Sākoties Ziemassvētku gaidīšanas laikam, daudzās mājās ir tradīcija izrotāt nama ārdurvis, arī telpās izvietot dekorus, spuldzītes, goda vietā likt adventa vainagu, kurā jau šosvētdien iedegsim pirmo sveci.
Pēc ierosmes, kā viest Ziemassvētku gaidīšanas noskaņu, kad ārā nav sniega baltuma, kādus dekorus radīt, devos uz SIA "Ādere A" veikalu pie direktores, floristes Agritas Aivares.
– Vai ir izjūta, ka klāt Ziemassvētku gaidīšanas laiks?
– Ir jocīgi dzīvot tā saucamajā "new normal" (no angļu val. – jaunais normālais) laikmetā. Visi esam nonākuši jaunajā situācijā, un ir ļoti grūti sameklēt tos spēka punktus, kas ļautu saglabāt iekšējo mieru. Šis arī ir laiks, kad daudz kas ir ierobežots, noņemts nost (cilvēks jau arī ir tāds bara subjekts). Iedomājoties visas tās eglītes, svētku sarīkojumus, kas kovida dēļ nenotiks, – daudziem tad būs grūti. Kad runā par terminu "pandēmijas nogurums", domāju, arī tas ir spēkā. Ko varam līdzēt? Es ieteiktu izmantot priekšrocību, ka mums tuvumā atrodas mežs, un iet dabā. Pilsētas "džungļos", mūrī vai betonā iesprostots, nevar ne atgūt līdzsvaru, ne gūt spēku. Mums jāizmanto tas, ka Madona ir mazpilsēta, ka varam aiziet tepat netālu uz "Smeceres silu" vai karjera ezeru, lai, atbrīvojot prātu, dotu vietu labām domām. Citādāk tas, ka būsim nospiesti, ne pie kā laba nevedīs. Pie reizes, ejot dabā, var salasīt mētras, stiebrus, pogaļas, čiekurus, zarus, sūnas, ķērpjus, ko var izmantot svētku dekorācijām, kompozīcijām, arī adventa vainagam, – iesaka Agrita Aivare.
Taujāta, kas šogad ir modē floristikā, Agrita Aivare uzsver: – Man svarīga ir nevis mode, bet iekšējā izjūta. Pašai spožuma nemaz neprasās. Tas lielveikalu spožums, ķīniešu spīguļojošo preču piedāvājums un izmantošana floristikas darbos vismaz man ir aizgājis etaps. Piemēram, ja skatāmies interjerā, tur svarīgākais ir miers, mājīgums, un to var ienest mājās, spožumam izmantojot sveces. Taču arī tur ir jāskatās, lai tiktu ievērota drošība. Var ņemt arī neuzkrītošas lampiņas siltā krāsā. Joprojām ir tendence atgriezties pie dabas materiāliem, likt kompozīcijās pat sakaltušus augus; piemēram, aktuāli izskatīsies zaļais kopā ar kaltētām smilgām. To katrs var īstenot – ejot pa meža takām, var salasīt zaļumus, priežu, egļu zarus, noziedējušu augu pogaļas, pēc tam salikt uz galda un sakombinēt pēc savas gaumes.
Agrita piebilst: – Cilvēkiem ar florista dotībām tas ir jau asinīs – apēd riekstiņus, bet čaumalas salīmē kompozīcijā, laikus salasa dabā visu to, kas nebojājas, bet ko lieliski var izmantot kompozīcijās. Strādājot veikalā, ir grūti tajā aspektā, ka ir nonivelēts florista darbs kā tāds. Tos pašus adventa vainagus, sākoties Ziemassvētku gaidīšanas laikam, tirgo uz visiem stūriem. Kādreiz sagatavojām, piemēram, 80 vainagus, un tos visus izpirka, tagad nav skaidrības, cik daudz vainagu vajadzēs bez pasūtījumiem. Tas jau ir saprotams – cilvēki ir gatavi darīt jebko un tirgot jebkurā vietā, lai tikai nopelnītu.
Vai pasūtījuma darbi ir ar norādēm, ko vajadzētu izmantot, vai arī uzticas florista izvēlei? Agrita atzīst: – Visi pasūtījuma darbi top laikus, un prieks, ka tiem, kas adventa vainagus pasūta, ir tāds pats uzskats kā man – vajag godā celt visu dabisko. Taču, ja arī nepasūta, saprotu, ka tagad daudziem, dzīvojot mājās, rodas brīvais laiks, un to var izmantot arī kompozīciju gatavošanai.
Uz jautājumu, vai darbu gūzmā ir arī laiks pašai savām mājām izveidot kādu dekoru, Agrita atbild: – Esmu to deleģējusi vīramātei Anitai, arī meitām, kam tas patīk, un tā mums ir tradīcija – neatņemu svētku izjūtas radīšanu citiem. Kad vecākā meita Dana bija mazāka, uz vaicājumu "Par ko vēlas kļūt?" atbildēja, ka par floristu kritiķi. (Smejas.) Protams, svētkos dekoriem mājās jābūt, un to gatavošana rada prieku, praktiskā darbošanās nomierina, sniedz atslodzi.
Par svecēm Agrita Aivare saka tā, ka tās katrs izvēlas pēc savas gaumes – gan formu, gan krāsu. Šajās pelēcīgajās dienās daudzi izsaka vēlēšanos, kaut uzsnigtu nedaudz sniega, lai būtu atbilstošs noskaņojums gada nogalei. Ja nav sniega, tad vismaz baltas sveču bumbas par sniegu liek aizsapņoties. Kompozīcijai nebūt nav jābūt ar četrām svecēm, var izvēlēties arī vienu lielu sveci.
Par to, vai jau jūt Ziemassvētku gaidīšanas noskaņojumu, SIA "Ādere A" salonā jautāju arī Vijai Grudulei. Viņa atklāj: – Pašlaik vēl nekādu noskaņu neizjūtu. Paskatoties ārā, neliekas, ka tuvotos Ziemassvētki. Laukā viss vēl zaļo, līst lietus. Tiesa, ikdienā ziedu salonā tiek gatavoti adventa vainadziņi jau labu laiku pirms pirmās adventes. Tagad ir daudz darba, un tāpēc specializējamies. Mans lauciņš šajā jomā ir vainadziņa sagataves pamata virsmas klājums. Pamatam izveidoju čiekuru, zīļu, kastaņu, sūnu klājumu, darbojos ar līmi, tālāk noformējumu veido Agrita, arī Sarmīte. Kāpēc vēl nav noskaņojuma? Laikam tāpēc, ka pie realitātes noved sejas aizsargmaskas, sarunas par kovidu. Nekad neesmu bijusi arī sveču fans, jo ir bail, ka sveces var aizsvilināt adventa vainagu. Tad jau labāk izvēlos adventa kompozīcijai savās mājās spuldzītes. Šogad vēl nav bijis laika padomāt, kāds būs adventa vainags manās mājās. Patīk priežu vainadziņi, jo priežu skujas ilgāk turas, nebirst. Taču gan jau Ziemassvētku gaidīšanas noskaņa mājās tiks radīta.
27.11.2020.