pašvaldībai obligāti jārīko konkurss uz iestāžu vadītāju vietām; nav zināms, kad šis likums varētu stāties spēkā. – Tomēr šobrīd jārisina jautājums un jānodrošina darba nepārtraukta, iespējami drīza iestāžu darbības uzsākšana, tādēļ jāieceļ vadītāji – apvienības pārvalžu vadītāji. Cesvaines novadā līdz šim ilgus gadus strādājis vadītājs, kurš nodrošinājis sekmīgu šī novada funkcionēšanu. Tādēļ bija ierosinājums arī par jaunizveidotās Cesvaines apvienības vadītāju iecelt Vilni Špatu, – teica Āris Vilšķērsts.
Tikmēr deputāts Andrejs Ceļapīters argumentēja, ka tas „retinās deputātu rindas", jo Vilnis Špats ievēlēts par deputātu – tātad iedzīvotāji viņam uzticējuši šādu amatu. Lai nodrošinātu darbu nepārtrauktību, Andrejs Ceļapīters ieteica noteikt līdzšinējā novada izpilddirektoru par pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāju. – Piedāvāju izsludināt konkursu Lubānā, Cesvainē; Ērgļu gadījums ir atsevišķi. Izpilddirektori ir kompetenti cilvēki, nav nekādu problēmu viņiem pārejas periodā uzticēt vadīt pārvaldi līdz brīdim, kamēr notiek konkurss un gūstam labāko personāliju rezultātu, – rosināja Andrejs Ceļapīters.
Tam iebilda deputāti Aigars Šķēls, Zigfrīds Gora (šobrīd – priekšsēdētāja vietnieki – Aut.) un Guntis Ķeveris (šobrīd Madonas pilsētas pārvaldnieks – Aut.), uzsverot, ka iedzīvotāju dotā uzticēšanās vēlēšanās ir vistiešākais rādītājs tam, ka tiek novērtēts kandidāta darbs, kā arī vislabāko pienesumu tas dos, strādājot tieši vietējā teritorijā. Savukārt deputātu rindas netikšot retinātas, jo vietā varēs stāties kāds cits deputāts no attiecīgā saraksta. Aigars Šķēls piebilda: – Runāju kā bijušais pārvaldes vadītājs situācijā, kas bija 2009. gadā, kad valdīja ļoti liela neziņa. Izpilddirektors var vadīt procesus, bet iedzīvotājiem un arī darbiniekiem būs labāk, ja darbosies pastāvīgs vadītājs, jo pirmais apvienību vadītāju uzdevums būs komplektēt štatus izveidotajās pārvaldēs. Uz laiku izpildot pienākumus, ir viens skatījums uz to, strādājot pastāvīgi – otrs skatījums.
Deputāte Vita Robate arī sliecās piekrist deputāta Ceļapītera paustajam viedoklim: – Izpilddirektoram šāds darbs būtu izdarāms. Konkursā, izskatot kādu kandidatūru, ir priekšā CV, izglītības dokumenti, bet personīgi man šie cilvēki šobrīd –
tikai bilde. Nekā personīga, bet balsojumā atteikšos. Varam rīkot atklātu konkursu. Ja šie vīri un deputāti sevi profesionāli pierādījuši, viņiem nebūs nekādu problēmu uzvarēt arī publiskā konkursā.
Ņemot vērā to, ka deputātu vidū ir jauni kolēģi, Vilnis Špats plašāk iepazīstināja ar sevi – 55 gadi, precējies, pieaudzis dēls, ir trīs dažādas izglītības: profesionāls agronoms, maģistra grāds publisko pārvalžu programmā, kā arī profesionālā izglītība biškopībā. Darba gaitas sācis kā zemes ierīkotājs Cesvainē, līdz 1994. gadā ievēlēts par deputātu Cesvaines pašvaldībā, un uzreiz arī – par priekšsēdētāja vietnieku. Vien piecus gadus vēlāk esošais priekšsēdētājs amata vietu pameta sasaukuma vidū, pārceļoties uz Rīgu. Vilnis Špats izšķīries pārņemt priekšsēdētāja vietu.
