Vēlēšanu rezultātus, iegūstot Madonas novada vēsturē augstāko balsu skaitu kādai partijai – 41,54%, domes priekšsēdētājs AGRIS LUNGEVIČS atzīst par labāko vērtējumu četru iepriekšējo gadu darbam. – Ja kādā brīdī bija labi padarīta darba izjūta, tā bija vēlēšanu nakts. Milzīgs darba novērtējums, protams, arī atbildība darbam nākotnē, – viņš pauda.
Iesāktie darbi un jaunas ieceres būs jāturpina – jaunā novada pirmajā domes sēdē Agris Lungevičs tika apstiprināts domes priekšsēdētāja amatā. Sarunas gaitā viņš vairākkārt gan uzsvēra – vienmēr var darīt vēl vairāk, labāk, un, ieklausoties pašvaldības komandas, speciālistu un iedzīvotāju viedokļos, viņš to arī ir gatavs turpināt darīt.
– Vai tagad ir neliels atslābums; vismaz mazinājusies tā politiskā spriedze, kas bija pirms vēlēšanām?
– Atslābums īsti nē, jo tuvākajā laikā daudz prasīs jaunā novada izveide no administratīvā viedokļa. Nenoliegšu, priekšvēlēšanu periods bija karsts. Bija pietiekami daudz spēlētāju, kas sevi pieteica uz politiskās skatuves. Katram ir jāliek galdā kādi argumenti, sava taktika. Mana un komandas pozīcija bija, ka ejam ar saviem padarītajiem darbiem un to, kas ir jādara, bez neviena negatīva komentāra, viedokļa. Un rezultāts ir labs.
– Pat vēsturiski labs.
– Iepriekšējie četri gadi bija grūti, atzīšu, bet, saņemot tik labu rezultātu, saproti, ka ir vismaz daļa sabiedrības, kas tavu darbu novērtē. Šo vēlēšanu rezultāts deva ļoti lielu motivāciju un iedvesmu strādāt. Lauku pašvaldībās socioloģiju netaisa. Ir tikai kādi interneta komentāri, viedokļi, bet tas nav kopējais redzējums. Socioloģija ir reizi četros gados – uz vēlēšanām. 2009. gadā uz pašvaldību vēlēšanām sarakstu neveidoju, bet mani ievēlēja kā vienīgo deputātu no pārstāvētā saraksta. Uz 2013. gadu jau veidoju sarakstu, un ieguvām piecas vietas, 2017. gadā – sešas vietas. Tagad ir astoņas vietas. Līkne ir bijusi augšupejoša.
– Ar visu to, ka pandēmijas dēļ mazinājās saikne ar cilvēkiem, pieauga tāda kopējā spriedze sabiedrībā.
– Sabiedrību var saprast. Tas tiešām bijis grūts laiks mums visiem. Ja paskatās šo sasaukumu, tā īsti mēs strādājām nepilnus trīs gadus, jo pēdējais gads ar astīti bija kovida gads. Ļoti daudzus projektus nācās apturēt, pieturēt, pārfinansēt aktivitātes. Attālinātais darbs, mācības, pārtikas pakas, vakcinācijas procesa organizēšana kopā ar valsts dienestiem.
– Vai pirmsvēlēšanu mutulī izskanēja arī kritikas vārdi, par ko nodomājāt: „Jā, atzīstu un ņemšu vērā"?
