Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Vakcinācijas centrā liela atsaucība vakcinēties

LAURA KOVTUNA

Autors • 11.05.2021.

Vakcinācijas centrā liela atsaucība vakcinēties
Burtu lielums

Pirmā Madonas masu vakcinācijas centra darbošanās diena veiksmīgi aizvadīta, arī šodien un rīt pieraksta laiki uz vakcinēšanos ir pilni. Tādēļ AS „Veselības centru apvienība" (VCA), kuras medicīnas personāla brigāde šobrīd centrā sniedz vakcinācijas pakalpojumu, pieteikusi papildu vakcīnu devas. 12. un 13. maijā, vienu stundu, no pulksten 9 līdz 10, „brīvajā rindā" saņemt vakcīnu var stāties seniori, tā laikrak-stam „Stars" atklāja VCA pārstāvis Imants Grebņickis.

Viņš atzina, ka paši centīgākie vakcinēties gribētāji pie Madonas sporta centra sanākuši vakar – pirmajā masu vakcinācijas centra darbības dienā – jau pulksten 8. Taču centrs uzsāka darboties no pulksten 10, uzņemot tos cilvēkus, kuri vakcīnai iepriekš pieteikušies konkrētajā vietā un konkrētā laikā. Līdzīga kārtība turpināsies arī šajās dienās, bet, kā minēts, stundu no rīta atverot arī „brīvo rindu" senioriem sakarā ar pieteiktajām papildu vakcīnām.
– Masu vakcinācijas centrs strādā pirmo dienu, un uz pirmo piegājienu, kas tika rīkots 11.-13. maijā, cilvēki pieteikušies uz visiem pieejamajiem laikiem. Pasūtījām papildu vakcīnas, un tās jau tiek vestas no Rīgas (otrdienas rītā. – Aut.). Tās pieteicām, lai varētu noorganizēt „brīvās rindas" stundas senioriem. 12. un 13. maijā ir iespēja „dzīvās rindas" kārtībā nākt saņemt vakcīnu senioriem laikā no pulksten 9 līdz 10.
Veidosim rāvējslēdzēja principu, kad uz maiņām vakcinēties tiks laists cilvēks ar pierakstu un cilvēks no „brīvās rindas". Senioru „brīvās rindas" uzskaite tiks veikta sadarbībā ar Zemessardzi. Sasniedzot rindas limitu, kas atkarīgs gan no vakcīnu skaita, gan iespējas cilvēkus fiziski savakcinēt šīs stundas laikā, rinda tiks slēgta, – skaidroja Imants Grebņickis.

Madonas masu vakcinācijas centra pamatdarbība balstās uz iedzīvotāju iepriekšēju pierakstu caur manavakcina.lv vai tālruni 8989. Pieteikties vakcinēties šeit var ikviens iedzīvotājs, izvēloties pieejamo laiku. – Sadarbībā ar pašvaldību informāciju par pierakstīšanās kārtību izvietosim arī pie Madonas sporta centra. Aicinām cilvēkus nenākt šeit, lai pierakstītos rindā – mēs veicam tikai vakcinēšanu, – uzsvēra VCA pārstāvis.
Ierodoties uz vakcināciju, jārēķinās ar laiku līdz 25 minūtēm. Tajā ietilpst temperatūras nomērīšana pie ieejas, vakcinējamā reģistrācija, ārsta apskate, pati vakcinēšana, kā arī obligātās 15 minūtes pēc vakcīnas pašsajūtas novērošanai.
Plūsmu centušies saorganizēt tā, lai nerastos ne gaidīšanas rindas, ne arī cilvēku ceļi krustotos.
Cilvēkam uz centru jāierodas pieteiktajā laikā un jāieiet pa norādītajām ieejas durvīm. Tad viņu piereģistrē, tālāk apskata ārsts. Ja tiek atzīts, ka veselības stāvoklis atbilst tam, lai varētu saņemt vakcīnu, jādodas uz vakcinēšanas kabīnēm. Pēc tam jāuzgaida 15 minūtes, lai novērotu pašsajūtu. Ja viss kārtībā, dodas ārā pa izejas durvīm.
Mediķis uzsvēra: – Tas viss – lai cilvēku ceļi savā starpā nekrustotos. Izveidotais iekārtojums vēl ļauj kāpināt vakcinēšanas apjomu, cik cilvēku vienlaicīgi tiek vakcinēti, ja tas ar laiku būtu nepieciešams.

