Šonedēļ daudzās skolās Latvijā, tai skaitā mūsu reģionā, mācību darbs izglītojamajiem notiek āra nodarbību veidā.
Āra nodarbībās no 7. aprīļa var piedalīties izglītojamie no vienas klases (grupas, kursa) pamatizglītības vai vidējās izglītības pakāpē.
Pirmdien āra nodarbībā satikām Madonas Valsts ģimnāzijas 11.a klases audzēkņus. Viņiem bija klases stunda kopā ar audzinātāju Emeritu Beļaunieci, vēlāk arī fizikas stunda pie skolotājas Vijas Bebrišas, latviešu valodas stunda pie skolotājas Valdas Cakules un sporta stunda pie skolotājas Lanas Līcītes un Jāņa Švikas.
– Bija interesanti visus redzēt, – pēc pusgada nesatikšanās atzīst 11.a klases skolniece Ieva Anna Miezāja. – Kopumā bija jautri un interesanti, mazliet pasmējāmies, savā starpā papļāpājām. Bija neparastas stundas, interesantas aktivitātes, piemēram, sporta stundā grupās pa divi vai trīs staigājām pa pilsētu un pēc kartes orientējāmies, meklējām kontrolpunktus.
Latviešu valodas stundā tika dots uzdevums saistībā ar sinonīmiem. Bijām sadalīti divās komandās, un vārdam "runāt" bija jāizdomā sinonīmi. Atradāmies pie skolas kāpnēm, un, līdzko tika pateikts kāds šī vārda sinonīms, komandas pārstāvis pakāpās pakāpienu augstāk. Rezultātā gandrīz tikām pašā kāpņu augšā.
Fizikas stundas tēma bija elektriskās ķēdes. Lai varētu izmantot elektroierīces, tās jāpieslēdz strāvas avotam. Katram tika iedalīts apzīmējums, kas viņš ir – vadiņš, spuldzīte, slēdzis utt., un bija jāsadodas rokās tā, lai sanāktu kāda konkrēta elektriskā ķēde.
Klases stundā ar audzinātāju savukārt pārrunājām jautājumus par mācībām attālinātajā periodā, par autoskolu, kovidu, vakcinēšanos un citus. Daudziem jauniešiem mūsu klasē ir aktuāla autoskola. Tas ir smags temats, jo pandēmijas dēļ praktiskās nodarbības autoskolās nenotiek, viss ir iekavējies. Tikmēr teorētiskās zināšanas topošie šoferīši var apgūt attālināti. Kad noteiktie ierobežojumi beigsies, ir jārēķinās ar to, ka daudziem kursantiem būs jāapgūst praktiskās nodarbības, līdz ar to veidosies rindas.
Ieva Anna arī pati vēlas iegūt transportlīdzekļa vadītāja apliecību, bet apgrūtinājumu dēļ šobrīd autoskolā nav iestājusies. – Nav jēgas to da-
rīt, – nosaka jauniete. – Attālinātās mācības var ietekmēt zināšanu kvalitāti, jo tomēr neklātienē visu saprast ir grūtāk, turklāt braukšanas nodarbības šobrīd nenotiek.
Maijā 11.a klasei tiek solīta vēl kāda āra nodarbību diena. – Tas ir tik patīkami, visi ir labā garastāvoklī, var pamanīt, kā kurš izaudzis vai mainījies, – par tikšanos pirmdien secina Ieva Anna. – Mums ļoti veicās ar laiku – bija saulīte un silts, radās tāda kā skolas nobeiguma izjūta. Attālinātam mācību darbam tagad ir grūti saņemties.
Jautāta, kāpēc daži uz klātienes stundām neieradās, jauniete min, ka vairāki skolēni dzīvo citā novadā un ierašanās skolā ar sabiedrisko transportu ir apgrūtinoša: – Prieks, ka ar kovidu neviens nav slimojis, kaut dažus radiniekus kādam vīruss ir skāris.
Mācību gada izskaņā 11. klasei īpašu pārbaudījumu nebūs, tikai daudzi kontroldarbi. – Mums svarīgs bija zinātniski pētnieciskais darbs, ko visi šobrīd ir aizstāvējuši, –
uzsver Ieva Anna. – Tā kā projektu nedēļas nebija, mēs darbus pabeidzām pavasara brīvlaikā un aizstāvējām pēc Lieldienām. Es rakstīju par fobijām un to rašanās cēloņiem. Manuprāt, izplatītākās ir sociālās fobijas, kas izpaužas ļoti dažādi. Piemēram, bailes uzstāties auditorijas priekšā var mazināt ar elpošanas vingrinājumiem.
21.04.2021.