Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Apkures sistēmai pieslēgs arī daudzdzīvokļu māju

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 28.06.2021.

Apkures sistēmai pieslēgs arī daudzdzīvokļu māju
Burtu lielums

Madonas novada pašvaldības dome kārtējā sēdē 27. maijā nolēma piešķirt SIA „Madonas siltums" finansējumu 12 500 eiro apmērā pamatkapitāla palielināšanai no Madonas novada pašvaldības budžetā neizlietotā finansējuma bērnu zobārstniecībai.

Tas, kā informēja Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris, nepieciešams, lai finansiāli atbalstītu siltumtrases izbūvi uz vairākām ēkām Madonas pilsētā – Valdemāra bulvāri 14 (apsaimnieko DzĪKS „Mūsmājas"), Valdemāra bulvāri 12 un Raiņa ielu 16. Izbūvējot siltumtrasi, tiktu sniegts atbalsts mazajiem uzņēmumiem, kā arī tiktu likvidēta malkas apkure trīs ēkās.

Kā pastāstīja Madonas pilsētas pārvaldnieks, ir jau izstrādāts projekts par 150 m siltumtrases izbūvi no Madonas pilsētas vidusskolas līdz Valdemāra bulvāra 14 īpašuma robežai. Pēc SIA „Madonas siltums" provizoriskiem aprēķiniem, šādas siltumtrases izbūve izmaksātu 25 240,45 eiro (t. sk. PVN 21% 4380,57).
Domes sēdē deputātu vidū domas par finansējuma apmēru gan dalījās. Madonas pilsētas pārvaldnieks, ņemot vērā, ka Madonas novada pašvaldības budžetā nav pārāk daudz nesadalīto līdzekļu, izteica priekšlikumu sniegt atbalstu 50% no prognozējamām siltumtrases izbūves izmaksām, bet otra puse būtu jāsedz SIA „Madonas siltums". Tāds pats viedoklis bija arī lielākajai daļai Madonas novada domes deputātu, ko apstiprināja balsojums. Arī Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs pauda tam atbalstu, uzsverot, ka tādējādi tiek atbalstīti gan iedzīvotāji, gan „Madonas siltums", kura ieguldījums atmaksāsies četros gados, un tas esot labs kompromisa risinājums.
Turpretī Madonas novada domes deputāts Andrejs Ceļapīters iestājās par to, lai pašvaldība segtu visu siltumtrases izbūvi. – Aicinu pret visiem pašvaldības uzņēmumiem rīkoties no vienādām pozīcijām. Skatos, pašvaldības budžeta grozījumos ir paredzēti 41 000 eiro SIA „Madonas ūdens" pamatkapitāla palielināšanai jeb nosegumam pilnā apmērā, lai Ļaudonā vienā ielā izbūvētu ūdens savienojuma mugurkaula posmu, bet „Madonas siltumam" siltumtrases izbūvei – tikai 50% apmērā. Nu nav „Madonas ūdens" nabadzīgākais no pašvaldības uzņēmumiem! Bet pašvaldība vienam uzņēmumam izbūvi sedz pilnībā, taču otram tikai pusi – sak', paši tieciet galā, kā nu mākat. Taču tā jau nav uzņēmuma, bet gan Madonas novada iedzīvotāju nauda, kuri ir pieslēgušies pie centralizētās siltumapgādes, līdz ar to es aicinu līdzvērtīgi izturēties pret abiem uzņēmumiem, piešķirot nepieciešamo finansējumu 100% apmērā konkrētās siltumtrases izbūvei, – akcentēja Andrejs Ceļapīters.

Savukārt Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons uzsvēra, ka svarīgi ir kaut nedaudz izprast uzņēmējdarbības principus. Ja „Madonas siltums" pilno ieguldījumu summu varētu atgūt astoņos gados, „Madonas ūdenim" šādu investīciju atgūšana no biznesa viedokļa normālā laika posmā nav iespējama. Turklāt „Madonas ūdens" faktiski veic sociālo uzņēmējdarbību, sniedz pakalpojumus, kas nepieciešami iedzīvotājiem. Šajā gadījumā īpašnieks, proti, Madonas novada pašvaldība, kas administrē šo nodokļu maksātāju naudu, iegulda uzņēmumā, caur kuru sniedz iedzīvotājiem nepieciešamo pakalpojumu, un tas nav biznesa modelis.
– Protams, arī siltuma nodrošināšana ir iedzīvotājiem nepieciešams pakalpojums, bet, to nodrošinot, tomēr darbojas biznesa principi, ja jau astoņos gados var atgūt ieguldījumu pilnā apmērā vai četros gados – 50% apmērā, līdz ar to arī man tā ir grūta izšķiršanās, bet šajā gadījumā es atbalstīšu finansējuma piešķiršanu 50% apmērā, tādā veidā nākot pretī arī iedzīvotājiem, – atzina Ivars Miķelsons.