Kā atgādināja VCA, līdzi noteikti jāņem personu apliecinošs dokuments – pase vai identifikācijas karte. – Pošu pasi ņemt līdzi ir cilvēka brīva izvēle – tā nav obligāta. Pēc vakcīnas cilvēkam tiek izsniegta pasīte, kur minēts vakcīnas veids, sērijas numurs, pirmās potes datums un uzaicinājums uz otro poti. Otrajai vakcīnai automātiski tiek reģistrēts uz vietas. Turklāt otrā vakcīna jāsaņem tajā pašā vietā. Tāpat vakcinācijas fakts tiek ievadīts e-veselības sistēmā, ko var apskatīt, ja nepieciešams, izprintēt no sava profila, – informēja Imants Grebņickis. Viņš atzina, ka citviet plašsaziņas līdzekļos iepriekš izskanējusi maldīga informācija par to, ka otrās vakcīnas devas saņemšanas vietu cilvēki varēs brīvi izvēlēties. Tā nav. – Ja pirmo vakcīnu iedzīvotājs ir saņēmis Madonas vakcinācijas centrā, tad arī uz otro vakcinēšanos ir jāierodas turpat. Tā kā loģistika vakcīnām tomēr ir gana sarežģīta, pēc iespējas lūdzam cilvēkus ar to rēķināties un ieplānot šīs divas reizes uz vakcīnu tikt vietā, kur sākotnēji pieteicies vakcinēties.
Imants Grebņickis koordinē masu vakcinācijas centra darbošanos Madonā, Alūksnē, daļēji arī „ATTA" centrā un kā VCA poliklīnikas „Jugla" direktors – arī vakcināciju klīnikā. Madonas centrs šobrīd ir jaunākā iestāde, kur uzsākta masu vakcinācija, tādēļ noder pakalpojuma sniedzēja iepriekš un citviet gūtā pieredze.
– Nu jau ceturto mēnesi darbojamies ar vakcinēšanu, pirmajos mēnešos gāja diezgan smagi, lai visu saprastu no organizatoriskās puses. Tagad jau tas norit šķietami vieglāk un raitāk. Ļoti novērtējam, ka ir izdevies nokomplektēt brigādes no vietējā personāla – ārsti, māsas, reģistratori ir madonieši. Tas ir atspaids gan pašiem darbiniekiem, gan ir nodarbināti vietējie cilvēki, gan mums tas ir vieglāk no loģistikas viedokļa. Personāls ir nokomplektēts, iespējams, ar laiku varētu tikt komplektēta arī otra brigāde. Tāpat vakcīnu piegādes ir sakārtojušās. Nu tikai jāpotējas. Jāskatās, kā būs tālāk. Pieredze Alūksnē rāda, ka pirmās 4-5 reizes cilvēku atsaucība ir ļoti liela, pieraksti ir pilni, bet, piemēram, uz šo ceturtdienu Alūksnē cilvēki ir pieteikušies tikai aptuveni uz pusi no pieejamajiem laikiem. Tātad jāsāk strādāt arī informatīvi, jāuzrunā cilvēki nākt vakcinēties, – novērojumos dalījās vakcinācijas koordinators Madonā.

Pēc vakcīnas saņemšanas sastaptie iedzīvotāji visi kā viens apliecināja – par savu izvēli vakcinēties nešaubījušies un pieteikušies, kolīdz vien bijusi tāda iespēja.
Jānis no Praulienas atklāja: – Kad tapa zināms par šī centra izveidi, pieteicos konkrēti uz to. Pat nepainteresējos, vai vakcinē mans ģimenes ārsts, jo, cik dzirdēts, ģimenes ārstiem ir vēl sava rinda. Šeit šķita visērtāk, jo zini konkrētu laiku, kad un cikos būs vakcīna. Nupat vakcīnu saņēmu un jūtos labi.
Biksēres iedzīvotāja Ingrīda savukārt atzina, ka sākumā cerējusi tikt pie „Moderna" vakcīnas. Kaut arī viņas ģimenes ārste vakcinējot tieši ar to, tomēr pieteikusies vakcinācijai Madonas sporta centrā, jo tas ir tuvāk darbavietai – „Latvijas Pasta" Madonas nodaļai. – Būs labi arī ar „Pfizer"! Sajūtas labas, uz priekšu viss arī noteikti būs kārtībā. Gribēju, lai ātrāk esmu savakcinēta, lai ātrāk var atsākt kontaktēties ar cilvēkiem, būt sabiedrībā. Tagad „Latvijas Pasts" uzsāk vakcinēt savus darbiniekus pa kolektīviem, bet pieteicos individuāli, lai pie vakcīnas tieku vēl ātrāk, – pauda Ingrīda.
Studentes Sendija un Madara pat bijušas gatavas braukt vakcinēties uz Aizkraukli, kur pieteikušās sākotnēji. Kad uzzinājušas par rindu tepat savā dzīvesvietā, Madonā, pieteikušās tai.
– Domājot par pašām vakcīnām, varbūt kādā momentā bija šaubas par „AstraZeneca", bet potētos kaut vai ar to. Šodien saņēmām "Pfizer" vakcīnu. Ir skaidrs, ka vajag vakcinēties, lai dzīve atgriežas vecajās sliedēs. Tagad tikai jāpārliecina draugi, ģimenes locekļi, kas vēl ir pret vakcinēšanos. Ar savu piemēru gribam parādīt, ka esam sveikas un veselas. Internetā ir pārāk daudz viltus ziņu, piemēram, ka vakcīnas izraisa neauglību. Uzskatām, ka tās ir muļķības. Mēs tomēr uzticamies mediķiem, zinātniekiem, kas jebkuru vakcīnu ir izstrādājuši, pētījuši, – viedoklī dalījās Sendija un Madara.
12.05.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px