Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Izaicinājumiem bagāts, bet veiksmīgs

ZANE BIKOVSKA

Autors • 15.06.2021.

Izaicinājumiem bagāts, bet veiksmīgs
Burtu lielums

Aizvadītais mācību gads ieviesis izmaiņas visās izglītības iestādēs. Sākotnējā neziņa par to, kāds izvērtīsies attālinātais mācību process, kā plānot tiešsaistes stundas un nodrošināt kvalitatīvu mācību darbu, raisīja bažas un apjukumu skolotājos. Arī jaunieši uztraucās par to, kāda būs attālināto mācību stundu kvalitāte. Tomēr par spīti visam mācību gads izglītības iestādēs ir noslēdzies. Par to, kāds tas bijis Kalsnavas pamatskolas pedagogiem un audzēkņiem, iztaujāju šīs mācību iestādes vadītāju Guntu Lapsu un viņas vietnieci mācību un audzināšanas jomā Regīnu Makovsku.

– Aizvadīto mācību gadu es vērtētu kā gana izaicinošu mums visiem, svarīgākais, ko tā noslēgumā sapratām, – varam paveikt daudz. Gribu teikt lielu paldies skolotājiem par sadarbību un izturību. Mums bija daudz problēmu, kuras nācās atrisināt, bet mēs to izdarījām, turklāt konstruktīvi. No problēmām jau nav iespējams izbēgt, galvenais, ka kopīgiem spēkiem varam tās atrisināt. Es apbrīnoju pedagogus, kuri par spīti attālināto mācību darbam vēl atrod laiku arī skolēnu gatavošanai konkursiem un olimpiādēm. Tas prasa tik daudz enerģijas un darba! Piemēram, viena no mūsu 9. klases skolniecēm ieguva 2. pakāpes medaļu latviešu valodas valsts olimpiādē, – ar skolotāju un arī skolēnu darbīgumu lepojas Kalsnavas pamatskolas direktore Gunta Lapsa.
Savukārt direktores vietniece mācību un audzināšanas jomā Regīna Makovska plašāk pastāsta ne tikai par svinīgā brīža norisi, bet arī sniedz ieskatu ar mācību saturu saistītajos jautājumos.
– Svinīgais brīdis, kura laikā skolēni saņēma dokumentu par pamatizglītības iegūšanu, norisinājās estrādē, tur ir daudz vietas, jo estrāde paredzēta gana lielam apmeklētāju skaitam. Svinīgajā brīdī piedalījās skolas vadība, audzēkņi un viņu vecāki. Nepieciešamā distancēšanās tika ievērota. Skolēniem rokas šogad nepaspiedām, dokumentus par pamatizglītības ieguvi viņi paņēma paši. Organizējot šo izlaidumu, mēs uzsvērām mirkļa baudīšanas prieku, jo skolēni pēc vairāku mēnešu pārtraukuma varēja cits citu redzēt nevis ekrānā, bet reālā attālumā. Laimes mirkli akcentējām tādēļ, ka tas ilgst tikai īsu brīdi. Laime nav ne vakardiena, ne šodiena, laime ir viens konkrēts brīdis, kas neturpinās pārāk ilgi. Skolēniem patiesi bija laime citam citu ieraudzīt, brīdi pakavēties kopā, – vēsta Regīna Makovska.
Šogad Kalsnavas pamatskolu absolvēja 14 devītās klases skolēni, un lielākā daļa no viņiem jau izvēlējušies tālāko izglītības ceļu. Jaunieši mācības turpinās gan Priekuļos, gan vairākās mācību iestādēs Rīgā, bet vairums izvēlējušies palikt uzticīgi savai dzimtajai pusei un, kā jau dzimtās vietas patrioti, nolēmuši iegūt vidējo izglītību vidusskolā vai ģimnāzijā Madonā. Tuvākajās dienās jauniešus gaida vēl viens atbildīgs brīdis – iestājeksāmenu kārtošana.
Jautāta par to, kā Kalsnavas pamatskolā aizritējis attālināto mācību periods, Regīna Makovska atbild – tas kopumā vērtējams kā sekmīgs, lai gan mazliet sarežģītāk veicies tiem bērniem, kuri pēc rakstura ir introverti.
– Daudz kas ir atkarīgs no konkrētā cilvēka tipa kā tāda. Tie jaunieši, kuriem ir uz āru vērsts raksturs, mīl savā starpā komunicēt, tikties, bet introvertie bērni, kam patīk būt klusumā un mierīgi darboties, izbaudīja šo iespēju strādāt attālināti no mājām. Puse skolēnu, noslēdzoties mācību gadam, guva labas vai teicamas sekmes mācību priekšmetos. Mēs nevienu rezultātu neesam pievilkuši uz augšu vai kā citādi tos ietekmējuši. Šie skolēni ir talantīgi bērni, visas atzīmes, ko viņi ieguva, ir pašu nopelnītas. Bērni darbojās atbilstoši savām spējām, – skaidro Kalsnavas pamatskolas direktores vietniece.
