Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Pakāpeniski senioru vakcinēšana turpinās

LAURA KOVTUNA

Autors • 08.03.2021.

Pakāpeniski senioru vakcinēšana turpinās
Burtu lielums

Saistībā ar vakcinēšanas procesu pret „Covid-19" saņemtas pozitīvas ziņas – 193 Madonas novada senioru, kuriem būtu nācies braukt vakcinēties uz kaimiņu novadiem, vakcinēšanu uzsāks jau šopiektdien tepat Madonā – ja vien atvedīs solītās vakcīnas. Šobrīd kopumā 11 vietās Madonas novadā pieteikts veikt vakcinēšanas pakalpojumu. Kopš pagājušās nedēļas vakcinācijas vietām pievienojušās vēl pāris Madonas ģimenes ārstu prakses.

Jāatgādina, ka pagājušajā nedēļā Madonas novada pašvaldība sadarbojās ar Madonas slimnīcu, Nacionālo veselības dienestu (NVD) un Vakcinācijas projekta biroju, lai rastu labākus risinājumus straujākai „Covid-19" riska grupu vakcinācijai. Uz 8. martu NVD izveidotā karte uzrāda, ka Madonas pilsētā iedzīvotāju vakcinēšanai pieteikušās piecas ģimenes ārstu prakses: Valentīna Zvēra, SIA „Annas Višņovas doktorāts", SIA „Decima", SIA „Damia", SIA „Madonas traumatoloģijas un ortopēdijas klīnika"; un piecas ģimenes ārstu prakses pagastos: Lilita Stalaža, Rasma Pujate, Ilga Kreicuma, SIA „Rudzāta ārsta prakse", PR „Sanare". Kā jau minēts, rasta iespēja iedzīvotāju vakcinēšanu nodrošināt arī Madonas novada pašvaldības SIA „Madonas slimnīca".
„Madonas slimnīcas" valdes priekšsēdētājs Artis Stuburs atklāja, ka darbā uz vakcinēšanas laiku ir pieņemts sertificēts ārsta palīgs jeb feldšeris. Slimnīca veikusi pasūtījumu 200 vakcīnām, lai ar 12. martu varētu uzsākt vakcinēt tos 193 seniorus, kuri marta sākumā jau bija saņēmuši paziņojumu par pienākušo kārtu vakcinācijas rindā.
– Pirmā aktivitāte pārrakstītajiem 193 senioriem plānota uz šo piektdienu, sestdienu, pirmdienu – ceram savakcinēt trijās dienās. Vakcīnu gan vēl nav. Esam pieteikuši 200 devu, ko atvedīs, to vēl redzēsim, – pauda Artis Stuburs. Viņš apstiprināja, ka slimnīcā varētu turpināt veikt vakcinēšanu arī pārējām iedzīvotāju grupām – ja vien būs vakcīnas. Nav atbildēts jautājums par darbā pieņemtā darbinieka noslodzi vakcīnu trūkuma gadījumā, kas jau šobrīd ir reāla problēma.
Artis Stuburs arī uzsvēra, ka pieteikšanās vakcinēšanai caur Madonas slimnīcu nav iespējama: – Zvanīt uz slimnīcu, lai pieteiktos vakcīnai, nevajag, mums nemaz nav atļauts veidot savu rindu.

