Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

“Covid-19” analīžu nodošana Madonā

LAURA KOVTUNA

Autors • 14.12.2020.

“Covid-19” analīžu nodošana Madonā
Burtu lielums

Turpmāk iedzīvotājiem, kuriem radusies steidzama nepieciešamība saņemt nosūtījumu „Covid-19" analīžu veikšanai brīvdienās, kad ģimenes ārsts nestrādā, to būs iespējams saņemt attālināti no dežūrārsta, tā informēja Nacionālais veselības dienests (NVD). Ikdienā testus uz „Covid-19" Madonā joprojām pieņem divās laboratorijās – Centrālās laboratorijas analīžu nodošanas punktā Augu ielā 27 un E. Gulbja laboratorijas specializētajā „Covid-19" testu pieņemšanas vietā Rīgas ielā 3.

SIA „Centrālā laboratorija" medicīnas māsa Lolita Strode atklāja, ka darbdienās viņa strādā filiālē Skolas ielā 29, Madonā, no pulksten 7 līdz 13, pēc kā tālāk dodas pieņemt „Covid-19" analīzes Centrālās laboratorijas analīžu nodošanas punktā Augu ielā 27. Pēc iepriekšēja pieraksta analīzes šeit iespējams nodot pirmdien-piektdien no pulksten 13.30 līdz 16.

– Pēc pulksten 16 vēl dodos noņemt analīzes tiem iedzīvotājiem, kuri paši nevar tikt uz analīžu pieņemšanas punktu, mājas vizītēs, – piebilda Lolita Strode. Tāpat pēc nepieciešamības (un pēc iepriekšēja pieraksta) analīzes Augu ielas 27 punktā tiekot ņemtas sestdienās no pulksten 8 līdz 13. Dienas sanākot ļoti noslogotas, medicīnas māsa atzina; darbdienās testējoties vidēji ap 20 cilvēku dienā, sestdienās – ap 30. Protams, ne jau visiem saslimšana ar „Covid-19" tiekot apstiprināta, drīzāk pat vairumam tests ir negatīvs.
Pēc interaktīvās kartes datiem pēdējo 14 dienu laikā Madonas novadā saslimšana ar „Covid-19" konstatēta 55 cilvēkiem, Varakļānu novadā – 10, Lubānas novadā – 6, Cesvaines un Ērgļu novadā – līdz 5 cilvēkiem.
Savukārt E. Gulbja laboratorija Rīgas ielā 3 pacientus „Covid-19" testu veikšanai pieņem darbdienās no pulksten 11.30 līdz 12.30. Jautāti par noslodzi, E. Gulbja laboratorijā uzsvēra, ka tas atkarīgs arī no tā, vai attiecīgajā nedēļā centralizētā veidā ir ņemti siekalu testi dažādās iestādēs, piemēram, ārstniecības, sociālās aprūpes, pirmsskolas izglītības iestādēs u. c. Tad arī šie skaitļi sanākot krietni augstāki nekā ikdienā; attiecīgi daļa sabiedrības mēdz apšaubīt veikto analīžu skaitļa lielumu. Katru dienu E. Gulbja laboratorijās no visas Latvijas testēšanai nonākot virs 2000 siekalu testu, kas veikti iestāžu darbiniekiem.
Vienotais tālrunis „Covid-19" analīžu veikšanai ir 8303 (tālruņa darba laiks: darbdienās no pulksten 8 līdz 18, sestdienās no pulksten 9 līdz 14).

Jāatgādina, ka „Covid-19" testēšanu no valsts budžeta līdzekļiem veic ar ārsta vai ārstniecības iestādes nosūtījumu atbilstoši klīniskajām indikācijām.

Kā jau minēts, kopš 12. decembra ārsta nosūtījumu akūtā situācijā iespējams iegūt arī nedēļas nogalē, zvanot uz tālruni 67131313, informēja NVD. Pa šo tālruni SIA „Dziedniecība" dežūrārsti sestdienās un svētdienās no pulksten 8 līdz 20 uzklausīs zvanus, nepieciešamības gadījumā izrakstot nosūtījumu „Covid-19" testa veikšanai; un šis pakalpojums ir pieejams visiem iedzīvotājiem neatkarīgi no dzīvesvietas.
Tomēr NVD aicina šo iespēju – saņemt nosūtījumu no dežūrārsta brīvdienās – izmantot patiešām neatliekamos gadījumos, kad nav iespējas to saņemt ierastajā kārtībā, vai vēršoties pie sava ģimenes ārsta vai ārsta speciālista viņa darba laikā.
Ģimenes ārsta nosūtījums „Covid-19" testa veikšanai (lai analīze būtu bez maksas) nav nepieciešams epidemioloģisku indikāciju gadījumos, tostarp, ja cilvēks ir bijis saslimušā kontaktpersona; ja mājsaimniecībā kādam ir elpceļu infekcijas slimība un personai ir liels ārējo kontaktu skaits darbavietā; ārstniecības iestāžu pacientiem dažādās situācijās u. c. Tāpat nosūtījums nav nepieciešams personām (tai skaitā bērniem un vienam no vecākiem, kas pavadīs bērnu), kurām ir nosūtījums uz operāciju, ķīmijterapiju vai kādu citu nozīmīgu invazīvu manipulāciju stacionārā vai dienas stacionārā. Ar pilnu uzskaitījumu, kam veic valsts apmaksātas analīzes un kā jārīkojas, var iepazīties mājaslapā spkc.gov.lv vai pa diennakts vienoto „Covid-19" informācijas tālruni 8345.
„Covid-19" testēšana ir maksas pakalpojums personām, kuras ieradušās Latvijā, un tas ir jāveic piektajā-septītajā dienā pēc izbraukšanas no valsts, attiecībā pret kuru ir veicami piesardzības un drošības pasākumi.
Ko darīt, ja ir bijis kontakts ar saslimušu kolēģi, draugu vai radinieku, parādījušies kādi saslimšanas simptomi, kā dēļ esi pieteicies „Covid-19" testam, bet rindas dēļ tas jāgaida vairākas dienas? Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicināja – gaidot testu, paliec mājās un ierobežo kontaktus ar citiem; neej uz sabiedriskām vietām un neapmeklē pasākumus; ja iespējams, dodies uz testu ar personīgo auto, lieto sejas masku; sagaidi testa rezultātu; ja tests ir pozitīvs, sazinies ar savu ģimenes ārstu par turpmāko rīcību.
SPKC uzsvēra, ka personām ar akūtu elpceļu infekcijas slimību pazīmēm uz paraugu ņemšanas punktu nepieciešams ierasties ar savu personīgo transportu. Personas, kurām nav akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes, uz paraugu ņemšanas punktu var ierasties ar savu personīgo transportu, velosipēdu, kājām vai, lietojot masku, ar sabiedrisko transportu.


15.12.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px