Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Mākslas skolas pienesums sabiedrībai

INESE ELSIŅA

Autors • 27.05.2021.

Mākslas skolas pienesums sabiedrībai
Burtu lielums

Ikviens skolēns gaida vasaras brīvlaiku, lai izbaudītu brīvību un atpūstos no pārbaudījumiem pārbagātā mācību gada.
Arī Jāņa Simsona Madonas mākslas skolas audzēkņiem mācību gads tūlīt, tūlīt noslēgsies.

– 1.-3. kursam skolas gaitas beigsies 31. maijā, kad audzēkņiem izdosim liecības, savukārt vecākie kursi vēl nedaudz pacīnīsies, – atklāj skolas direktore Kristīne Šulce. – Pēdējās divas nedēļas audzēkņiem mācību uzdevumi netiek uzdoti, darbs rit plenērā. Prakses vadītājs ar kursu dodas dabā un āra nodarbībā skatās apkārtnē un darbojas. Vecākajiem kursiem plenērs turpināsies arī jaunnedēļ, 4.-6. kursa audzēkņi liecības saņems jūnija pirmajā nedēļā. Savukārt 7. kursa audzēkņi veido skolas noslēguma darbus, viņiem vēl priekšā ir darbu aizstāvēšana, kas līdzīgi kā pagājušajā gadā notiks Zoom platformā. Bērni strādā pie noslēguma darbu prezentācijas, un, tā kā tiešsaiste no mājas ir viņu komforta zona, kur jaunieši jūtas visērtāk, nolēmām darbu aizstāvēšanu organizēt Zoom platformā.
Vaicāta par noslēguma darbu tehniku, direktore stāsta, ka audzēkņi iedziļinās gaismas tematikā un sadarbībā ar darbu vadītāju to izstrādā kā nu kurais: – Ir gan gleznojumi, gan grafikas, gan papīra locījumi, pat animācijas filma „Gaismas stāsts", ko veido TV raidījuma „Gudrs, vēl gudrāks" uzvarētājs Kristaps Vilks. Viņš pēta gaismas vēsturi, kas būs izzinošs un vienlaikus māksliniecisks materiāls.

Skolas noslēguma eksāmeni pandēmijas dēļ zīmēšanā, gleznošanā un kompozīcijā 7. kursam tāpat notika attālināti. Iepriekš katram mājās pēc skolotāja norādījumiem bija jāuzliek uzstādījums, kurā jāiekļauj viens šķautņains, viens cilindrisks un viens lodveida priekšmets. Katrs varēja izvēlēties mājās pieejamo, līdz ar to parādījās ļoti personiski Klusās dabas skatījumi. Visi četrpadsmit audzēkņi darbus paveica godam, apliecību par skolas beigšanu absolventi saņems 11. jūnijā. Direktore piebilst, ka izlaidumam ir pieteiktas Madonas kultūras nama telpas, redzēs, kā būs ar ierobežojumiem nākamajā mēnesī.
– Esam gatavi dažādiem scenārijiem. Pieļaujam domu, ka izlaidums var notikt skolas pagalmā, pieļaujam, ka kultūras namā, – neslēpj direktore. – Pagājušajā gadā kultūras nama zālē veidojām mazas saliņas absolventiem un viņu vecākiem. Pirms svinīgā brīža audzēkņi tiks filmēti, izveidosim nelielu videostāstu par katru.
– Video paliks skolas vēsturei, vēlāk būs interesanti atskatīties, kāds kurš bijis, kad mācījās pie mums. Skolas 8. kursā šogad mācās trīs jaunieši no ģimnāzijas, viņi gatavojas iestājeksāmeniem ar mākslu saistītās skolās, tāpēc jātur īkšķis, lai jauniešiem viss izdodas. Mākslu mācīties attālināti ir ļoti grūti. Mākslas izglītība ir balstīta uz to, ka mākslinieks vai skolotājs savas prasmes otram nodod caur dzīvu kontaktu, turklāt daudzas lietas rodas pieredzes un vērojuma ceļā. Vēl labi, ja kursā ir talantīgi kursabiedri, no kuriem mācoties var ātrāk tikt uz priekšu. Diemžēl attālinātajā dzīvē ir tā, ka notiek cīņa katram par sevi, ritenis jauniešiem jāatklāj vientulībā – laikmeta iezīme uz to vedina, – secina direktore.

Skolā līdz šim pastāvēja arī sagatavošanas grupa, kas vecākiem bija pašapmaksas pasākums. Bērnus, kas gadu darbojās šajā grupā, mācību iestāde uzņēma bez iestājeksāmeniem. – Šogad ar mazajiem bērniem attālināti nestrādājām, pašapmaksas grupu uz priekšu nevirzījām, – vēsta iestādes vadītāja. – Tos, kas rudens pusē divus mēnešus paguva darboties klātienē, 1. kursā uzņemsim. Pārējos interesentus aicinām uzzīmēt zīmējumu „Svētki vasarā", atnest uz skolu vai ieskenēt un atsūtīt izveidoto darbiņu uz e-pastu [email protected]. Nākamajā mācību gadā strādāsim arī ar sagatavošanas grupu, jo tas tomēr ir tālredzīgi – ieinteresēt bērnu, parādīt, pastāstīt par skolu, lai tad bērnam un viņa vecākiem ir vieglāk izvēlēties nodarbi pēc mācībām vispārizglītojošajā skolā. Mazajiem interese par mākslu ir ļoti liela, tas ir laiks, kad viņi pasauli atklāj, viss sanāk un pašiem liekas, ka viss ir tik skaisti. Vēlāk paliek grūtāk, pieaug prasības pret sevi, rodas „nemāku", „nepatīk", „nesanāk", un tas ir ceļš, kad aug personība, kad caur „negribu" un „nevaru" tomēr virzies uz priekšu, neapstājies un izdari savu darbu līdz galam. Pēc tam jau ir gandarījums par paveikto, prieks par izdarīto.

Ierunājoties par skolotāju kolektīvu, direktore informē, ka šobrīd tiek meklēts vēl viens mākslas pedagogs, tātad skolotāju saimei būs papildinājums.
– Uz visu skatos optimistiski, tomēr 1. septembris parādīs, cik mūsu būs, vai skolēnu skaits nebūs samazinājies, – aizdomājas Kristīne Šulce. – Gada sākumā skolā bija 160 audzēkņu, šobrīd – 145. Redzu, ka attālinātā darba dēļ esam pazaudējuši divus kursus. Vecāki vēsta, ka jau vispārizglītojošajā skolā bērniem ir milzīga slodze pie datora, viņiem nav atslodzes, nav īsta prieka par brīvā laika pavadīšanu un sava hobija izkopšanu attālināti arī mākslas skolā. Attālinātais process ir apgrūtinājums gan bērniem, gan vecākiem.
Cerīgākai notij direktore atklāj, ka Madonas pilsētas svētku laikā skola veidos tādas kā mazās Mākslas dienas, parādot audzēkņu darbus, kas radīti mācību procesa gaitā: – Skolotājas Dzintras Livmanes vadībā tiek veidotas J. Rozentāla darbu kopijas, es pati safanojos par „Eirovīzijas" mājiņām, un arī mums skolas pagalmā būs īpaša mājiņa ar televizoru, kurā demonstrēsim audzēkņu veikumu. Skolas zaļajā zonā tiks izlikti skolotājas Danutes Vēzes audzēkņu apgleznotie krēsli, vide ap mākslas skolu pārvērtīsies.

28.05.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px