Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Izkāp no telefona – nekļūsti par zombiju!

LAURA KOVTUNA

Autors • 05.11.2020.

Izkāp no telefona – nekļūsti par zombiju!
Burtu lielums

Bieži arī Madonas ielās gadījies novērot ceļu satiksmē piedalāmies autovadītājus, kuriem pie auss vai acu augstumā piebāzts mobilais tālrunis. Kampaņas „Stūrē? Izkāp no telefona!" rīkotāji uzsver – lietojot mobilo tālruni pie stūres, cilvēks krietni sliktāk dzird un redz apkārt notiekošo jeb viņš kļūst kā zombijs. Diemžēl šādi ceļu satiksmes dalībnieki rada apdraudējumu ne vien paši sev, bet arī citiem satiksmes dalībniekiem.

Kā liecina aptaujas, mobilā telefona lietošanu pie stūres 75% autovadītāju Latvijā uzskata par problemātisku paradumu, kas novērš autovadītāja uzmanību no ceļa. Tomēr mobilo iekārtu lietošana, vadot automašīnu, no gada uz gadu aizvien turpina pieaugt. CSDD, apdrošināšanas sabiedrība BALTA un Valsts policija aicina nekļūt par zombiju pie stūres, tādēļ novembrī viņi turpina jau 2019. gadā uzsākto kampaņu „Stūrē? Izkāp no telefona!".

„Autovadītājiem jāatceras, ka viedierīču lietošana braukšanas laikā nav tikai laika kavēklis, bet gan šāda darbība var rezultēties ar kontroles zaudēšanu pār spēkrata stūri vai uzmanības novēršanu no apkārtējās ceļu satiksmes, kas rada lielu bīstamību uz ceļa," uzsver Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītājs Juris Jančevskis. Šāds nelāgs paradums piemīt vairāk nekā 70% autovadītāju; tieši pēdējo piecu gadu laikā mobilo ierīču lietošana pie stūres ir pieaugusi, radot nepieciešamību šo problēmu aktualizēt plašākā sabiedrībā, veidojot sociālas kampaņas un pastiprinot kontroli uz ceļiem.
Kampaņas ietvaros uzsvērts – neviens telefona zvans, īsziņa, Facebook, Instagram paziņojums nav tā vērts, lai riskētu ar savu un citu satiksmes dalībnieku drošību un dzīvību. To ikvienam rīdziniekam šonedēļ atgādina pilsētas ielās sastopamais Zombijmobilis – uz apdrošināšanas sabiedrības BALTA radītā transportlīdzekļa virsbūves redzamas teju 300 ierīces – mobilie telefoni, viedtelefoni un planšetes, kas rosina aizdomāties, kādos apstākļos tie kļuvuši nelietojami…
„Patiesi novēlam, lai ikviens atvadītos no sava telefona, jo tas savu laiku nokalpojis vai apskādēts kādā jautrā piedzīvojumā, nevis bijis par iemeslu ceļu satiksmes negadījumam vai atgādinājums par baisu autoavāriju," Zombijmobiļa vēstījumu komentēja apdrošināšanas sabiedrības BALTA pārstāvis Kristaps Liecinieks.
Viņš arī norādīja – pēc aplēsēm viedierīču lietošana pie stūres ir iemesls vismaz trešdaļai ceļu satiksmes negadījumu. Bīstamības ziņā šis netikums salīdzināms ar braukšanu dzērumā. Lai gan visi it kā saprot, ka tas ir bīstami, bezatbildīgi un patiesībā – arī nevajadzīgi, šis nelāgais ieradums bieži vien tiek turpināts: „es fiksi atbildēšu", „es tikai ieskatīšos, no kā man atnāca ziņa" un tamlīdzīgi.
Ja iekāp mašīnā, no telefona tev ir jāizkāpj, uzsvēra akcijas pārstāvji, un tam esot jākļūst par tikpat pašsaprotamu ieradumu kā drošības siksnu lietošana (kas arī pirms dažiem gadu desmitiem cilvēkiem šķita nevajadzīgs ieteikums, nevis rīcība, kas ir priekšnoteikums dzīvību glābšanai). Turklāt iedzīvotāji tiek aicināti ne vien būt atbildīgiem pašiem, bet ar savu attieksmi par to norādīt arī citiem autovadītājiem – būt neiecietīgiem pret telefona lietošanu pie stūres un par to aizrādīt.
Kampaņas rīkotāji aicina Latvijas autobraucējus vienoties kopīgam mērķim – parakstīt sadarbības memorandu vietnē www.izkapnotelefona.lv.
Ar savu parakstu autovadītāji apliecinās to, ka nelieto viedierīces pie stūres un to aicina darīt arī citus. Taču, ja negadījums diemžēl tomēr būs noticis, jo autovadītājs būs lietojis telefonu pie stūres, viņš to neslēps un informēs policiju un savus apdrošinātājus. „Tas nenozīmē juridisku atbildību vai lielāku sodu, taču tīru un baltu sirdsapziņu un mācību neatkārtot dzīvībai bīstamas kļūdas – gan," uzsvēra „Stūrē? Izkāp no telefona!" kampaņas rīkotāji.


06.11.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px