Kā atzīmē Regīna Makovska, skolēni cītīgi piedalījušies arī konsultācijās, kuras skolotāji centušies piedāvāt gana daudz.
– Ja būtu jāsalīdzina jauniešu aktivitāte starp attālināto konsultāciju izmantošanu un iespēju tikties ar skolotājiem klātienē, kā tas bija līdz šim, es teiktu, ka attālinātās konsultācijas tika pat vairāk izmantotas un skolēni vēlmi konsultēties izrādīja daudz vairāk, nekā tas bijis parasti klātienē. Nebija vienas noteiktas tiešsaistes platformas, kuru izmantojām šim nolūkam. Strādāts tika gan Zoom, gan Meet, izmantojām arī E-klasi un WhatsApp. Jaunieši labprāt izmantoja piedāvātās konsultāciju iespējas un pret tām neiebilda. Pieejamo tiešsaistes rīku klāsts bija pietiekami daudzveidīgs, un sev ērtāko, vienojoties ar pedagogiem, varēja atrast ikviens. Arī skolotāji bija gana fleksibli, un kā mācībspēki, tā arī izglītojamie darīja tik, cik bija viņu spēkos. Kopumā ar šā gada rezultātiem esam apmierināti, bet grūti pateikt, kāda situācija būs rudenī. Arī tad, kad mācības notika klātienē, pēc garā vasaras brīvlaika skolēni daudz ko neatcerējās no apgūtā, bija piemirsuši. Es neteiktu, ka vaina ir tikai attālināto mācību darbā, – uzsver Regīna Makovska.
Runājot par diagnosticējošo darbu rezultātiem, viņa piemetina – objektīvi vērtēt skolēnu sasniegumus nevar, jo darbi tika pildīti attālināti un nav izslēgts, ka kāds palīgs skolēniem nav sniedzis savus padomus. Taču kopumā diagnosticējošie darbi ir veikti vidējā līmenī un jauniešu veikums pārlieku neatšķiras no ikdienā uzrādītajiem
rezultātiem.
Tiek atklāts, ka attālināto mācību process ir devis iespēju izvērtēt un ieviest iespējamas izmaiņas turpmākajā darbā. Noderīga arī nākotnē būtu iespēja skolēnam un pedagogam tikties attālinātā konsultācijā abiem ērtā laikā pēc mācību dienas beigām.
– Gan skolotāji, gan skolēni dienas beigās ir ļoti noguruši, un kā vieniem, tā otriem ir grūti veltīt enerģiju konsultāciju procesam. Laba iespēja, ko piekopt tad, kad mācības klātienē varēs atsākties, būtu attālinātās konsultācijas pēc vajadzības. Ar to jāsaprot, ka skolēns un skolotājs, vienojoties par abiem izdevīgu laiku, varētu mācību vielā radušās neskaidrības izrunāt, arī netiekoties klātienē. Ja audzēknim, kā tas ir 9. klases skolēniem, pēdējā mācību stunda beidzas ap 15.30, skolotājs taču negaidīs, kamēr šis skolēns atpūšas, – arī skolotājam nav jāuzturas skolā līdz vēlam vakaram. Tādā gadījumā abas puses var vienoties par piemērotu laiku un noturēt attālinātu konsultāciju, – priekšlikumu pauž Regīna Makovska.
Tāpat tiek minēts, ka vajadzības gadījumā skolēni var piedalīties stundās no mājām, ja nokavējuši autobusu, ir slimi vai kādu citu apstākļu dēļ. Regīna Makovska piebilst, ka attālināto stundu laikā skolēni nav centušies speciāli ietekmēt mācību norisi. Ja radušās kādas tehniskas ķibeles, tās atrisinātas, bet negatīva iejukšanās no audzēkņu puses nav notikusi.
Savukārt Gunta Lapsa, noslēdzoties mācību gadam un gaidot nākamo darba cēlienu, novēl gan skolēniem, gan pedagogiem labu veselību, pilnvērtīgu atpūtu, radošas idejas jaunajā mācību gadā, un, protams, gaida brīdi, kad mācības varēs atsākties klātienē.

16.06.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px