Tiem senioriem, kuru ģimenes ārsts nesniedz vakcinēšanas pakalpojumu, jāpiesakās pa tālruni 8989 vai manavakcina.lv. Savukārt ģimenes ārsti, kas pakalpojumu sniedz, vakcināciju veic gan tiem iedzīvotājiem, kuri pieteikušies tieši pie ģimenes ārsta, gan tiem, kuri pieteikušies caur manavakcina.lv/8989. Ģimenes ārstu vakcinācijas rindā tiek iekļauti visi, kas pieteikušies jebkurā no nosauktajiem veidiem, prioritāri vakcinējot gados vecākos pacientus.
Atgriežoties pie tā, kādēļ iepriekš radušies pārpratumi un sākušies sabiedrības pārmetumi „Madonas slimnīcai", Artis Stuburs skaidroja: – Tā šķita pašsaprotama lieta, ka ģimenes ārsti iesaistīsies vakcinācijas procesā. Kad tikko parādījās ziņas par vakcinēšanas uzsākšanu, sapratām, ka būs jāiesaistās slimnīcai, jo šī vakcīna jāuzglabā -70 grādos. Bet to saņēma tikai ap 90 tūkstošiem devu, tādēļ pamatā novirzīja medicīnas darbinieku un sociālās aprūpes centru darbinieku un iemītnieku vakcinēšanai. Tālāk janvārī bija informācija, ka aptuveni miljons AstraZeneca vakcīnu tiks organizēts caur ģimenes ārstiem, jo šīs vakcīnas var uzglabāt visparastākajā pārtikas ledusskapī, tās ir vienkāršākas lietošanā. Tāpēc absolūti negatavojāmies, ka iedzīvotāji būs jāvakcinē slimnīcai, arī no ģimenes ārstu asociācijas nebija nekādu ziņu, ka prakses negrasītos vakcinēt. Apzvanot kolēģus, piemēram, Alūksni, Cēsis, noskaidrojas, ka arī viņi tikai tagad sāk veidot rezerves variantus, apzina situāciju, jo izrādās, ka tikai aptuveni puse ģimenes ārstu ir gatavi vakcinēt.