Madonas novada pašvaldības izpilddirektora p. i. Āris Vilšķērsts precizēja, ka arī „Madonas ūdenim" gluži visa summa netiek iedota. Realizējot iepriekšējos projektus un paredzot nākotnē tagadējā projekta turpinājumu Ļaudonā, „Madonas ūdens" jau cauruļvadus Upes ielā ir ielicis, tagad ir jāpagarina tālāk kanalizācijas daļas un pieslēgumu izbūve uz mājām, tādējādi uzņēmums ir devis arī savu ieguldījuma daļu.
Madonas novada domes deputāts Artūrs Čačka norādīja, ka, lai lemtu par šiem jautājumiem, vispirms būtu jāsaprot iespējas šajos uzņēmumos. – Vismaz man kā deputātam nav skaidrs, cik līdzekļu ir pieejami „Madonas ūdenim", cik – „Madonas siltumam". Tad arī būs iespējams pateikt, kurš te ir virtuozs demagogs, bet kurš tāds nav. Pieļauju arī tādu iespēju, ka abiem uzņēmumiem iecerētie darbi būtu pašiem arī jāfinansē, nevis jālūdz nauda pašvaldībai. Atlikums kontā jau ir pietiekami liels. Katrā ziņā man grūti pateikt, kuram finansējumu piešķirt 50%, kuram – 100% apmērā, – atzīmēja Artūrs Čačka.

SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Ivars Grandāns, kas Zoom platformā arī piedalījās domes sēdē, atzina, ka iecerētais siltumtrases izbūves projekts nav tik finansiāli ietilpīgs, lai viņa vadītais uzņēmums to nepavilktu. Tiesa, siltumenerģijas tarifā šādi darbi, tāpat kā peļņa uzņēmuma attīstībai, nav paredzēti. – Tos mēs varam veikt tikai no ienākumiem, kas gūti, veicot papildu darbus, līdz ar to būtu lūgums, lai pašvaldība šo siltumtrases izbūvi atbalstītu vismaz 50% apmērā, lai mēs varētu iegādāties materiālus, savukārt uzņēmums no savas puses veiktu būvdarbus, – situāciju skaidroja Ivars Grandāns.

Savukārt Madonas novada domes deputāts Andris Dombrovskis, līdzīgi kā A. Ceļapīters, siltumtrases izbūvi aicināja atbalstīt pilnā apmērā.
Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris, vaicāts par siltumtrases izbūves termiņiem, „Staram" atzina, ka to svarīgi izdarīt līdz apkures sezonas sākumam. Visa malka vēl nav izkurināta, bet jaunus malkas krājumus „Mūsmājas" neplāno iegādāties, jo rēķinās, ka siltumu nākamajā ziemā, līdzīgi kā visā Madonas pilsētā, arī viņu mājai nodrošinās SIA „Madonas siltums".
– Domāju, ka iedzīvotāji to, ka tas ir daudz ērtāk, novērtēs, un tas būs arī lētāk, nekā pašiem pirkt kurināmo un algot kurinātājus. Arī katls ir jau daļēji nolietojies. Katrā ziņā process ir ar pozitīvu zīmi. Iedzīvotāji ir pieņēmuši lēmumu no mājas uzkrājuma finansēt siltummezgla un atzara izbūvi, kas pēc būvnieku iesniegtās tāmes izmaksās ap 10 000 eiro. Turklāt centrālajai siltumapgādei plāno pieslēgties arī ēkas Valdemāra bulvārī 12 īpašnieki, kuri ir apņēmības pilni sakārtot izsolē iegādāto šo visai necila paskata ēku (it īpaši bēdīgā stāvoklī ir jumts), un to vēlas sākt ar siltuma padeves nodrošināšanu, – uzsvēra Guntis Ķeveris.
To, ka siltumtrase tiks izbūvēta līdz apkures sezonas sākumam, „Staram" apstiprināja arī SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Ivars Grandāns. Materiāli jau esot pasūtīti, un drīzumā sākšoties būvdarbi.

29.06.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px