– Pilnīgi noteikti. Nekad neesmu uzskatījis, ka dome visu dara tikai pareizi. Absolūti nē. Saku paldies gan kritikai, gan ļoti lielu paldies – domes deputātiem par pietiekami kritiskajām domes sēdēm, par dažādajiem argumentiem. Dažādie viedokļi tikai noved pie pareizā risinājuma. Cilvēki man pat bieži vien atsūta whatsapp, messenger ziņas, piemēram, nav saliktas atkritumu urnas, ceļa zīmes vai kas cits. Paldies par to – cenšamies izdarīt. Ir kādas lielākas lietas, kur arī pieņemu pārmetumus. Piemēram, projekti pavirzījās mazāk, nekā gribējām, kam bija dažādi traucējoši apstākļi. Kritika jāuztver veselīgi un jāizdara secinājumi, lai darītu vairāk un labāk. Tikmēr daudzas lietas izdevās labi un ļoti labi, par ko vislielākais paldies komandai, jo tas ir bijis tikai komandas darbs – sākot ar speciālistiem līdz pat vadībai.
– Jau iepriekš esam runājuši par jūsu prioritātēm nākamajiem četriem gadiem. Vai palikuši tie paši akcenti?
– Pirmais noteikti – jaunā novada struktūras izveide un kopīgas politikas veidošana jau jaunajā novadā. Vadoties pēc tā – meklēt iespējas attīstībai. Projekti vēl tikai nāks, bet principā ir iestājies jaunais Eiropas fondu periods, tāpat nāks finansējums „Covid-19" seku mazināšanai. Šīs iespējas jāizmanto. Ko saredzu kā ļoti aktuālu – dzīvojamais fonds. Ne tikai Madonā, bet arī Ērgļos, Cesvainē, Lubānā. Uzņēmējdarbības veicināšana, varbūt vēl kāda industriālā zona jāizveido. Ļoti vajadzētu turpināt attīstīt ceļu tīklu. Arī tie projekti, kas ir kādā procesā, bet ko kovida dēļ mazliet apturējām, jāturpina – peldbaseina projekts, pašvaldības īpašumā izdevās iegūt karjera ezeru, tam ir izstrādāts metu projekts, kā šo teritoriju attīstīt pa posmiem. Arī estrāde ir projektēšanas stadijā, noteikti vēlētos uzbūvēt pirmo kārtu šī sasaukuma laikā, tāpat meklēsim risinājumus, kā īstenot Mīlestības graviņas projektu. To bija domāts uzsākt jau šovasar, bet iepirkumā saņēmām ļoti dārgu būvnieku piedāvājumu. Situācija būvniecībā pēdējos mēnešos ir dramatiska, cenas kāpj nereāli, pat grūti to aptvert. Ceru, ka izdosies pabeigt Madonas pilsētas vidusskolu, jo būvnieki šobrīd ir ļoti smagā situācijā. Tāpēc iepirkumu graviņai ceram atkārtot ziemā ar īstenošanu nākamvasar, lai būtu labāka cena.
Protams, aktualitātes arī jaunajās teritorijās. Saredzu, ka jāveido kopīgi tūrisma maršruti – Ērgļi, kā tuvākā vieta Rīgai jaunajā novadā, Madona, Cesvaine, Lubāna, katra teritorija ar savu piedāvājumu kopīgiem maršrutiem. Noteikti jāstrādā ar „Latvijas Valsts ceļiem" pie valsts ceļu tīkla sakārtošanas. Šajās dienās sāks pārbūvēt ceļu Sauleskalns-Madona. Būvniecības iepirkums notiek uz Ļaudonas ceļa asfaltēšanu. Tas ir jāturpina un jāmēģina pamatot ceļu nozīmīgumu vēl kādā virzienā. Piemēram, neasfaltēts ir Gaiziņkalna ceļš, nav savienojuma ar Lubāna ezeru.
– Kādas būs tuvākās iedzīvotājiem saskatāmās pārmaiņas saistībā ar administratīvi teritoriālo reformu (ATR)? Vai mazināsies administratīvais aparāts, kas bija viens no ATR pamatojumiem?
