Meirānu Kalpaka pamatskolas, tāpat kā daudzu citu Latvijas mazo skolu, nākotni jau daudzus gadus apdraudējis sarūkošais bērnu skaits. Šobrīd kļuvis zināms, ka skola nākamā gada vasarā tiks slēgta – šādu lēmumu pieņēmusi Lubānas novada pašvaldība.
Skolā savulaik mācījies pirmais Latvijas bruņoto spēku virspavēlnieks Oskars Kalpaks, te skolojies slavenais operdziedātājs Jānis Zābers, kuram par godu vairāk nekā 20 gadu Meirānu Kalpaka pamatskolā tiek rīkots zēnu vokālistu konkurss „Aiviekstes lakstīgalas", tomēr skolas likteni tas nemaina. Vēl pirms apmēram pieciem gadiem Lubānas novada Indrānu pagasta pamatskolā mācījās 50 bērnu, tagad to kopā ar pirmsskolas grupu ir 32. Katrs var izrēķināt skolēnu skaitu, ja pirmsskolas grupu apmeklē deviņi bērni. Vienas klases audzēkņu skaits ierindas skolā ir visas šīs pamatskolas kopskaits. Kā ģimenē, ar īpaši veltītu uzmanību katram bērnam, dzīvojusi skolas saime. Šobrīd gan skolēni, gan skolotāji jūtas „beigu laikos" – ar bailēm un neziņu par nākotni un to, kas kuru sagaida.
– Esam gandarīti, ka vairāk nekā mēnesi mūsu skolas audzēkņi iesaistījušies kanisterapijas nodarbībās. Piektdienās uz skolu brauc kanisterapijas speciāliste Ingūna Tihomirova, cenšamies bērnos radīt pozitīvas emocijas, – aicināta uz sarunu, stāsta skolas direktore Lana Kunce. – Šai laikā un vidē tas ir ļoti nepieciešams. Ik piektdienu ir četras nodarbības: pa pāriem, individuāli un grupās Ingūnas Tihomirovas vadībā skolēni darbojas. Šodien, pēc mēnesi gūtas pieredzes, bērni ir gatavi parādīt, ko iemācījušies – kā prot sazināties ar suni, kā suns viņiem paklausa, kā viņi var izrādīt savu pieķeršanos un mīļumu dzīvniekam.
Laikā, kad mācību iestāde pastāv pēdējo gadu, skolas administrācija ir atradusi iespēju šādā veidā emocionāli atbalstīt savus skolēnus. Lai bērni šo mācību gadu varētu pavadīt mierīgāk un uzmanība būtu vērsta uz pozitīvo.
Lana Kunce arī pati ir kanisterapeits, tāpēc kā direktore nolēma palīdzību meklēt šai virzienā: – Ar skolotājiem spriedām, ka psihologs ir ļoti aizņemts, šai gadā speciālists mums atteica, tad nu centāmies atrast cilvēku, kurš spēj nodibināt kontaktu ar bērniem un viņiem palīdzēt alternatīvā veidā. Redzējām, ka audzēkņi ir nomākti, nedaudz nesavākti, skolas slēgšanas fakts viņus apbēdina.
– Daļēji kā eksperimentu ieviesām kanisterapijas nodarbības. Ceram, ka rezultāts būs labs un varēsim nodarbības turpināt arī otrajā pusgadā, – pieļauj Lana Kunce.
– Tas patiešām nav viegli, – par fonu, kādā jāstrādā, zinot, ka skola tiks likvidēta, atzīst direktore. – Visos audzēkņos skan jautājums, uz kuru mācību iestādi iet mācīties nākamgad, un tas iekšēji sēj nemieru, liek dzīvot stresā. Desmit kilometru rādiusā atrodas divas citas skolas – Lubānas vidusskola un Degumnieku pamatskola, bet Barkavas pamatskola – 16 kilometru attālumā. Tiesa, abas pēdējās ir Madonas novadā. Direktore norāda, ka iestādē strādā 16 skolotāji, plus tehniskais personāls – arī darbinieki ir neziņā par darbu un nākotni. – Protams, ja vienas durvis tiek aizvērtas, citas atveras, tāpēc ceru, ka katrs atradīs savu iespēju. Pati par šo jautājumu vēl neesmu domājusi, jāpaiet zināmam laikam, jānovada skolas darbs līdz mācību gada izskaņai, un tad būs lēmums par tālāko, – komentē Lana Kunce.
