Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Izmanto salu sniega ražošanai

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 08.12.2020.

Izmanto salu sniega ražošanai
Burtu lielums

Tiem, kas sporta un atpūtas bāzē "Smeceres sils" trenējas, neliels aplis slēpošanas iemaņu atjaunošanai jau bija pieejams, kopš Madonā uzsniga sniegs. Patlaban dabā ir kailsals, un, ja gaisa temperatūra ir noslīdējusi zem -5…-6 grādiem C, apstākļi ir piemēroti, lai slēpošanai ražotu mākslīgo sniegu. "Smeceres silā" kopš pirmdienas ir iedarbināti visi četri bāzes rīcībā sagādātie sniega pūtēji.

Kad vakar iegriezāmies sporta un atpūtas bāzē "Smeceres sils", tur jau varēja redzēt kontrastu – ziemu biatlona šautuves apkārtnē un līdz sniega deponēšanas laukumam, bet pārējā daļā – asfaltētas trases un zaļumu to malās. Ziema varēja uzrasties tāpēc, ka, pateicoties salam un sniega lielgabaliem, hidrantu sistēmai, tiek sapūsts mākslīgais sniegs.

Vakar silā sastapām tehnikas vadītāju Arti Dāvi, kam ir liela pieredze mākslīgā sniega ražošanā un trašu sagatavošanā.
Uz vaicājumu, vai ir prieks par salu, viņš sacīja: – Kas tad tas par salu! Nekā no tiem solītajiem zemās temperatūras grādiem nav. Tikai no paša rīta, ap pieciem, termometrs rādīja, ka ir -8 grādi. Temperatūru jau mēs nevaram pasūtīt, cik Dievs dos, tik būs. Sniega pūtēji jau tika palaisti 7. decembra naktī, kā tikai mīnus grādi parādījās. Cerams, ka pabeigsim nopūst baltu apli, kas vijas cauri jaunajam sniega deponēšanas laukumam. Kāds puskilometrs, noklāts ar mākslīgo sniegu, sanāks, varēs trenēties Madonas distanču slēpotāji.
Artis Dāvis atklāja, ka mākslīgā sniega ražošana pie mums varbūt kādreiz šķita kaut kas jauns, neticams, gandrīz kā brīnums, taču tagad bez sniega pūtējiem neiztikt. Pagājusī siltā ziema pierāda, ka ar dabisko sniegu vairs rēķināties nevar, un ideāli, ja var sajaukt dabisko ar mākslīgi saražoto sniegu, kas ir izturīgāks. Vēl jau varam cerēt, ka uzsnigs dabiskais baltums.
Viņš mākslīgā sniega ražošanu apguvis, kad strādājis Žagarkalnā: – Paldies viņiem, kas mani apmācīja, parādīja, kā viss darbojas, jo te bez pieredzes slēpošanas trasēs nevar strādāt. Ļoti svarīgi, ka tagad ir sakārtota hidrantu sistēma, vairs nav kā pirmajos gados, kad viss jāstiepj, jāvalkā šlangas, ik pa laikam process jāpārtrauc. Tagad viss notiek – četri pūtēji pūš sniegu. Vējš gan traucē, un nesen bija tik liels, ka visu šautuves malu piepūta baltu pat aiz barjeras, kur sniegam vispār nevajadzēja būt. Ja nemainīsies vējš, tad sniegu pūtīs arī tur, kur nevajadzētu. Arī saule, kas visiem tā patīk, sniega pūšanai traucē, jo silda. Ja būtu zemāka gaisa temperatūra, tad būtu normāli, bet augšā ir siltāks, un ūdens tik ātri nesasalst.


09.12.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px