Pirms pieciem gadiem Ministru kabinets atbalstīja likumprojektu, kas paredz 5. decembri noteikt kā atzīmējamu dienu – Policijas darbinieku dienu. Vēsturiski 5. decembris saistīts ar 1918. gadu, kad neilgi pēc Latvijas Republikas proklamēšanas Tautas Padome pieņēma noteikumus, kas noteica policijas izveidi. 5. decembris līdz ar to tiek uzskatīts par policijas dibināšanas gadadienu.
Šogad Policijas diena tika atzīmēta 4. decembrī, citādākā formātā. Tāpat kā iepriekš, par augstu profesionalitāti, ilggadēju un godprātīgu dienesta pienākumu izpildi atzinības un apbalvojumus saņēma vairāki Madonas iecirkņa darbinieki. Viņu vidū arī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Madonas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas inspektore Sarmīte Utināne, kas dienestā aizvadījusi divdesmit piecus gadus un saņēma II pakāpes Kriminālpolicijas Goda zīmi par nozīmīgu ieguldījumu noziedzības novēršanā un apkarošanā, priekšzīmīgu dienesta pienākumu pildīšanu un sakarā ar valsts policijas 102. gadadienu.
Sarmīte Utināne norāda, ka darbs policijā ir misija un tam ir jābūt aicinājumam.
– Pirms darba policijā strādāju Madonas rajona tautas tiesā, kur aizvadīju nepilnus desmit gadus. Gan pildīju tiesas sēžu sekretāra pienākumus, gan biju tiesas priekšsēdētāja palīgs. Pienāca dzīvē brīdis, kad vēlējos kaut ko mainīt, un pieteicos darbā uz izmeklētāja amatu, – atceras Sarmīte Utināne.
– Kriminālpolicijas nodaļas inspektora amatā esmu nostrādājusi visus šos divdesmit piecus gadus, un ne mirkli nav bijusi doma šo darbu pārtraukt. Darbs nav viegls, tajā nedrīkst valdīt emocijas. Ir jābūt gatavam jebkurā brīdī analizēt situācijas. Tās ir dažādas, nav viennozīmīgas shēmas, pēc kuras visas lietas tiktu risinātas. Izmeklētāja darbs neaprobežojas ar krimināltiesību pārzināšanu. Likumdošana ir jāzina, jāseko līdzi izmaiņām. Darbs nav vienveidīgs, neveicina rutīnu. Manuprāt, tas ir ļoti interesants. Pa šiem gadiem ir nāciet redzēt dažādas situācijas, risināt daudzveidīgas lietas, ir jāiemācās izfiltrēt notikumus, nelaist sevī emocijas. Protams, ne vienmēr tas izdodas, jo tiek domāts par lietu, analizēts, spriests, meklēti risinājumi. Darbinieks visu laiku ir apritē, jo nekad nebūs tā, ka nebūs nevienas lietas. No vienas puses, tas ir labi, jo cilvēks pie noteiktas slodzes mācās noteikt prioritātes. Visu reizē izdarīt nevar, ir jāmāk sakārtot un pakārtot. Tāpat izmeklētāja darbs tiek kontrolēts no citām uzraugošajām iestādēm.
9. decembris Sarmītei bija pēdējā darba diena policijas dienestā.
– Ir aizvadīti divdesmit pieci gadi aizraujošā darbā, bet tie ir radījuši arī spriedzi, īpaši pēdējā laika notikumi valstiskā līmenī. Ir laiks atpūsties, bet nenožēloju nevienu dienu dienestā un savā amatā. Pārdomājot aizvadīto laiku policijā, neatceros nevienu reizi, kad uz darbu būtu nākusi ar nepatiku, – pārliecību pauž Sarmīte Utināne.
Arī Kriminālpolicijas Goda zīme policijas darbiniecei bija negaidīts, bet patīkams pārsteigums.
Turpina Sarmīte: – Nebiju gatavojusies saņemt šādu atzinību, bet tas bija ļoti patīkami. Arī iepriekš esmu saņēmusi apbalvojumus, un tas liek justies īpaši pamanītam un novērtētam. Policijā darbinieki tiek novērtēti. Valsts policija attīstās, jaunajiem darbiniekiem noteikti gribas vairāk un labāk, bet viss norit pakāpeniski. Policijas darbā ļoti nozīmīgs ir kolektīvs, tā saliedētība. Par saviem kolēģiem varu teikt tikai to labāko. Vienmēr ir palīdzējuši, atbalstījuši, nav lieguši savu padomu. Saliedēts kolektīvs spēj sasniegt labus rezultātus, un Madonas iecirknis to ir pierādījis, strādā ar labiem rezultātiem. Žēl, ka šogad apstākļi ir citādi, nevarējām svinēt mūsu svētkus kopā pasākumā, bet bija padomāts, lai tiktu radīta svētku izjūta.
AGRA VECKALNIŅA foto
11.12.2020.