Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Bērnu zobārsta problēma — bez konkrēta risinājuma

LAURA KOVTUNA

Autors • 18.03.2021.

Bērnu zobārsta problēma — bez konkrēta risinājuma
Burtu lielums

Madonieši aktualizējuši problēmu, ka šobrīd nav pieejams zobārsts bērniem. Sevišķi, ja zoba sāpes bērnu piemeklē pēkšņi, uz sitiena, Madonā un pat ne tuvējā apkaimē pie speciālista neesot iespējams tikt. Ja arī kur izdodas tikt, tas var izrādīties maksas pakalpojums, ja zobārsts nesniedz valsts apmaksātos zobārstniecības pakalpojumus bērniem. Citi vecāki dalījušies pieredzē, ka bērnu ar sāpošu zobu nācies vest uz kaimiņu novadiem vai pat Rīgu.

Zināms, ka Madonā, Parka
ielā 6, pašvaldība pēc triju gadu mērķ-
tiecīga darba 2017. gadā atvēra bērnu zobārstniecības kabinetu, kurā sniegt pašvaldības apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus Madonas novada bērniem un jauniešiem vecumā līdz 18 gadiem. Vecāki atklāj, ka pakalpojums bijis labi novērtēts un arī pieprasīts. Pagājušā gada jūnijā gan zobārsts, gan zobu higiēnists pārtrauca sniegt pakalpojumus Parka ielā izveidotajā kabinetā. 7. septembrī izdevās nodrošināt, ka pakalpojumus atsāk sniegt zobu higiēnists, taču bērnu zobārsta joprojām nav.
Lai izvairītos no akūtām zobu problēmām, tiek ieteikts bērnus regulāri vest vismaz pie higiēnista, kā arī cītīgi tīrīt zobus divas reizes dienā. Taču vizīte pie zobārsta nepieciešama profilaktiski kaut reizi gadā, kā arī ģenētika var būt pie vainas tam, ka par spīti rūpīgai mutes higiēnai veidojas caurumi un citas zobu problēmas.

Madonas novada pašvaldība sadarbībā ar Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vidzemes nodaļu ir noorganizējusi mobilā zobārstniecības kabineta vizītes Madonā, lai sniegtu palīdzību bērniem zobārstniecībā.
Pieņemšanai tika izsludināti laiki 8., 22., 23., 25. un 26. martā. Pēc zobārstes lūguma vizītēm varēja pieteikt tikai bērnus vecumā no 8 gadiem, vienā dienā – 12 mazos pacientus. Visi pieejamie laiki izķerti pāris stundu laikā pēc informācijas publiskošanas, laikrakstam „Stars" atklāja Madonas novada sociālā dienesta sociālās palīdzības organizatore Ināra Miška.
– Madonas novadā ir divas sasāpējušas problēmas – bērnu zobārsts un acu ārsts. Regulāri organizējam arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Mobilā veselības aprūpes centra izbraukumus uz Madonu, kurā pakalpojumus sniedz arī bērnu acu ārsts. Arī šī speciālista pieraksts vienmēr ir pilns. Tuvākais pieņemšanas laiks Madonā būs 20. maijā, un tas jau ir aizpildīts, rakstu pat ar „rezerves rindu". Tāpat arī izbraukuma zobārstniecības kabinetam bērni tika pierakstīti uz visiem pieejamajiem laikiem martā pāris stundās. Nākamajiem zvanītājiem diemžēl nācās atteikt un atvainoties. Tas ir ļoti sāpīgs jautājums, un nav arī saprotams, kas to varētu atrisināt, – komentēja Ināra Miška. Viņa uzsvēra, ka tāpat pieaugušo medicīnā nereti ir problēmas tikt pie zobārsta vai acu ārsta, bet, ja palīdzība nepieciešama bērnam, tas ir jo īpaši akūti, un vecāki to sāpīgi izjūt.

Pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora skaidroja, ka pašvaldības zobārstniecības kabineta zobārste šobrīd devusies bērna kopšanas atvaļinājumā. Tādēļ vismaz daļējam risinājumam veidota sadarbība ar mobilo zobārstniecības kabinetu, kas gan nerisina visu problēmu, kā arī nepavisam nenosedz vajadzību pēc zobārsta bērniem vecumā līdz 8 gadu vecumam.
– Problēma ir speciālistu trūkumā. Līdz šim nav izdevies piesaistīt vietā kādu speciālistu. Ja zobārstiem darbs būtu jāmeklē, varbūt situācija būtu citādāka. Kaut vai pieaugušo zobārsti Madonā – jāpierakstās nereti pat mēnesi iepriekš. Esam piedāvājuši speciālistiem nākt strādāt, varam nodrošināt arī dzīvojamo platību, bet atsaucības nav. Tas ir jautājums, ko jāturpina risināt, – uzsvēra Zigfrīds
Gora. Viņš piebilda, ka mobilā zobārstniecības kabineta izbraukums bērniem tiks organizēts vēl aprīlī, taču konkrēti datumi pagaidām neesot zināmi (tos noteic zobārsts) – jāseko līdzi informācijai mājaslapā.

Situāciju komentēja arī domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs:
– Tik grūti ar zobārstniecību bērniem iet, manuprāt, tāpēc, ka nav pietiekami valsts tarifi, ko valsts apmaksā par bērnu zobārstniecību. Ir noteikts, ka šāds pakalpojums bērniem ir bez maksas un to sedz valsts. Bet zobārsti nepiesakās uz šī pakalpojuma sniegšanu, manuprāt, tāpēc, ka valsts maksā nepietiekami, un tas speciālistiem nav pievilcīgi. Tāpēc zobārsti mūsu novadā bieži vien arī neizvēlas sniegt pakalpojumu bērniem un saņemt valsts kvotu. Pašvaldība tādēļ veidoja savu kabinetu, atradās arī zobārsts, kas gan šobrīd ir ilgstošā prombūtnē. Atrast citu vietā tik ātri neesam varējuši, jo pastāv arī speciālistu trūkums. Tādēļ šobrīd ir izbraukuma zobārstniecība – tā to mēģinām risināt. Ir skaidrs, ka ar to nevaram nosegt visu novadu, tas nav iespējams. Arī ar pašvaldības zobārstniecības kabinetu – ne. Un tā pat pamatā nav pašvaldības funkcija. Uzskatu, ka valstī būtu jādomā par lielākām kvotām, lai ārsti ir ieinteresēti pieteikties uz bērnu ārstniecību. Tad tas notiktu dabiski caur visiem zobārstu kabinetiem.
Esmu domājis par risinājumu – ja pašvaldība varētu dotēt šos zobārstus, kas uzņemas sniegt pakalpojumu bērniem. Zinu, ka Bauska lēma par šādu risinājumu, kā dēļ ir nonākusi valsts iestāžu redzeslokā, jo tā esot tirgus kropļošana un negodīga konkurence. Līdz ar to mūsu iespējas ir vēl ierobežotākas.
Agris Lungevičs pateicās ikvienam zobārstam, kurš šobrīd jau sniedz zobārstniecības pakalpojumus bērniem, piebilstot, ka jāturpina strādāt pie atbalsta mehānismu rašanas, lai pakalpojums taptu pieejamāks.
19.03.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px