Tā kā ar „Covid-19" inficēto pacientu skaits Latvijas slimnīcās arvien pieaug, no 10. decembra Latvijā tiek izsludināta ārkārtas medicīniskā situācija. Tas nozīmē, ka ārstniecības iestādes būs pilnvarotas rīkoties ar saviem resursiem brīvāk, lai spētu sniegt palīdzību gan „Covid-19", gan neatliekamajiem pacientiem ar citām slimībām, skaidrojusi Veselības ministrija (VM).
Tādējādi valstiskā līmenī izsludinātā ārkārtas situācija medicīnā ļaus slimnieku uzņemšanā daudz operatīvāk iesaistīt 2. un 3. līmeņa slimnīcas – tostarp Madonas slimnīcu, kas ir 3. līmeņa slimnīca, un tās turpmāk varēs pārņemt pacientus no reģionālajām un universitātes slimnīcām, informēja VM pārstāve Daina Mūrmane-Umbraško.
Kā iepriekš sarunā ar laikrakstu „Stars" bija paudusi Madonas slimnīcas pārstāve Astrīda Svilāne, pārņemt pacientus no augstākā līmeņa slimnīcām nozīmēs to, ka tie būs dažādu nodaļu pacienti, nevis tieši „Covid-19" pacienti, jo saslimušie ar koronavīrusu šobrīd Madonas slimnīcā nemaz netiek stacionēti.
Ārkārtas medicīniskā situācija valsts līmenī nozīmējot arī to, ka ārstniecības iestādēm būs plašākas iespējas rīkoties ar resursiem, piemēram, darbā ar „Covid-19" pacientiem iesaistot citu specialitāšu ārstus. Tāpat būs iespējams citādi plānot darba un atvaļinājuma grafiku, lai nerodas situācija, ka krīzes apstākļos liela daļa personāla nav pieejama. Tas ir būtiski, ņemot vērā, ka tuvojas svētku laiks.
10. decembra operatīvie dati liecina, ka „Covid-19" gultasvietu noslodze valstī ir sasniegusi vidēji 76%, savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā un Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā „Covid-19" noslodze sasniegusi pat 90%. Vienlaikus epidemioloģiskās prognozes liecina, ka slimnīcās noslodze koronavīrusa pacientu dēļ turpinās pieaugt, paudusi VM.
Šobrīd vēl citas slimnīcas ir paudušas gatavību iesaistīties „Covid-19" pacientu uzņemšanā, piemēram, Aizkraukles slimnīca ir gatava atvērt 40 „Covid-19" pacientu gultas, Ludzas medicīnas centrs – 30, savukārt Dobeles un apkārtnes slimnīca – 16 pacientu gultas. Jau iepriekš lemts par Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības lielāku iesaisti, valdībai piešķirot nepieciešamo finansējumu 15 gultasvietu izveidei. Arī slimnīcas, kur šobrīd tiek stacionēti „Covid-19" pacienti, turpina pārprofilēt esošās gultasvietas, pielāgojot tās šādu pacientu aprūpei.
Tāpat kā līdz šim slimnīcas pašas lemšot par noteiktu plānveida un citu veselības aprūpes pakalpojumu ierobežošanu, ja konkrētajā situācijā tas būšot nepieciešams, primāri sniedzot neatliekamo palīdzību, uzsvēra VM.
Attiecībā uz veselības aprūpes pakalpojumiem – arī turpmāk tikšot nodrošināta neatliekamā medicīniskā un akūtā palīdzība, tai skaitā izmeklējumi un konsultācijas, kas nepieciešamas. Iepriekšējā apjomā tiks sniegti arī ambulatorie veselības aprūpes pakalpojumi, tostarp speciālistu konsultācijas. Netiks atceltas arī onkoloģiskās, dzīvību glābjošas, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte.
Kā akcentēja VM, ierobežota stacionārā un ambulatorā palīdzība ir bijusi arī pavasarī, tomēr tam iemesls bijis cits – individuālo aizsardzības līdzekļu trūkums.
Šobrīd saslimšanas līmenis ir daudz augstāks nekā pavasarī, un arī prognozes par infekcijas mazināšanos nav cerīgas, jo aptuveni 15%-20% „Covid-19" slimnieku ir nepieciešama ārstēšanās slimnīcā. Pēdējo septiņu dienu dati liecina, ka stacionēto pacientu skaits ir palielinājies par 44%, salīdzinot ar nedēļu iepriekš (dienā vidēji ir 93 jauni pacienti). Turklāt arī ārstēšanās notiek ilgāk – individuāli tās var būt divas nedēļas vai pat vairāk.
Lai saņemtu precīzāku informāciju par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, aicinām sazināties ar Nacionālo veselības dienestu pa telefonu 80001234.
15.12.2020.