Jautāta par kovida dēļ atcelto skolas absolventu salidojumu, direktore uzsver: – Salidojums jūnija sākumā noteikti būs. Vai tas būs dārza svētku formā vai citādi, bet ceram ar skolas beidzējiem tikties.
Uz jautājumu, vai tiks turpināts skolā regulāri rīkotais zēnu vokālistu konkurss „Aiviekstes lakstīgalas", Lana Kunce vēsta:
– Ļoti ceru, ka pavasarī mūsu skolā „Aiviekstes lakstīgalas" vēl skanēs, pēc tam zēnu vokālistu konkurss noteikti notiks citā vietā – tautas namā vai Lubānā.
Direktore piebilst, ka skolas ēkas ziņā vīzijas nākotnei vēl pagaidām neesot. – Negribētos, lai skolas telpās izvietotos pansionāts, šīs telpas redzu vairāk kā multifunkcionālas iestādes centru, kurā darbojas visdažādākās paaudzes interesenti, – teic Lana Kunce.
– Ēkā ir ēdināšanas bloks, liela zāle, te ir vieta mākslinieciskajai jaunradei, vieta pakalpojumu centram. Ikviens ciemiņš, kas atbrauc, jūsmo par dabu, kas ir visapkārt, izbauda skolas apkārtni un pozitīvo gaisotni. Mūsu skola ir ar vēsturi, tāpēc būs žēl no tās atvadīties.
Ierunājoties par šodienas dzīvi – attālināto mācīšanos, direktore informē, ka 8., 9. klases audzēkņi mācās attālināti: – Tie kopumā ir pieci bērni, un nu jau viņi pie šādas darba formas ir pieraduši, cenšas visu apgūt tiešsaistē.
Nepieciešamais materiālais nodrošinājums – planšetes – skolai tika sagādāts no Izglītības un zinātnes ministrijas, interneta pārklājums ir labs, audzēkņi darbojas. No 7. decembra attālināti mācās arī skolas 5., 6. klašu skolēni. Skolotājiem tā ir papildu slodze, bet vajadzīgais ir apgūts, mācību stundām tiek izmantota platforma Zoom, skolotāji ar audzēkņiem sazinās WhatsApp un Skype. Pavasarī sākumskolas bērni izmantoja darba lapas, šobrīd skolotāji ar darba lapām nestrādā. – Uzskatu, ka attālinātā mācīšanās neko labu nedod, skolēniem nepieciešama saskarsme, saziņa klātienē gan ar skolotāju, gan klasesbiedriem, – ir pārliecināta iestādes vadītāja. – Mēs skolā esam kā viena ģimene, izveidojies lielisks skolotāju kolektīvs, būt direktorei šādā ziņā ir viegli.
Lana Kunce skolu vada sešpadsmito gadu, jo vairāk tāpēc šķirties no kolektīva būs smagi: – To, ka skolu slēgs, iekšēji apzinājāmies, tomēr tad, kad ir pieņemts lēmums par iestādes likvidāciju, pārdzīvot realitāti ir grūti. Pašvaldību varam saprast, jo priekšā ir administratīvi teritoriālā reforma, bez tam skolai jāiziet akreditācija, arī tas bija pamudinājums pielikt punktu. Skolas izvērtējums akreditācijas laikā ir ļoti nopietns. Tad skolā ierodas lielo skolu direktori, kas lauku situāciju vispār neizprot. Pirms sešiem gadiem akreditācijā to piedzīvojām: skolu direktori no Rīgas un Rēzeknes brīnījās, kā skola var pastāvēt gan saistībā ar skolēnu skaitu, gan skolotāju algām. Jāsaka, ka mēs daudz darām tāpat, darām ar entuziasmu, kā vienota ģimene. Un arī bērni ir kā savi bērni, tāpēc šķiršanās būs sāpīga.
Ierunājoties par skolas devītās klases audzēkņiem, direktore atklāj, ka 9. klasē mācās trīs skolēni: – Ja valstī būs ārkārtējā situācija, eksāmeni 9. klases audzēkņiem nebūs jāliek, tomēr ceram, ka divus gadus pēc kārtas šāda prakse neatkārtosies.
Taujāta par pagājušā gada beidzējiem, direktore stāsta, ka skolu beidza pieci audzēkņi: viens absolvents mācības turpina Madonas Valsts ģimnāzijā, cits –
Jēkabpils Agrobiznesa koledžas Barkavas struktūrvienībā, vēl kāds – arodskolā Rīgā un Priekuļu tehnikumā.
09.12.2020.