Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Punkts izveidots, bet vakcīnas nav piegādātas

LAURA KOVTUNA

Autors • 11.03.2021.

Punkts izveidots, bet vakcīnas nav piegādātas
Burtu lielums

Lai gan ar vietēju politisku mudinājumu tika izveidots iedzīvotāju aktualizētais vakcinācijas punkts SIA „Madonas slimnīca", šonedēļ tam solītās vakcīnas pret „Covid-19" tā arī nav atvestas. Attiecīgi 193 senioru, kuri tika pārcelti rindā vakcinēšanai šajā iestādē un kurus bija plānots uzsākt vakcinēt šodien, 12. martā, potēšana pārlikta uz pagaidām nezināmu laiku.

Informācija saistībā ar vakcīnu sūtījumu mainās dienām, nereti pat stundām. Vēl nedēļas sākumā „Madonas slimnīcas" valdes priekšsēdētājs Artis Stuburs atklāja viņam nodoto informāciju – ka no 200 „Madonas slimnīcas" pasūtītajām vakcīnām solīts atvest tikai 50 – tātad tikai 25%. Piepildījušās pesimistiskās prognozes par to, ka problēma mazāk saistās ar vakcinācijas punktu, bet gan pašu vakcīnu skaitu. Kā iepriekš informējis laikraksts „Stars", līdzīga situācija ir arī citās ārstniecības iestādēs un ģimenes ārstu praksēs, kur no prasītā visbiežāk tiek atvesta tikai daļa vakcīnu. Visbiežāk – līdz 50 devu vienā vedumā.

Piegādes kavē piegādātājs
Savukārt trešdien tika publiskota informācija, ka vakcīnas daudzviet nav piegādātas vispār. Veselības ministrija (VM) skaidroja: „Šajā nedēļā vakcīnu piegādes vakcinācijas punktos ir aizkavējušās vakcīnu piegādātāja maiņas dēļ. VM atvainojas tiem ģimenes ārstiem un ārstniecības iestādēm, kas nav saņēmuši savlaicīgi pasūtītās un gaidītās vakcīnas, kā arī tiem iedzīvotājiem, kam rīt (ceturtdien. – Aut.) vakcinācija tiks pārcelta nepiegādāto vakcīnu dēļ. Veselības ministrija šobrīd risina līgumattiecības ar piegādātāju „Oribalt" (SIA „Oribalt Rīga") par līguma izpildes kārtību.
No šā gada 8. marta ir stājušies spēkā divi līgumi ar SIA „Oribalt" par noliktavas pakalpojumu un vakcīnu loģistikas pakalpojumu sniegšanu. Uzņēmums pašlaik ir aizkavējies ar piegāžu veikšanu un komunikāciju ar vakcinācijas punktiem par gaidāmo laiku vakcīnu piegādēm. Ar uzņēmumu noslēgtie noliktavas pakalpojuma un vakcīnu piegādes līgumi paredz, ka pakalpojuma sniedzējam SIA „Oribalt" divu stundu laikā no vakcīnu saņemšanas ir jāveic sākotnējā vakcīnu komplektācija atbilstoši piegāžu punktiem, kā arī nākamo astoņu darba stundu laikā vakcīnas jāpiegādā 100 Rīgas un Rīgas tuvumā esošajiem vakcinācijas punktiem, kā arī diviem Latvijas reģioniem, katrā piegādājot vakcīnas 50 vakcinācijas punktiem. Precīzu Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pasūtījumu sarakstu, vakcīnas un šļirces SIA „Oribalt" saņēma līdz 9. marta pulksten 15.
10. marta vakarā pulksten 17.30 darba sanāksmē SIA „Oribalt" pārstāvis atteicās nosaukt vakcinācijas punktus, uz kuriem vakcīnas ir piegādātas, kā arī nespēja paskaidrot precīzus vakcīnu piegādes plānus 11. un 12. martā. SIA „Oribalt" pārstāvis kategoriski noraidīja VM piedāvātos alternatīvos situācijas risinājumus vakcīnu piegāžu veikšanai, aizbildinoties ar darba laika beigām un piedāvājot situāciju turpināt risināt 11. marta darba dienas rītā.
Veselības ministrija šobrīd izstrādā alternatīvus vakcīnu loģistikas risinājumus, lai vakcīnu piegāde vakcinācijas punktiem notiktu pēc iespējas ātrāk."
Vakardienas rītā tapa zināms, ka notikušā dēļ VM juristi uzsākuši darbu pie līguma laušanas ar vakcīnu izvadātāju „Oribalt".
Veselības ministrs Daniels Pavļuts intervijā LTV „Rīta Panorāmā" pastāstīja, ka sadarbība ar šo uzņēmumu, kas izraudzīts konkursa kārtībā, uzsākta tikko un problēmas radušās jau ar pirmās 2600 vakcīnu devu kravas izvadāšanu.
Ministrs uzsvēra, ka VM mēģinājusi kopā ar „Oribalt" rast risinājumu situācijai, taču sastapusies ar ļoti lielu neatsaucību, tāpēc piesaistīta Valsts policija, kas naktī pieskatīja uzņēmuma noliktavu. Ceturtdienas rītā uzņēmuma šoferiem prasīts, kur kurš brauks, un tikai šādi iegūta informācija, kur vakcīnas tiks aizvestas. Attiecīgi ne visos vakcinācijas punktos arī vēl ceturtdien tika saņemtas vakcīnas. Uzsāktas sarunas par citu pakalpojuma sniedzēju piesaisti.

Ir, kas savakcinējušies Varakļānos
Turpinot vakcīnu un senioru rindas epopeju, laikraksts „Stars" sazinājās ar SIA „Varakļānu veselības aprūpes centrs" (VAC) vadītāju Dinu Iņķēnu. Šī bija viena no tām ārstniecības iestādēm, uz kuru rindā tika likti tie madonieši, kuru ģimenes ārsts nesniedz vakcinēšanas pakalpojumu. Arī Varakļānu VAC no 100 prasītajām vakcīnām atvestas vien 40, tādējādi šeit, kaut pamazām, vakcinēšana veiksmīgi turpinās.
– Tā kā Varakļānos vakcinē arī visi ģimenes ārsti, principā process pat ir gana veiksmīgs un lielu sastrēgumu vakcinējamo rindā nav. Tas, ka trūks vakcīnu, jau bija gaidāms; labi tāpat, ka ik nedēļu atved vismaz minimālo vakcīnu vedumu. Šonedēļ aizkavējās plānotā rinda, arī mums. Vakcīnas tika atvestas šodien (ceturtdien. – Aut.) no rīta, – atklāja Dina Iņķēna. Tas, protams, apgrūtinot rindas veidošanu. Vietējo varakļāniešu mērķa grupa, kas bija pieteikusies rindā „Covid-19" vakcīnas saņemšanai, šobrīd pamatā esot aptverta. Tagad šurp pārsvarā braucot vakcinēties viļānieši. Tostarp bijuši arī madonieši, kuri „vakcīnu revolūcijas" brīdī tomēr izlēmuši palikt Varakļānu VAC rindā. Nevēlējušies gaidīt, kad vakcīnas Madonai vēl tikai atvedīs. Tādējādi līdz šim Varakļānu VAC savakcinējušies ap 40 senioru no Madonas.
12.03.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px