– Esošajā Madonas novadā nemainīsies nekas. Cesvaines, Lubānas un Ērgļu gadījumā tiks veidotas pārvaldes. Vēl tiek slīpēts, vai sauksies, piemēram, „Cesvaines pilsētas un pagasta pārvalde" vai „Cesvaines apvienība"; to skaidro VARAM. Bet katrā vietā plānots, ka būs pārvalde ar pārvaldes vadītāju un līdzīgām funkcijām, kā veic pārvaldes Madonas novada līdzšinējā teritorijā.
Pats sākums, līdz gada beigām, būs ļoti tuvu tam, kā visi strādājuši līdz šim. Arī novadu budžeti līdz gada beigām būs viens pret viens, kā ieplānots gada sākumā. Noteikti jāveido centrālie dienesti: sociālais dienests, bāriņtiesa, būvvalde. Tad ar 2022. gadu jāskatās, kā efektīvāk visu darīt. Tad iespējamas kādas strukturālas izmaiņas, varbūt īpašumu uzturēšanas dienesta nodaļu izveide. Kas tiešām mainās, ir deputātu skaits – no 44 deputātiem četros novados iepriekš uz 19 deputātiem jaunajā novadā. Būs kādas kompaktākas lietas, piemēram, varētu mazināties izpilddirektoru skaits, bet ka ļoti būtiski mainīsies darbinieku skaits – nē, jo iestāžu skaits novadā jau paliek. Ja deputāti lems par kādu iestāžu optimizāciju perspektīvā, tad citādāk.
– Domes vadītājam jābūt ne vien ar vēsu prātu un biezu ādu, bet arī ambiciozam, kas noteikti ieskanas jums tuvajā sporta tēmā. Kā ar personīgajiem izaicinājumiem ārpus darba laika?
– Darbojos vairākās federācijās, kas tiešām tuvas sirdij un arī Madonas novadam svarīgas. Esmu viceprezidents Latvijas Motokrosa federācijā un darbojos Latvijas Biatlona federācijas valdē. Tur ir mazliet sirdslieta, mazliet ambīcijas un arī iespēja iegūt vēl jaunu pievienoto vērtību novadam. Esmu uzaicināts piedalīties arī finanšu komisijā, kas lemj par ieguldījumiem sporta nozarē Latvijā, ko vada Raimonds Vējonis. Nevienu brīdi nedomāju, ka kāds būtu neaizvietojams domes priekšsēdētāja amatā – viennozīmīgi nē. Skaidrs, ka arī es visu dzīvi nebūšu domes priekšsēdētājs, tādēļ cenšos sevi realizēt arī ārpus pašvaldības, izmantojot iespējas.
– Privātais laiks bieži vien jums ir arī publiskais – apmeklējot dažādus sporta, izklaides pasākumus. Bet kas sasilda sirdi?
– Pēdējā gada laikā pat bija neierasti, ka nedēļas nogales aizrit bez pasākumiem, ko man arī patīk apmeklēt. Tomēr jācer, ka drīz atsāksies normālā dzīve. Tos brīžus, kas ir tikai man, vislabprātāk pavadu laukos, dabā, tur sakārtoju prātu. Pabraucu ar motociklu, nododos kādām sporta aktivitātēm, makšķerēšanai.
Blakus vecāku mājām Kalsnavā ir savs īpašums; esmu vietā, ko ļoti mīlu. Pēc augstskolas kursabiedri brīnījās, kāpēc es atgriežos laukos, pat īsti nezinot, ko darīšu. Bet es nešaubījos, bija iekšējais spēks un vilkme šurp. Ar augstāko izglītību – politologs – pieteicos projektu vadītāja vakancei Kalsnavas pagasta padomē. Visu mūžu būšu pateicīgs Vitautam Bartušauskim, kas deva šo iespēju un ievadīja mani darbā pašvaldībā. Tāpat arī milzīgs paldies Andrejam Ceļapīteram par iespēju Madonas domē, par laiku, ko strādājām. Ļoti daudz no viņa esmu mācījies. Viennozīmīgi paldies visiem, kuri bijuši kopā ar mani.
2.07.2021.