Arī Ērgļu novada pašvaldības domes janvāra sēdē, skatot sagatavoto 2021. gada budžeta projektu, brīžiem gāja karsti. Šā sasaukuma tā dēvētie opozīcijas deputāti pārmeta domes vadībai to, ka budžets veidots ļoti šaurā lokā, nediskutējot un neņemot vērā iespējami plašākas iedzīvotāju intereses.
Guntars Velcis, domes priekšsēdētājs, atklāja, ka arī Ērgļu novada budžetā 2021. gadā sagaidāms ieņēmumu samazinājums par 8% jeb 180 tūkstošiem eiro. Kā jau iepriekš minēts, tas saistīts ar valdības lēmumu samazināt pašvaldību saņemamo daļu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa. Tomēr, par spīti tam, šim gadam lielākie ieplānotie darbi saistīti ar ielu apgaismojuma izveidi Jumurdas un Sausnējas pagastā, transportlīdzekļa nomaiņu Sausnējas pagasta pārvaldei, kā arī tiks līdzfinansēti divi Eiropas projekti, kas jau ir nobeiguma fāzē, – Ziestukalna jeb Sestukalna Strūves meridiāna punkta infrastruktūras izbūve, ceļa Grīvas-Vārpas rekonstrukcija. Tas iespējams, pateicoties salīdzinoši lielam budžeta atlikumam, kas izveidojies 2020. gada beigās.
Aiz opozīcijas ir cilvēki
Deputāte Inga Bite uzsvēra, ka nevar viennozīmīgi atbalstīt budžetu, jo neesot piedalījusies tā veidošanā. Viņas ieskatā to vajadzējis darīt laikus, jau 2020. gada rudenī, kopā sanākot arī komitejas sēžu locekļiem, lai aizstāvētu arī to iedzīvotāju intereses, kuri balsojuši par opozīcijas deputātiem. No 9 deputātiem 4, par viņiem iepriekšējās vēlēšanās savu balsi atdevuši, kā Inga Bite izrēķinājusi, 46,9% iedzīvotāju – tātad gana liels skaits ērglēniešu. – Uzskatu, ka rīcība vienkārši nepieaicināt pie budžeta veidošanas – tā ir vadītāja attieksme, kā viņš izturas pret šiem 46,9% iedzīvotāju, – pauda Inga Bite.
Viedoklim piekrita arī deputāts Andris Spaile, jautājot: – Kuri šinī diskusijā ir piedalījušies – kurus darbus darīsim pa priekšu, kurus vēlāk? Ir 2-3 cilvēku izlemšana, kas kuram šķiet labāks un nepieciešamāks. Visu laiku diskutējām par Brakiem, ka nepieciešams atjaunot ēku. Tad šogad vispār nekas nav paredzēts Brakiem. Iepriekšējās diskusijas nav ņemtas vērā. Tās jau ir tikai jūsu domas un jūsu priekšstats par to, kas cilvēkiem vajadzīgs. Šādas kārtības dēļ, kā tiek apspriests budžets, balsošu „pret" to.
Atbildē domes priekšsēdētājs akcentēja, ka vēlme izveidot ielu apgaismojumu Sausnējas un Jumurdas pagastā nākusi tieši no iedzīvotājiem, no viņiem saņemtas vēstules. Savukārt budžets tiekot sagatavots saskaņā ar noteikumiem – Ērgļu novada pašvaldības nolikumu. Tajā minēts, ka budžeta projekta izstrādāšanu organizē pašvaldības izpilddirektors, budžeta projekta izstrādāšanu nodrošina finanšu un attīstības komiteja.
Darbu prioritāšu sadale
Sēdes laikā arī tika aktualizēts Ērgļu vidusskolas plānotais fasādes remonts – vai saimnieciskāk nebūtu bijis ieplānot nevis tikai vizuālus darbus, bet arī energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumus, piemēram, ārējo siltināšanu. Šābrīža elektrības un siltumapgādes izmaksas iestādē esot gana lielas; vajadzētu strādāt pie to samazināšanas. Andris Spaile atzina – tā kā skola ir vēsturisks objekts, tā ārējo izskatu mainīt nevar, bet arī tādas lietas kā pareiza logu montāža, jumta siltināšana, apgaismes ķermeņu izvēle varētu uzlabot energoefektivitāti.
