SIA „Depozīta iepakojuma operators" (DIO) dibināta 2020. gada jūnijā, un tajā apvienojušies gan pieredzējuši Baltijas mēroga tirgus līderi dzērienu ražošanas nozarē, gan vietējie vidējie un mazie dzērienu ražotāji, savukārt iepakojuma pārstrādes jautājumos atbildīgā puse ir lielākais PET pārstrādes nozares uzņēmums Baltijas valstīs.
2021. gada martā par DIO dalībnieku kļuvusi arī „Latvijas Mazumtirgotāju biedrība", pārstāvot mazumtirgotāju intereses. Uzņēmums ir dibināts pēc ražotāja paplašinātās atbildības sistēmas principiem, lai varētu labvēlīgi ietekmēt vidi, samazināt izlietotā iepakojuma rašanos un uzlabot tā dalītu savākšanu un pārstrādi. Uzņēmuma unikalitāte balstās tā plašajā tirgus un nozaru pārstāvniecībā, kā arī starptautiskā pieredzē, tādējādi nodrošinot visaptverošu pieeju depozīta sistēmas darbībā – no iepakojuma rašanās un uzpildes brīža līdz pat tā pārstrādei un realizēšanai otrreizējā tirgū. Šāgada 14. janvārī Valsts vides dienests noslēdzis līgumu ar DIO par depozīta sistēmas ieviešanu un darbības nodrošināšanu Latvijā no nākamā gada 1. februāra līdz 2029. gada 31. janvārim.
Noslēdzoties SIA „Depozīta iepakojuma operators" izsludinātajam taromātu iepirkuma konkursam, tiesības nodrošināt automatizēto depozīta iepakojuma pieņemšanu Latvijā ieguvis Norvēģijas uzņēmums „Tomra Systems ASA" (Tomra), kas ir iepakojuma savākšanas un šķirošanas iekārtu ražotājs ar teju 50 gadu pieredzi nozarē. Pēc līguma noslēgšanas un konkrētu taromātu modeļu izvietojuma un vietu precizēšanas sāksies iekārtu ražošanas process, lai jau septembrī uzsāktu pirmās iekārtu piegādes uz iepakojuma pieņemšanas vietām.
2022. gada 1. februārī Latvijā uzsāks darboties vienota depozīta sistēma dzērienu iepakojumam. Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) bezalkoholisko, visa veida alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam būs jāiemaksā depozīts 0,10 eiro apmērā, ko pēc iepakojuma nodošanas varēs saņemt atpakaļ, ja uz nododamā iepakojuma būs nolasāma speciālā atpazīstamības zīme un svītrkods, kā arī iepakojums būs iztukšots.
Nesen veiktajā aptaujā par depozīta sistēmas nepieciešamību tika noskaidrots, ka vairums jeb 87% Latvijas iedzīvotāju plāno izmantot dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu. Kā viens no lielākajiem izaicinājumiem depozīta sistēmas ieviešanas procesā tiek uzskatītas sabiedrības bažas par depozīta sistēmas ērtumu. Tāpat aptaujā noskaidrots, ka 88% iedzīvotāju nākotnē nodot dzērienu iepakojumus depozīta sistēmā motivētu rūpes par vidi un mazāk atkritumu dabā, 85% motivētu atgūtais depozīta maksājums – 10 centu par vienību, bet 69% – mūsdienīgs dzīvesveids un iekļaušanās sabiedrībai nozīmīgā iniciatīvā.
08.06.2021.