Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Kopīgiem spēkiem izveidos ilgtspējīgu novadu

ZANE BIKOVSKA

Autors • 29.06.2021.

Burtu lielums

Šodien, 30. jūnijā, notiks Lubānas novada domes pēdējā sēde. Sākot ar 1. jūliju, visi šajās pašvaldību vēlēšanās ievēlētie deputāti uzsāks darbību jaunajā Madonas novadā, kas sevī ietvers arī Cesvaini, Lubānu un Ērgļus. Savukārt 28. jūnijā Lubānas novada domē tika aizvadīta finanšu un attīstības komitejas sēde, kurā tika lemts par Lubānai svarīgiem jautājumiem. Atminēties padarītos darbus un sniegt ieskatu nākotnes plānos lūdzu Lubānas novada domes priekšsēdētāju Tāli Salenieku.

– Līdzšinējās Lubānas novada pašvaldības priekšsēdētāja amatā esmu pavadījis divpadsmit gadu jeb trīs sasaukumus. Pirms tam vēl divus sasaukumus biju Lubānas novada domes deputāts, līdz ar to pašvaldības darbā nostrādāju divdesmit gadu. Šajā laika posmā ir paveikti daudzi nozīmīgi darbi, kas svarīgi Lubānas novada iedzīvotājiem. Ir atjaunota siltumtrase, katlumāja, kanalizācija, daudz uzmanības pievērsts izglītības sistēmai, labiekārtota Lubānas vidusskolas sporta zāle, remontēti gan braucamie ceļi, gan trotuāri. Patiesībā ikvienā lietā esam pielikuši savu pirkstu. Sabiedrība jau ir pieradusi, ka viss apkārt tiek sakopts un uzturēts kārtībā, protams, tam nepieciešams finansiāls ieguldījums, bet mēs labi apzināmies, ka apkārtni nekopt nevar. Tāpat ir veikta kapsētas paplašināšana, uzbūvēta jauna kapliča, kas tika nominēta gada būves titulam, – uz paveikto atskatās Lubānas novada domes priekšsēdētājs Tālis Salenieks.
Viņš neslēpj, ka savas darbības laikā nācies saskarties arī ar nepatīkamu lēmumu pieņemšanu un bijuši pat brīži, kad atsevišķu iestāžu attieksme nav izraisījusi tās pozitīvākās emocijas.
– Sāpīgs bija lēmums par Meirānu Kalpaka pamatskolas slēgšanu. Sākotnēji bija cerēts, ka ēku savā pārvaldībā pārņems Aizsardzības ministrija. Ēkā varētu rīkot nometnes, organizēt dažādas ar zemessardzi saistītas nodarbības. Bet beigu beigās sanāca tā, ka ministrija skolu savā pārvaldībā nepaņēma. Tad paliek jautājums – ko ar ēku iesākt tālāk, kā to izmantot? Man ļoti nepatīk uzskats, ka skola, kurā ir maz skolēnu, automātiski kļūst par nekvalitatīvas izglītības sniedzēju. Tā nav, es domāju gluži pretēji. Ja vienā klasē ir tikai daži bērni un skolotājs velta viņiem savas zināšanas un laiku, tā ir gluži vai privātskola. Runām par izglītības kvalitātes nepietiekamību vai trūkumu te nav vietas. Valstij nepatīk, ka ir tik daudz skolu, un tādēļ arī tiek īstenota šī skolu tīkla reorganizācijas reforma. Viņi ir iecerējuši daudz skolu slēgt un noteikti agri vai vēlu to izdarīs. Tā kā tika likvidēta Meirānu Kalpaka pamatskola, finanšu un attīstības komitejas sēdē lēmām par jaunas štata vietas – skolas uzraugs – nodibināšanu. Lai gan ēka ir aprīkota ar novērošanas sistēmu, tā tāpat jāaprauga, jāseko, lai viss būtu kārtībā, jāpļauj skolas teritorijā esošā zāle un jāveic citi ēkas un tās apkārtnes uzturēšanas darbi. Tāpat tika arī ieviestas izmaiņas grāmatvedības jomā. Līdz šim Lubānā pastāvēja centrālā grāmatvedība ar vienu galveno grāmatvedi un vairākiem grāmatvežiem, atsevišķa grāmatvede strādāja arī Lubānas vidusskolā. Saskaņā ar sēdē pieņemto lēmumu, vidusskolas grāmatvedes štata vieta tika likvidēta un piesaistīta viena vieta centrālajam aparātam. Pagaidām tur strādā četri grāmatveži, bet par to, vai tas tā paliks, tiks lemts vēlāk, – skaidro Tālis Salenieks.
Pagaidām nav arī skaidrības par to, kā pēc novadu reformas tiks dēvēts pašreizējais Lubānas novads. Viss atkarīgs no normatīviem un tajos atrunātajiem noteikumiem. Lubānas novada domes priekšsēdētājs uzsver, ka gan viņa paša, gan pārējo mērķis ir saglabāt visu labo un veicināt to arī jaunā novada teritorijā. Tālis Salenieks norāda, ka ir grūti aptvert tik plaša mēroga iedzīvotāju intereses un iedziļināties katra individuālajās vajadzībās.
– Sākumā būs grūti, bet, kolīdz iestrādāsimies, darbi noteikti raiti veiksies. Tad, kad jaunā pārvalde sāks funkcionēt, varēsim redzēt un saprast, kādus lēmumus spēsim pieņemt paši un ko labāk uzticēt centrālajam varas aparātam. Mums katram ir savas stiprās puses, un, apvienojot spēkus, varēsim izveidot stabilu un ilgtspējīgu novadu. Pagaidām mums vēl nav skaidrības par daudziem jautājumiem, par to, kā tiks risinātas šobrīd esošās problēmas un sarežģījumi, bet ar to visu noteikti tiksim galā. Pēdējā Lubānas novada domes sēde, es gribētu teikt, būs goda sēde, kurā varēsim cits citam pateikt paldies par padarīto. Es vēlos pateikties visiem deputātiem, ar kuriem kopā esmu nostrādājis visus šos gadus. Paldies viņiem par konstruktīvu un atbildīgu darbu! Mēs neesam darbojušies pozīcijā un opozīcijā, allaž esam nonākuši pie kopsaucēja un spējuši rast risinājumu ikvienai situācijai. Vienmēr ir vieglāk kritizēt citu darbu, bet, kad pašam kaut kas jāpadara, nemaz tik vienkārši vairs nav. Es ļoti priecājos, ka esmu spējis sastrādāties ar saviem kolēģiem, – gandarījumu pauž Tālis Salenieks.

30.06.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px