Deputāts Ivars Tirzmalis komentēja: – Šai projektā nav iekļauta energoefektivitāte, tās būtu drausmīgas izmaksas. Piekrītu, ka var kaut ko pamazām darīt. Ērgļu vidusskolai šobrīd primārais ir uzlabot vizuālo pusi, novērst plaisas, kas plešas plašumā. Tikmēr siltināšanai izmaksas nebūtu 100 tūkstoši, bet tādai ēkai – reiz 10, 15.
Guntars Velcis apstiprināja, ka Ērgļu vēsturiskās ēkas ir kultūras piemineklis, turklāt to sienas ir tik biezas, ka siltināšana būtiski nepaaugstinātu energoefektivitāti, toties mainītu ēku vizuālo izskatu. Viņš arī uzsvēra, ka ikvienam deputātam bijusi iespēja pieslēgties komitejas sēdei, kas rīkota pirms domes sēdes. Tajā bijusi iespēja plašāk izteikt viedokļus, jautājumus par sagatavoto budžeta projektu, taču daži no deputātiem sēdes sākumu nokavējuši.
Deputāte Inga Bite atkārtoti uzsvēra, ka daļa deputātu par notiekošo Ērgļu novada domē netiekot laikus informēta:
– Tikai šodien uzzinām, ka bijuši tādi iesniegumi, lai uztaisa ielu apgaismojumu. Būtu normāli, ja kāda sēde būtu bijusi, kur mums to parādītu. Varbūt to vēlas tikai 1-2 cilvēki? Bet tad mēs to varētu spriest iepriekš jau laikus un visi kopā. Tā ir attieksme. Mums bija arī 222 cilvēku iesniegums, lai tiktu attīstīti Braki, taču to piecnieks (koalīcija. – Aut.) neņēma vērā. Nesaku, ka ielu apgaismojumu nevajag. Tomēr ir jāaizstāv visu cilvēku intereses; jādomā arī par viņu sabiedrisko iesaisti. Vai mēs tikai krāsojam fasādes, vai rūpējamies par pašu cilvēku faktoru?
Asākās diskusijas, ļoti iespējams, gaidāmo pašvaldību vēlēšanu iespaidā, nonāca līdz tam, ka sēdes uzturētājs – domes priekšsēdētājs – vairākkārt aicināja deputātus ievērot noteikto izteikšanās kārtību, kā arī diskusiju karstumā deputāti Velcis un Spaile viens otram „caur puķēm" izmeta aicinājumu darbam teikt „čau".
Deputāts Ivars Tirzmalis dalījās viedoklī: – Kopīgi, iesaistot iedzīvotājus, mēs varētu nosaukt vēl 100 lietas, kā Ērgļu novadā nav. Bet budžets ir tik liels, cik ir. Ja vien nauda būtu, mēs visi to noteikti gribētu izdarīt, bet vienā gadā, lai kā to gribētu, nevaram izdarīt visu.
Domes priekšsēdētājs apstiprināja, ka gada laikā budžets, iespējams, var pat samazināties, ņemot vērā arī līdzšinējos valdības lēmumus, tāpat „Covid-19" krīzi, kuras īsto iespaidu varēs redzēt tikai pēc laika. Viņš aicināja deputātus būt gataviem, ka var nākties lemt par vēl kādu darbu atlikšanu, kas šobrīd ieplānoti 2021. gada budžetā.
2021. gada pamatbudžeta ieņēmumi plānoti 3,7 miljoni eiro, izdevumi – 4,6 miljoni eiro, līdzekļu atlikums uz 2021. gada sākumu – 1 miljons eiro.
Ar 5 „par" balsīm, 1 „pret" (Andris Spaile) un 3 „atturas" (Māris Olte, Inga Bite, Jānis Rešņa) Ērgļu novada dome nolēma pieņemt Ērgļu novada pašvaldības domes saistošos noteikumus Nr. 1 „Par Ērgļu novada pašvaldības budžetu 2021. gadam".
10.02.2021.