Kopš pagājušās nedēļas nogales sporta un atpūtas bāzē "Smeceres sils" apmeklētāju skatienu saista iespaidīga izmēra sniega skulptūra – vāvere, kam tuvumā atrodas arī pāris eglīšu.
"Smeceres sila" vāveres kompozīciju izveidoja sniega, ledus un smilšu skulptūru veidotājs mākslinieks Zigmunds Vilnis kopā ar palīgu –
producenti Ivetu Kaminsku.
– Sniegu kā materiālu visi kolēģi esam sākuši izmantot vienādi – veļot sniegavīrus, tikai es vēl neesmu pārtraucis. Profesionāli ar skulptūru veidošanu nodarbojos kopš 1990. gada. Ziemā skulptūru materiāls ir ledus un sniegs, vasarā –
smiltis. Mani saista pamatstihijas, jo sniegs un ledus ir ūdens, smiltis –
zeme, uguns, bet gaiss ir pozitīvā atmosfēra, kas veidojas apkārt. "Smeceres silā" ir visi apstākļi, lai strādātu, jo šīs skulptūras tapšanai vajadzīgs gan sniegs, kas jums te ir tīrs, balts, vizuļains, gan sals, jo tā netiek gatavota pēc sniegavīru principa. Materiāls, protams, ir parastais sniegs, ko nedaudz pieblietē. Iepriekš sagatavojam veidņu formas, sals visu savelk kopā, un sals pagājušās nedēļas beigās bija kā pēc pasūtījuma skulptūras veidošanai. Te mums ir mobilais variants, bet starptautiskajos konkursos sniegu iekrauj formās ar tehniku, – tiekoties atklāj mākslinieks, kas dzimis Cēsīs, bet dzīvo Rīgā.
Par sniega skulptūras mūžu viņš saka: – Tā nav ilgmūžīga. Tas ir sezonas darbs un sadarbība ar dabu, kur viss ir īslaicīgs – sniegs izkūst, ūdens aizplūst, smiltis izdzenā vējš. Cik ilgs būs sniega vāveres mūžs, to paredzēt nevaru. Ja skulptūru mehāniski nebojā, tad līdz nulles ciklam, kamēr izkūst, daba radīs daudz jaunu ideju tēliem. Vāvere var noturēties ilgi, līdz pavasarim. Galvenais efekts – tas, kas skulptūru redz, ir izredzētais, jo viņš to nofotografē un iemūžina. Svarīgākais jau vienmēr ir tapšanas process.
Viņš atzīst, ka sporta un atpūtas bāzē "Smeceres sils" ieradies pirmo reizi un izjūtas ir ļoti labas: – Nav atšķirības, vai tas ir Somijā vai šeit, jo viss ir ļoti labā līmenī.
Tā kā beidzamajos gados sniega Latvijā bijis maz, Zigmundam Vilnim vairāk ir iznācis piedalīties starptautiska mēroga skulptūru veidošanas pasākumos, pagājušajā gadā – Šveicē, Itālijā, pavisam skulptūras veidotas ap 20 valstīs: – Pasaulē tā ir populāra lieta un tāds pats mākslas veids kā visi citi. Somijā skulptūras gatavoju 40 m zem zemes – alā, kur ir sporta centra ieejas daļa.
Katru gadu Somijā no ledus, arī sniega top trollīšu Muminu grāmatu varoņi. Vasarā smilšu skulptūras mākslinieks veidojis gan ārzemēs, gan arī Latvijā – Pāvilostā, Ventspilī, arī Salacgrīvā, arī jelgavniekiem šī māksla ierādīta, tagad tur notiek smilšu skulptūru festivāli.
Ja ir tik sniegiem bagāta ziema kā šī, Zigmunds Vilnis izgatavo tēlus arī savam priekam. Sniega skulptūras – pingvīna māti ar bērnu – ir izveidojis arī savā piemājas dārzā, un ļaudis, tās skatot, pastkastītē iemet pateicības. Divas sniega skulptūras ir tapušas dzimtajā Cēsu pusē – gan slēpošanas un biatlona centrā Priekuļos, gan arī Cēsu stadionā.
Uz vaicājumu, vai vāverei jau ir dots vārds, mākslinieks atbild, ka te var radoši izpausties, un Priekuļos no sniega izveidotā lāča vārda došanai rīkoja pat konkursu. "Smeceres sila" vāvere arī prot slēpot, un tai pandēmijas laikā ir maska.
24.02.2021.