Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Jauniešu atziņas par izglītību un studiju iespējām nākotnē

Redakcija

Autors • 29.06.2021.

Jauniešu atziņas par izglītību un studiju iespējām nākotnē
Burtu lielums

Linda Kaščuka, Madonas pilsētas vidusskolas šā gada absolvente
* Mācīties mani motivē man raksturīgā daba, jo netipiski lielākajai daļai skolēnu man patiešām patīk mācīties, būt tajā apzinīgai, baudot pašu mācīšanās procesu.

* Jau sen zināju, ka gribēšu iegūt augstāko izglītību, protams, esmu elastīga dažādiem dzīves iznākumiem un pavērsieniem, tomēr uzskatu, ka izglītība ir nepieciešama, it īpaši, ja tiek apgūta studiju programma, kas cilvēku aizrauj.
* Es izvēlētos studēt programmu, kas mani interesē, pat ja viss norādītu uz to, ka būs grūtības atrast darbu. Pamatošu savu izvēli ar faktu, ka, pirmkārt, nozares speciālisti vienmēr ir un būs vajadzīgi un, otrkārt, ikvienam cilvēkam nepieciešams izmantot savu talantu un aizraušanos, lai darbs vienlaikus būtu arī viņa hobijs.
* Studiju virziens, iespējams, ietekmē atalgojuma līmeni, bet, ja godīgi, es tiešām neesmu tajā iedziļinājusies, jo man primārais ir prieks un piepildījums, ko sagādā tas, ko daru.
* Jautājums, vai cilvēkam nepieciešams studēt visu savas dzīves laiku, domāju, atkarīgs no nozares jomas, kurā viņš darbojas, jo viss nemitīgi attīstās. Tāpēc kursi, lekcijas vai cita veida izglītošanās gan šobrīd, gan nākotnē būs nepieciešama. Turklāt jāņem vērā, ka dzīve arī ir skola un daudz ko apgūstam praksē, reāli darbojoties.
* Ja skolēns ir bijis ieinteresēts kaut ko iemācīties, tad Latvijas skolās piedāvātā izglītība to nodrošina un ir labā līmenī. Kā zināms, dažas Latvijas augstskolas ir patiešām starptautiski atzītas, bet, manuprāt, lielākā problēma ir mūsdienu jauniešu attieksme jautājumā par darba vērtību. Daudzi uzņēmēji neslēpj, ka jaunieši ir slinki, nevēlas darbā ieguldīt savu enerģiju, ir nepacietīgi utt.
* Domāju, ka vidusskolā iegūtās zināšanas noteikti ir un būs starptautiski konkurētspējīgas, jo vidusskolā apgūstam 21. gadsimta darba tirgum ļoti svarīgas prasmes, piemēram, komandas darbs, kritiskā domāšana u. c. Taču tajā visā jāturpina augt un attīstīties, katrai skolai ceļot savu kapacitāti un līmeni.
* Es apsveru domu par iesaistīšanos kādā no studentu apmaiņas programmām, jo tā ir vērtīga pieredze. Tā kā plānoju studēt pedagoģiju, būtu lieliski iegūt prasmes un zināšanas kādas citas valsts skolā. Tas tikai padarītu un ļautu man būt elastīgākai un vēl vairāk cilvēkiem atvērtai. Varbūt pavērtu jaunas iespējas vai dotu kādu būtisku atklāsmi.
9. Augstākās izglītības ieguvei es pati izvēlos studijas Latvijā, jo arī nākotni gribu pavadīt savā dzimtenē. Vēlos augt un dot savu pienesumu mūsu zemei.

