Kopš pagājušā gada novembra beigām vairāk nekā piecas reizes ir pieaudzis gadījumu skaits, kad donoru asinīs tiek atrastas „Covid-19" antivielas, vēsta aģentūra LETA.
Kā liecina Valsts asinsdonoru centra (VADC) dati, laika periodā kopš pagājušā gada 10. augusta līdz 16. februārim veikti kopumā 25 729 izmeklējumi donoriem, bet antivielas atklātas 931 gadījumā jeb 3,61%. Salīdzinoši 27. novembrī centrs ziņoja, ka antivielas atrod 0,67% paraugu.
Kopš pagājušā gada augusta asins donoriem visā Latvijā tiek piedāvāta iespēja noteikt antivielu esamību pret „Covid-19" infekcijas izraisītāju. Testēšanas rezultāti tiek anonīmi nodoti Slimību profilakses un kontroles centram, lai vērtētu kopējās tendences un imunitātes līmeni donoru vidū.
Šā gada laikā – no 4. janvāra līdz 16. februārim – veikti kopumā 5593 izmeklējumi un atklāti 619 jeb 11% pozitīvi antivielu gadījumi. VADC norāda, ka vidēji katru darba dienu tiek atklāti 19 gadījumi.
VADC skaidro, ka ievērojams pieaugums atrasto antivielu daudzumā vērojams tieši no decembra, kas sakrīt ar kopējo saslimstības ar „Covid-19" pieaugumu. Augustā centrs antivielas atklāja astoņos paraugos, septembrī – 18,
oktobrī – 28, novembrī – 52, bet decembrī – jau 206.
Vienlaikus aptuveni 50% donoru atzīmējuši, ka viņiem bijuši kādi simptomi, kas liecina par saslimšanas pazīmēm, bet apstiprināts „Covid-19" tests bija aptuveni 40% gadījumu. Tāpat, vadoties pēc centra sniegtās informācijas, daļa donoru atzina, ka ir bijis kontakts ar „Covid-19" saslimušo vai arī viņi bijuši ārzemēs.
Tāpat VADC vērš uzmanību, ka joprojām ir daudzi donori, kuri atzīst, ka iepriekš bijusi temperatūra vai saaukstēšanās pazīmes, bet donoriem tās nav likušās pietiekami izteiktas, lai veiktu „Covid-19" testu.
Pēc dzimuma antivielas tiekot konstatētas līdzīgi gan sievietēm, gan vīriešiem.
23.02.2021.