Vakcinēšana norit pamazām
Šobrīd nav konkrēti zināms, kādēļ aptuveni puse ģimenes ārstu visā Latvijā tomēr nav pieteikušies vakcinēšanas pakalpojuma sniegšanai. Jāteic, ka ģimenes ārstu iesaistīšanās vakcinācijas procesā notiek pakāpeniski, līdz ar to situācija varētu arī mainīties. Šobrīd, kā novērojusi Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija, neiesaistīšanās galvenā problēma varētu būt ģimenes ārstu lielā pārslodze un personāla trūkums; nelielākas prakses nepiesakoties arī tādēļ, ka telpas ir nelielas, tajās strādā tikai viens ārsts un viena medicīnas māsa.
Kopš pagājušās nedēļas savu dalību vakcinācijas kabinetu kartē ir apstiprinājusi arī Madonas ģimenes ārste Valentīna Zvēra.
– Iesākumā šaubījos pieteikties tādēļ, ka man nav tik daudz pacientu-senioru, lai droši pieteiktu vakcīnu devas un potētu. Būtībā saņemtais flakoniņš uzreiz ir jāsapotē 10 pacientiem. Baidījos, ka varētu rasties liels atlikums vakcīnai. Papildu darbs – tas nu vēl tā, bet uztrauca tas, lai visas prasības tiešām varētu izpildīt, lai savadītu sistēmā, kura īsti nedarbojas, savakcinētos, lai neizpurgātu atvestās vakcīnas devas. Biedēja organizatoriskas lietas – ka nevarēšu izpildīt izvirzītās prasības, – apsvērumos dalījās Valentīna Zvēra.
Viņa atzina, ka interese viņas pacientu vidū pēc vakcīnām ir. Tādēļ arī nolēmusi vakcinēšanu uzsākt – bet pamazām. Pirmajam vedumam pieteiktas 10 vakcīnas. Nav zināms, kad tās varētu atvest, bet tuvākais vakcīnu vedums paredzēts pēc 10. marta. Varbūt tad arī Valentīnas Zvēras praksei izdosies tikt pie vakcīnām.
– Lai tas process iesākas, lai redzam, kā iet, tad jau, visdrīzāk, turpināšu vakcinēt arī pārējās iedzīvotāju grupas, – pauda Valentīna Zvēra.
SIA „Rudzāta ārsta prakse" līdz šodienai savakcinēti 50 pacienti, rindā gaidot vēl aptuveni 40 gribētāji, kuri vakcīnai pret „Covid-19" pateikuši konkrētu „jā". Kopumā Reiņa Rudzāta praksē esot ap 300 senioru, no kuriem tikai daļa varētu būt skeptiski pret vakcīnu. Pārējos plānots uzrunāt, apzināt; kā arī jāgaida datu saņemšana no pieraksta rindas, kas tiek veikta caur manavakcina.lv.
– Šaurais pudeles kakls ir vakcīnu trūkums; tas ir diezgan dramatiski. Varbūt saistībā ar notikušo skandālu pagājušajā nedēļā radās izjūta, ka pie mazā vakcīnu daudzuma kustība bija aktīvāka. Devas atveda pat ātrāk pirms solītā 5. marta – jau 2. martā. Sākumā biju prasījis 40 un atveda 20, tagad no prasītajām 50 devām atveda 30, kas arī priecē. Dienas laikā vakcinējam 10 cilvēkus paralēli ikdienas darbiem. Gribētāju ir daudz vairāk nekā vakcīnu. Mums nav tādas problēmas, ka tie, kas pieteikušies, pārdomātu un būtu jāķer rokā nākamais rindā. Pārējie prakses darbi nekur nepazūd, pagaidām jau iekļaujamies darba laikā. Kas to zina, kā būs turpmāk, bet esam gatavi strādāt arī pa virsu, – līdzšinējā vakcinēšanas procesā padalījās Reinis Rudzāts.
Viņš atzina, ka arī sākotnēji apsvēris, vai pieteikties sniegt vakcinēšanas pakalpojumu, jo darbu pietiek. Tomēr kaut kādā ziņā uz darbinieku slodzes vai kādu citu veicamo darbu rēķina izlēmis par labu vakcinēšanai. Reinis Rudzāts vērtēja: – Domāju, ka izlēmu pareizi. Ja būtu tikai rindas koordinatora lomā, tad, kā man šķiet, mana loma būtu vēl nepateicīgāka. Un arī emocionāli. Pēc pirmajām 10 ievadītajām vakcīnām ar māsiņām runājām, cik ir pacilāta izjūta. Jo bezspēcība par notiekošo ir arī mediķiem, ārstiem. Lai cik to vakcīnu mums būtu, kaut 10 cilvēkiem varam tā diezgan pēc būtības palīdzēt. Nav jau vakcīna brīnumierocis, bet vismaz kaut kas.
Rudzāta prakses paciente Veronika Varne pēc vakcīnas saņemšanas atklāja – nešaubījusies, ka pieteiksies potei. – Sliktāk taču nebūs, un no kā tad cita to labumu dabūs? Pieteicos, zvanot uz daktera praksi, kolīdz bija vakcīna, mani paaicināja. Trūkst jau pašu vakcīnu. Kolīdz pote parādījās, visi, kas pieteikušies, bijām gatavi skriet. Arī sajūtas normālas; pēc vakcīnas nekļuva ne silti, ne auksti.
Atgādinām, ka Madonas novadā vakcinēšanu pieteikušās veikt ģimenes ārstu prakses: Valentīna Zvēra, SIA „Annas Višņovas doktorāts", SIA „Decima", SIA „Damia", SIA „Madonas traumatoloģijas un ortopēdijas klīnika", Lilita Stalaža, Rasma Pujate, Ilga Kreicuma, SIA „Rudzāta ārsta prakse", PR „Sanare"; un Madonas novada pašvaldības SIA „Madonas slimnīca". Varakļānos: Rita Latkovska, Sandra Gritāne, Nellija Dokāne, SIA „Varakļānu veselības aprūpes centrs"; Ērgļos: Aija Kallinga, Līga Budze, Aina Braķe; Lubānā: Velta Igaune. Šobrīd bez sava vakcinēšanas punkta palicis Cesvaines novads.
9.03.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px