Sintija Beitāne, madoniete, Rīgas Teikas vidusskolas 12. klases audzēkne

* Visdrīzāk mācīties mani motivē cilvēki līdzās – draugi, ģimene, skolasbiedri. Man ir svarīgi, ka manu draugu lokā ir aktīvi un strādāt griboši cilvēki, jo kopā ar viņiem savu brīvo laiku tad pavadu lietderīgi. Vēl mani motivē izvirzītais mērķis, piemēram, attiecībā uz mācībām tā varētu būt kāda laba atzīme atestātā. Tad dienu no dienas maziem solīšiem arī tiecos uz šo mērķi.
* Vai studēšu augstskolā, tā konkrēti vēl nezinu. Jau gadu esmu pārliecināta, ka nevēlos augstāko izglītību iegūt Latvijā, jo nejūtu, ka Latvijā būtu man atbilstoša studiju programma, kura mani interesētu un būtu noderīga visai dzīvei. Vēlos doties misijā ārpus Latvijas, kas manā gadījumā nozīmē darboties ar jauniešiem Baznīcā. Šobrīd ir doma studēt teoloģiju kādā citā Eiropas Savienības dalībvalstī, piemēram, Čehijā, jo Latvijā pieejamās teoloģijas apguves programmas mani tik ļoti neieinteresē, salīdzinot ar iespējām citās valstīs.
* Kaut zinātu, ka ar savu iecerēto profesiju nākotnē būs grūti atrast darbu un pelnīt, es tomēr izvēlētos studēt sev interesējošā studiju programmā, jo manos 17 gados ir pierādījies, ka pat grūti sasniedzamas lietas joprojām ir sasniedzamas, ja vien patiesi to vēlas. Pieļauju, ka ar teoloģijas grādu nav viegli atrast darbu, bet šī joma ir manā sirdī, un es vēlos to attīstīt. Labāk darīt to, ko vēlies, un būt laimīgam, nekā to, ko nevēlies, un būt daļēji laimīgam.
* Manuprāt, izvēlētais studiju virziens atalgojumu profesijā ietekmē daļēji, jo nekad nevar zināt, kādas jaunas iespējas un darba piedāvājumi var uzrasties. Ir darbavietas, kurās īpaši pievērš uzmanību izglītības dokumentam, bet ir vietas, kurās uzsvars tiek likts vairāk uz cilvēcisko faktoru un ne tik ļoti interesē darbinieka izglītības kāpnes.
* Manuprāt, Latvijas vidusskolās iegūtās zināšanas un prasmes nav starptautiski konkurētspējīgas, jo mums ir citādāka pieeja un citādāki mācību priekšmeti. Somijā un daudzās citās Eiropas Savienības valstīs ir atstrādātāka izglītības sistēma. Mums vidusskolā nav tik plašas izvēles mācību priekšmetu jomā, nav tik plašu novirzienu, kā citur. Līdz ar to, runājot par vidusskolas līmeni, mēs atpaliekam no Eiropas, bet varam labāk.
* Augstskolas laikā, ja būs iespēja, noteikti plānoju piedalīties arī kādā studentu apmaiņas programmā. Esmu rakstījusi vienu Erasmus+ jauniešu apmaiņas projektu un šovasar līdzīgā piedalīšos. Tā ir neatkārtojama pieredze, iepazīstoties ar citu valstu izglītību un kultūru. Manuprāt, katram studentam tas būtu vismaz reizi mūžā jāpiedzīvo.
* Kā saka: "Mūžu dzīvo, mūžu mācies!" 21. gadsimtam ir savi plusi un mīnusi, piemēram, tas, ka pasaule strauji attīstās un arī profesijas attīstās. Tas, kas bija aktuāls pirms desmit gadiem, nu vairs nav tik ļoti būtisks. Ar katru piecgadi gandrīz katrā profesijā kaut kas mainās, tāpēc šaubos, ka visam mūžam var pietikt tikai ar vidusskolas un augstskolas zināšanām. Varu teikt, ka zināšanas atjaunojas un mums pašiem sev tās ir jāatjauno.
* Ar Latvijā iegūtu vidusskolas izglītību labi atalgotam darbam nepietiek, bet, ja iegūst izglītību arī augstskolā, tad ir diezgan lielas iespējas atrast labi atalgotu darbu. Turklāt ne tikai Latvijā, bet arī citur, jo, manuprāt, augstskolu izglītība Latvijā un ES ir daudz vairāk attīstīta nekā vidusskolas posma izglītības sistēma pie mums.
* Ja būtu iespēja izvēlēties augstākās izglītības studiju vietu, tā būtu cita Eiropas Savienības dalībvalsts, jo es vēlos iepazīt citas kultūras un pašu pasauli, nevis, tā teikt, sēdēt savā mazajā burbulī. Es izvēlētos tieši ES dalībvalsti, jo, manuprāt, Eiropas Savienība jauniešiem/studentiem piedāvā daudz lielisku iespēju (piemēram, Erasmus+ u. c. programmas). Es vēlos iegūt ārzemju pieredzi, bet būt arī saiknē ar Latviju. Man ļoti patīk Eiropas Savienības pārstāvētās idejas un mērķi, tāpēc nākotnē nevēlos dzīvot citur, tikai Eiropas Savienībā.

Jautāja INESE ELSIŅA

Materiāls sagatavots ar Eiropas Parlamenta Konservatīvo un Reformistu grupas finansiālu atbalstu


30.06.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px