– Sākums bija grūts, bija juku laiki, bruka lielsaimniecības. 2002. gada 5. decembri uzskatu par robežšķirtni, kad Cesvaines pilī izcēlās lielais ugunsgrēks, kas turpmāk ietekmēja visu saimniecisko dzīvi. Smagākais, ka nodega ne tikai pils, bet nodega arī skola, kur līdz tam mācījās 555 bērni, strādāja 70 skolotāji un tehniskie darbinieki. Bija jāuzbūvē jauna skola un jāatjauno pils – ļoti smags laiks. Otrs smagais periods saistās ar jaunās skolas būvniecību 2007. gadā, tā ir pirmā vidusskola, kas uzbūvēta neatkarīgās Latvijas laikā. Lai varētu uzbūvēt, skolas vadība, es, projektu vadītāji, iestājāmies tā laika partijā „Jaunais laiks", bet Repše izlēca no valdības, savukārt mēs nokļuvām nežēlastībā. Uzbūvējām skolu būtībā bez naudas. Projekta izmaksas bija 4 miljoni, sākās inflācija, bija samaksāti 2 miljoni, bet otra puse, vēl 2 miljoni, palika kā parāds. Bija ļoti veiksmīgi saslēgti līgumi, neko nevarēja mums izdarīt, kaut ķengāja. Kā dabūjām otrus divus miljonus –
varu vēlāk izstāstīt pie kafijas tases, bet… es tur nosirmoju, – ne uz vieglo laiku priekšsēdētāja amatā atskatījās Vilnis Špats.
Viņa vadībā Cesvainē īstenoti vairāki projekti – nomainītas siltumtrases; uzbūvēta jauna, moderna katlumāja; atdzelžotavas, ūdens attīrīšanas stacijas; piesaistīti divi vērienīgi projekti Cesvaines pils atjaunošanai; pārbūvēta galvenā Pils iela; veikta lauku ceļu pārbūve. Savi pašvaldības līdzekļi, ņemot aizņēmumus, ieguldīti arī Cesvaines pils atjaunošanas darbos, uzbūvēta sporta zāle vidusskolai. Ir arī vairāki iesākti projekti – Pils ielas pārbūve posmā uz Madonas pusi; sporta laukuma izbūve aiz skolas; daļēja jumta nomaiņa vidusskolai.
– Nākotnei lielākais izaicinājums ir internāta pamatskolas bijusī ēka, kas jāpārveido par pansionātu jeb sociālās aprūpes iestādi. Tam jau ir izstrādāts projekts minimālā sastāvā, kopīgi jāmeklē līdzekļi. Tas ir svarīgs darbs, jo veco ļaužu visā Madonas novadā nepaliek mazāk, šobrīd Cesvainē ir mazs pansionāts ar tikai 20 vietām. Par ko esam cīnījušies iepriekšējā sasaukumā, kopā ar Agri (Lungeviču – Aut.), autoceļš P37, ko pašlaik būvē no Pļaviņu puses, bet kuram ir arī projekts no Madonas novada robežas līdz Dzelzavai. Tas netiek realizēts, jo posms ir ļoti garš – vairāk nekā 20 kilometri. Man bail, ka jau pirms diviem gadiem tam izstrādātais tehniskais projekts novecojis un tas būs jāatjauno – kopīgi valsts līmenī šī ceļa posma atjaunošana ir jāizcīna. Ir ideja par veloceliņu Cesvaine-Madona ar pieturvietām Biksērē, Patkulē. Jāizmanto tas, ka Cesvaines pils būs tāda kā pērle Madonas novadā, – tikai dažas no idejām iezīmēja Vilnis Špats. Viņš arī vērtēja, ka vēlētāju uzticību nebūšot pievīlis, jo saskāries pat ar amizantām situācijām: – Iedzīvotāji nāk klāt un pasaka: „Es par tevi nebalsoju, jo radinieks bija citā sarakstā. Bet es tevi atbalstu. Vai tu te paliksi?"
Ņemot vērā visu deputātu paustos viedokļus, domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs sākumā aicināja balsot par Andreja Ceļapītera ierosinājumu nozīmēt izpilddirektoru par pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāju, tomēr tas neguva balsu vairākumu. Balsojumā par Viļņa Špata iecelšanu amatā „Madonas novada Cesvaines apvienības pārvaldes vadītājs" deputāti bija gandrīz vienbalsīgi, tikai ar vienu balsi „pret" (Andrejs Ceļapīters).
9.07.2021.