Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Seniorus vakcinēs arī Madonas slimnīcā

LAURA KOVTUNA

Autors • 01.03.2021.

Seniorus vakcinēs arī Madonas slimnīcā
Burtu lielums

Nedēļas nogalē Madonas un novada iedzīvotāji publiskajā telpā pauda sašutumu par to, ka senioriem vecumā virs 70 gadiem (kuru ģimenes ārsti neveic vakcinēšanu) sākuši nākt uzaicinājumi saņemt vakcīnu pret „Covid-19" gana attālās ārstniecības iestādēs – Gulbenē, Varakļānos, Jēkabpilī. Bet ne Madonā. Kā tas nācies, ka vienā no lielākajiem novadiem ir tikai divi vakcinācijas punkti pilsētā un pieci – pagastos? Kādēļ vakcinācijas punktu netika izveidojusi pašvaldības pārziņā esošā SIA „Madonas slimnīca"?

Madonas slimnīcas medicīniskā direktore Astrīda Svilāne, kad pagājušās nedēļas sākumā interesējāmies par iedzīvotāju iespēju vakcinēties, uzsvēra, ka vakcinācijas kabinetu iedzīvotājiem izveidot nav plānots, jo trūkstot kapacitātes. Slimnīcai esot jāveic visu reģiona mediķu un ar medicīnas jomu saistīto darbinieku vakcinēšana, un vakcīnu trūkstot visu laiku. – Pasūti vienu – sola, bet atved pavisam ko citu. Tā nav plānošana. No dienas uz dienu esam neziņā, lai ko valdība stāstītu. Un arī darbu ziņā kapacitāte mums ir tāda, kāda ir, jo vakcinēšanu darām paralēli darbiem. Tā, lai sēdētu visu dienu kabinetā, visus vakcinēt, gluži nevaram, – skaidroja Astrīda Svilāne.

Problēmas organizēšanā
Ārstniecības iestādes un ģimenes ārstu prakses, izvērtējot savu noslodzi, varēja pieteikties vakcinācijas pakalpojuma sniegšanai.
SIA „Damia" praksē Madonā esot veidots savs vakcinējamo saraksts ārstniecības praksē esošajiem pacientiem-senioriem, jo no manavakcina.lv tas neesot saņemts. Toties atvests viss prasītais vakcīnu skaits, un pirmie gribētāji veiksmīgi savakcinēti. SIA „Rudzāta ārsta prakse", kas atrodas Barkavā, līdz piektdienai bija savakcinēti 20 prakses pacienti no Barkavas, Mētrienas. Nākamās vakcīnas solot 5. martā. Ārsts Reinis Rudzāts gan atzīst, ka „lēnai iesākšanai" pirmajā vakcīnu vedumā viņš pieteicis 40 vakcīnas – atvestas 20. – Ar piegādēm viss strauji mainās, par raitu darba plānošanu nevar domāt. Ir manis veidotais saraksts, ir cilvēki, kas pieteikušies caur internetu vai telefonu. Cilvēkiem sāka nākt SMS, lai droši dodas pie Rudzāta, kas pateiks laikus, kad vakcinēs, bet man jau nav ne jausmas, cik vakcīnu atvedīs, – problēmu vakcinēšanas plānošanā akcentēja Reinis Rudzāts. Viņš vērtēja, ka seniori ir aktīvi, gatavi vakcinēties, bet darbu apgrūtina pieejamo vakcīnu skaits un rindas organizācija.
Arī Varakļānu veselības aprūpes centra vadītāja Dina Iņķēna pagājušās nedēļas nogalē laikrakstam pauda, ka vakcinācijas organizēšana ir apgrūtināta. Pa pagājušo nedēļu vietējie, kas pieteikušies rindā, jau savakcinēti, šai nedēļai sarakstā galvenokārt bijuši braucēji. Dina Iņķēna atklāja: – Nedēļas sākumā jāsazvanās, vai cilvēki tiešām būs gatavi braukt uz Varakļāniem, piemēram, no Madonas. Reālajam skaitam tad jāpasūta vakcīnas, tās sola uz nedēļas otru pusi – trešdienu, ceturtdienu.

