Lai mazinātu uzņēmumu finansiālo slogu un samazinātu darbaspēka izmaksas, Labklājības ministrija (LM) plāno saīsināt darba devēja apmaksāto darbinieka slimības laiku pēc negadījuma darbā no 14 līdz 10 dienām.
LM izstrādātie grozījumi likumā par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām paredz, ka darbiniekam, kas cietis nelaimes gadījumā darbā, darba devējs izmaksātu slimības naudu tikai par pirmajām 10 kalendārajām darbnespējas dienām. Tas nozīmē, ka, sākot ar 11. darbnespējas dienu, slimības pabalstu izmaksātu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA). Gan darba devējs, gan VSAA slimības naudu izmaksātu ne mazāk kā 80 procentu apmērā no vidējās darbinieka mēneša izpeļņas.
Minētie LM izstrādātie grozījumi varētu stāties spēkā ar 2009. gada 1. janvāri. Ja darbiniekam darbnespējas lapa tiks izsniegta līdz 2008. gada 31. decembrim un darbnespēja turpināsies arī pēc 2009. gada 1. janvāra, tad arī laika periodu no 11. līdz 14. darbnespējas dienai turpinātu apmaksāt darba devējs. LM izstrādātie grozījumi likumā par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām 22. maijā izsludināti valsts sekretāru sanāksmē. Tie vēl būs jāizskata valdībā un jāapstiprina Saeimā.
Autore: ILONA JURŠEVSKA
LM Komunikācijas departamenta
direktore