Smēķēšana sabiedriskās vietās, uz balkoniem, kāpņu telpās un pie tām joprojām ir aktuāla tēma, jo daudzi šo aizliegumu neievēro, savukārt daudziem tas ir traucējoši un apgrūtinoši.
Saskaņā ar 2016. gada 20. maija grozījumiem aizliegts smēķēt koplietošanas telpās, uz balkoniem u. tml. Liela daļa smēķētāju, to ievērojot, izmanto smēķēšanai lieveni pie daudzdzīvokļu māju ārdurvīm. Tuvāko dzīvokļu logi atrodas blakus šiem lieveņiem, līdz ar to, īpaši vasarās, ir apgrūtinoši atvērt logus, lai smaka nenāktu dzīvoklī. Tāpat ir ar smēķēšanu uz balkoniem un lodžijām. Kā rīkoties situācijās, kad tomēr netiek ievērots likums un smēķētāji smēķē, kur pašiem ērtāk?
Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Zane Vaskāne skaidro: – Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likuma (turpmāk – Tabakas aprites likums) 10. panta otrās daļas 7. punktā noteikts aizliegums smēķēt uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju balkoniem un lodžijām. Šāda rīcība minētajās vietās ir prettiesiska. Mājas iedzīvotājiem tiek dotas tiesības, aizstāvot savas likumīgās intereses elpot gaisu, tīru no tabakas dūmiem, aizrādīt smēķējošajiem un pieprasīt pārtraukt smēķēšanu. Smēķētājam jārespektē citu cilvēku tiesības dzīvot tīrā un labvēlīgā vidē, kas nav piesārņota ar smēķēšanai paredzētu tabakas izstrādājumu un augu smēķēšanas produktu dūmiem. Tāpat likums paredz, ka jebkurā situācijā cilvēka tiesības elpot tīru un labvēlīgu gaisu, kas nav piesārņots ar smēķēšanai paredzētu tabakas izstrādājumu dūmiem, kā arī tiesības uz nepaaugstinātu smēķēšanas (tajā skaitā tabakas dūmu otrreizējas ieelpošanas) izraisītu slimību risku ir prioritāras salīdzinājumā ar smēķētāju ieinteresētību smēķēt. Likumīgās prasības neizpildīšanas gadījumā iedzīvotāji var vērsties pie ēkas apsaimniekotāja vai īpašnieka, kā arī attiecīgajās pašvaldības institūcijās vai pie pašvaldību atbildīgajām amatpersonām, kurām pašvaldība ir deleģējusi minēto funkciju.
2.03.2021.