Kāpēc nevakcinē Madonā?
Noslodzes dēļ ne visi ģimenes ārsti raduši iespēju sniegt vakcinēšanas pakalpojumu, jo tas saistās ne tikai ar fizisko darbu – vakcīnas ievadi -, bet arī ar jau pieminēto rindas veidošanu, vakcīnu pasūtīšanu. Vakcīnas turklāt atbilstoši jāuzglabā, jāsavada informācija par pacientiem sistēmā. Sistēma buksē, valsts plāno veidot jaunu sistēmu. Nereti darbs ieilgst ārpus apmaksātā laika gan ārstam, gan personālam. Tomēr ir ģimenes ārsti, kam tā ir pašiniciatīva.
Attiecīgi Madonas novadā ir salīdzinoši maz vakcinēšanas punktu; tas satraucis seniorus, kuriem nedēļas vidū sākuši pienākt uzaicinājumi vakcīnu saņemt kaimiņu novados. Kā uz tiem izbraukāt? Par šo problēmu sestdien ziņoja anonīmā facebook lapa „mostiesagrimadona", ārsts un politiķis Andris Skride, viedokli komentāros un twitter ziņās pauda arī iedzīvotāji.
„Nav pieļaujama situācija, ka lielajā Madonas pilsētā „Covid-19" vakcinācija cilvēkiem ir pieejama tikai divās ģimenes ārstu praksēs un tā nav organizēta arī slimnīcā. Madonas slimnīca ir pašvaldības pārvaldībā!", pārdomās internetā dalījās Andris Skride.
„Ir jāprot izvērtēt prioritātes un vakcinācijas process Madonas domes un slimnīcas vadībai ir jānoorganizē, lai iedzīvotājiem nav jābrauc uz Jēkabpili, Gulbeni vai citām pilsētām. Nevar aizbildināties ar personāla trūkumu," pārdomās internetā dalījās Andris Skride. Viņš minējis, ka tam var piesaistīt medicīnas studentus, tā vietā, lai „gulētu murkšķa miegā".
Turklāt laikraksts „Stars" uzzināja, ka slimnīcā bijuši darbinieki, kas jau aizvadītās nedēļas sākumā izteikuši gatavību nodrošināt, organizēt un palīdzēt vakcinācijas kabineta izveides procesā. Tādējādi Madonas slimnīcā varētu veikt ne tikai medicīnas darbinieku, bet arī iedzīvotāju vakcinēšanu – kolīdz vien tiktu saņemtas vakcīnas attiecīgajām iedzīvotāju grupām. Tomēr līdz pat piektdienas pēcpusdienai virsroku pār sagaidāmajām neērtībām senioriem (ar došanos vakcinēties uz kaimiņu novadiem) guvuši Astrīdas Svilānes jau piesauktie argumenti – nav, kas to dara, trūkst vakcīnu un kapacitātes.
Madonas novada pašvaldība kā Madonas slimnīcas kapitāldaļu turētāja interneta vidē sestdien steidza skaidrot, ka Madonas slimnīcā tomēr esot uzsākta vakcinācijas kabineta izveide arī iedzīvotājiem. Piedevām uzsvērts, ka par pašvaldības un slimnīcas bezdarbību izteiktie viedokļi esot dezinformācija jeb iedzīvotāju maldināšana. Informācija par to, ka taptu vakcinācijas kabinets iedzīvotājiem, pirms par to tika sacelta ažiotāža, nekur gan netika publicēta vai pausta – ne pašvaldības, ne slimnīcas mājaslapās vai citos informācijas kanālos.
Kā uzzināja laikraksts "Stars", šāda kabineta izveidei esot nepieciešams ne tikai to iekārtot un piesaistīt darbinieku, bet tas arī jāakreditē. Tas prasa aptuveni nedēļu laika.

„Nekas nav nokavēts"
Tā mierina Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs. Lielāka problēma būtu, ja vakcīnas patiešām stāvētu plauktos un nebūtu, kur un kas vakcinē seniorus Madonā. Arī viņš kā būtiskāko trūkumu šajā situācijā saredz to, ka trūkst vakcīnu. Un trūkst jau visā valstī, ne tikai Madonas novadā.
Vakcinācijas kabinets iedzīvotājiem Madonas slimnīcā neesot ticis veidots tādēļ, ka Madonas slimnīca ir reģionālais centrs mediķu un medicīnas personāla vakcinēšanā. Tostarp arī mediķiem vakcinēšanās vēl norit; ir, kas gaida rindā, jo vakcīnu trūkst. Saprotot, ka ģimenes ārsti kūtri piesakās sniegt vakcinēšanas pakalpojumu un iedzīvotājiem veidojas šādas problēmas, pašvaldība iesaistījusies. Vakar notikusi novada, slimnīcas pārstāvju tikšanās ar Vakcinācijas biroju attālinātā videokonferencē.
– Visi, kas pieteikti rindā uz kaimiņu novadiem, tiks pierakstīti rindā Madonas slimnīcā. Lai arī tā nav pašvaldības funkcija, sociālais dienests sazināsies ar katru šo cilvēku individuāli un informēs par to, ka viņa rinda pārceļas uz Madonu. Tālāk Madonas slimnīcas speciālisti sazināsies par konkrēto laiku, kad varēs saņemt vakcīnu. Ja cilvēki jau bija pieteikušies rindā Balvos, Gulbenē, Varakļānos, arī tur tā bija tikai rindas veidošana, jo vakcīnu vēl nav. Laika ziņā nekas nemainīsies. Cilvēki, kas pieteiksies vakcinēties, sākot ar šodienu, automātiski tiks novirzīti uz Madonu. Pagājušajā nedēļā, kad seniori pieteicās, viņi netika uzreiz novirzīti uz Madonas slimnīcu, jo Madonas slimnīca vakcinēja mediķus. Ar šodienu sakārtots, ka varēs vakcinēt arī iedzīvotājus. Kolīdz ir vakcīnas. Kabinets ir, darbinieks pieņemts darbā, vajag tikai vakcīnas. Vēl ceram, ka būs ģimenes ārstu prakses, kas pieteiksies vakcinēšanai. Ja veidosies situācija, ka vakcīnu būs vairāk nekā vakcinēšanas iespēju, esam uzsākuši sarunu par privāto uzņēmēju piesaisti, lai brauc izbraukumos vakcinēt Madonas novada iedzīvotājus, – vakar laikrakstu "Stars" informēja Agris Lungevičs.
Novēlotu slimnīcas vadības reakciju uz nepieciešamību veidot vakcinācijas kabinetu iedzīvotājiem viņš nesaskatīja: – Kā es to saredzu – pirmo reizi valsts vēsturē ir jāveic šāda masveida vakcinēšana. Tas visiem ir jaunums. Ir arī dažādas struktūras, kas par to atbild – gan Veselības ministrija, gan Nacionālais veselības dienests, gan Vakcinācijas birojs, gan konkrēti slimnīca, gan ģimenes ārsti. Tādēļ veidojas situācijas ar neizpratni. Uz to vienkārši jāreaģē.
2.03.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px