Oktobra beigās dienas centrā „Baltā ūdensroze" noslēdzās Madonas novada pašvaldības izglītības programmas projektu konkursā realizētais projekts „Ēd veselīgi un garšīgi". Tā ietvaros bija informatīvā lekcija „Veselīga uztura piramīda" un piecas praktiskās nodarbības.
– Praktiskās nodarbības vadīja Baiba Bērziņa un Aira Pūce-Freija. Kopā apguvām smūtiju gatavošanas ABC, siera siešanu, maizes cepšanu un sulu spiešanu, – pastāstīja Kristīna Gribonika. – Abas lektores dalījās savās zināšanās gan teorijā, gan praktiski darbojoties. Baiba Bērziņa vadīja informatīvo lekciju par veselīga uztura piramīdu, un kopā gatavojām smūtijus, savukārt Aira Pūce-Freija dalījās siera siešanas, maizes cepšanas un sulu spiešanas praktiskajos padomos. Rakstot projektu, tika uzklausītas dienas centra apmeklētāju vēlmes un intereses, un, kopīgi vienojoties, nolēmām, ka apgūsim zināšanas par veselīgu un garšīgu ēšanu, no vienkāršām, ikvienam pieejamām sastāvdaļām mācījāmies gatavot ēdienus, kas sākotnēji šķiet pat sarežģīti. Nodarbību laikā vēlreiz sapratām, ka, piemēram, siera siešana, maizes cepšana ir senas nodarbes, kas laika gaitā ir aizmirsušās. Nepavisam nav sarežģīti mājas apstākļos siet sieru vai pašiem izcept maizes kukulīti. Ikdienā bieži vien tiek gatavoti daudz sarežģītāki ēdieni, no ārzemēm aizgūtas receptes, bet tai pašā laikā mums ir daudz vienkāršāki un garšīgi ēdieni. Tāpat sulu spiešanas nodarbībā to spiedām no āboliem, bet tikpat garšīga sula sanāk no citiem augļiem un ogām, piemēram, rabarberiem, cidonijām. Lektore bija sagatavojusi izdales materiālus par sulu nozīmi veselībā, to vērtīgajām īpašībām. Savukārt smūtiju gatavošanas nodarbībā uzzinājām, kas tie tādi ir un kāpēc būtu jālieto. Baibai ir daudz dažādu recepšu, kuras var pagatavot, balstoties uz veselības stāvokli, slimībām. Piemēram, uzzinājām, kā gatavot smūtiju asinsspiediena pazemināšanai. Tāpat sastāvdaļas iespējams atrast pašu dārzā: ogas, garšaugi, dārzeņi, to lapas – sanāk ļoti garšīgi un veselīgi dzērieni.
Kā norādīja Kristīna, interese par projektu bija liela.
– Visas nodarbības kopā apmeklēja deviņdesmit pieci Madonas novada iedzīvotāji. Interese bija liela, un saņēmu ierosinājumus arī turpmāk organizēt un īstenot projektus, kas saistīti ar zināšanām par veselīgu uzturu un ēst gatavošanu. Līdz šim ir īstenoti vairāki projekti, aizvadītajā gadā iepazināmies ar smilšu terapiju, Montesori, cigunu, bija arī veselīgas ēšanas nodarbības. Katru reizi tiek domāts, lai nodarbības būtu pēc iespējas dažādākas un apmeklētāji uzzinātu jaunas un noderīgas lietas ikdienai. Domājot par citiem projektiem, apmeklētāji izteica vēlmi, ka labprāt apgūtu dāvanu un cita veida noformēšanu, piemēram, gatavot kastītes, – pastāstīja Kristīna Gribonika.
Jāsaka paldies Madonas novada pašvaldībai, ka nevalstiskajām organizācijām tiek dota iespēja piedalīties projektu konkursos un īstenot tos. Tāpat patīkami, ka iedzīvotāji ir ieinteresēti un ar prieku apmeklē nodarbības.
Pašlaik dienas centrā turpinās vēl viens projekts.
Kristīna Gribonika turpināja: – Šobrīd dienas centrā norit „Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumu īstenošana Madonas novada iedzīvotājiem", ident. Nr. 9.2.4.2/16/I/092, projekts „Garīgās veselības nozīme", un to vada psiholoģe Elīna Ābola. Tā ietvaros notikušas jau vairākas nodarbības, piemēram, „Trauksmes un stresa profilakse". Vēl paredzētas sešas nodarbības, bet šobrīd, saistībā ar ārkārtējo situāciju valstī, jāizvērtē, kā turpmāk tas tiks īstenots.
11.10.2020.