Informatīvā kārtā Madonas novada pašvaldības domes 30. septembra sēdē tika skatīts jautājums par jaunas amata vietas izveidi – šā speciālista pienākums būtu darbs ar jaunatnes un jauno ģimeņu politikas veidošanu Madonas novadā. Šis ir virziens, kurā jāstrādā, galvenokārt, lai Madonas novadu darītu pievilcīgu jauniem cilvēkiem, lai viņi to izvēlētos par savu dzīves un darba vietu.
Ilze Vogina, attīstības nodaļas vadītāja, vecākā speciāliste uzņēmējdarbības jomā, skaidroja, ka, uzsākot aktīvu darbu pie attīstības programmas un ikdienā saskaroties ar dažādiem jautājumiem par ģimenes un jaunatnes politikas veidošanu novadā, radies secinājums, ka novadā nav speciālista, kam būtu vienots redzējums par jaunatnes un ģimenes lietu politiku. Šāds speciālists varētu strādāt attīstības nodaļas ietvaros, sadarbībā ar pārējiem speciālistiem, nodaļām, arī nevalstiskajām organizācijām (NVO) u. c., orientējoties uz jauniešiem un ģimenēm līdz 30 gadu vecumam.
– Kā es to saredzu, tie būtu seši darba bloki, kas šim speciālistam būtu jānoklāj: pirmkārt, darbs ar jaunatni, koordinēšana, pārraudzīšana. Mums ir izstrādāts Madonas novada Jaunatnes politikas attīstības plāns 2018.-2024. gadam, kura īstenošanai un uzraudzībai īsti neviens neseko. Darbs ietvertu informācijas apkopošanu un nodošanu jauniešiem, sadarbības partneriem; sadarbību ar jauniešu domi, NVO un iniciatīvu grupām; visu novadā esošo jauniešu centru vienotu koordinēšanu; vienotu pasākumu programmu un projektu plānošanu, tāpat investīciju piesaisti visām šīm aktivitātēm. Otrkārt – nodarbinātība, arī jauniešu vasaras nodarbinātības projekts, kas šobrīd ir zem uzņēmējdarbības. Prakses vietas Madonas novada uzņēmumos un jauno speciālistu piesaiste Madonas novadam. Treškārt – darbs ar jauniešu remigrāciju gan no ārvalstīm, gan iekšējo – Latvijas mēroga – remigrāciju. Jauniešu piesaiste novadam no jauna no citiem novadiem. Dažāda veida informācijas pasniegšana, atbalsta mehānismu izstrāde, popularizēšana. Ceturtais – brīvā laika pavadīšana, aktivitātes un atpūta. To saredzam kā kopdarbu nodaļā kopumā, bet tieši šis speciālists varētu izzināt un apzināt tās vajadzības, kas ir jauniešiem, jaunajām ģimenēm, lai spētu definēt infrastruktūru un teritorijas, kurās tās ir nepieciešamas. Piektais – izglītība un mācības, uzsvaru liekot uz karjeras izglītību. Vai tā ir uzņēmējdarbības spēju attīstība, jaunrades apmācība, dažādu specializāciju meistarklases – tas dotu ievirzi, kura ir tā joma, kas jaunieti interesē. Visbeidzot – jauno ģimeņu atbalsts. Ir aktīvi jāstrādā mārketingā, lai jaunās ģimenes pievērstos Madonai. Jāskaidro un jāparāda, kāpēc dzīvot, strādāt, veidot uzņēmējdarbību šeit ir visforšāk. Jāapzina arī jauno ģimeņu vajadzības, jākoordinē to piepildīšana.
Varbūt pienākumu izskatās ļoti daudz, bet jāuzsver, ka tas ir sadarbībā ar pārējiem attīstības nodaļas speciālistiem un arī citiem sadarbības partneriem, – plānoto speciālista darba lauku iezīmēja Ilze Vogina.
Esošo rezervju ietvaros
Deputāts Andrejs Ceļapīters iebilda, ka nosauktās funkcijas dublējas ar daudzu pašvaldības iestāžu aktivitātēm, tādēļ nevajadzētu paplašināt administratīvos izdevumus jaunas štata vietas izveidei – ja vien to nav iespējams īstenot esošo izdevumu ietvaros vai funkcionāli pārdalot esošo darbinieku pienākumus.
Novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora piekrita iecerei veidot šādu amata vietu: – Par jauniešiem no pusaudžu līdz jau brieduma gadiem neviens nerūpējas. Vajadzētu cilvēku, kas šo jomu koordinē, jo ir jauns likums, ir dažādi projekti, nauda, kas ienāk. Ir projekti, kur nemaz neesam pieteikušies, jo nebija šāda darba vadītāja, koordinatora.
Gan viņš, gan pārējie deputāti piekrita, ka amata finansēšana jāpārskata no iekšējām rezervēm, pārgrupējot štatus, iespējams, centralizējot speciālistu funkcijas vai kā citādi, lai nākamajā gadā, kad pašvaldībai gaidāms ienākumu samazinājums budžetā, neradītu papildu izdevumus.
– Bet noteikti jāraugās arī jauniešu un jauno ģimeņu attīstības virzienā, un uz to jāskatās no jauno cilvēku vidus. Mums ir jādomā, kā iedot vīziju, ka tieši te ir vislabākā dzīve braukt mācīties, strādāt, nākt atpakaļ. To neizdarīs neviens jauniešu centrs, kas strādā ar jauniešiem ikdienā un kas ir par brīvā laika pavadīšanas iespējām, organizēšanu, pulciņiem, – pauda priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons.
Svarīgākais – dzīvesvieta
Deputāts Andrejs Ceļapīters šaubījās, vai jaunatnes speciālists vien varēs veicināt remigrāciju uz Madonu, ja šobrīd akūtākā jauno darbinieku un ģimeņu problēma ir dzīvesvieta: – Pamata lieta jaunajiem ir ienākumi, dzīvesvieta. Jārisina ir tas. Mums ir nolaista teritorija pie Madonas, pie Salu ezera, kur pašvaldība pagājušā sasaukuma pēdējā sēdē nopirka padsmit hektāru zemes. Ir jāliek skatīšanai šis jautājums, sadarbībā ar privātajiem īpašniekiem, lai tur tiek sakopts, ir ūdens, kanalizācija, tad tur veidotos 40-50 apbūves gabali, tas pat varētu būt kā „jaunatnes ciemats".
Arī deputāts Andris Dombrovskis dalījās pieredzē, ka bankas šobrīd nav pretimnākošas jauniem cilvēkiem, kuri vēlas iegādāties mājokli ārpus pilsētas. – Madonā ir viena palikusī banka, SEB, kuras no jaunā gada arī principā vairs nebūs – tur paliks tikai kredītu izskatīšanas nodaļa ar diviem cilvēkiem, bez apkalpošanas. Savam darbiniekam, kuram ir ļoti labi apmaksāts darbs, gribam sarunāt nopirkt īpašumu, bet nevaram bankā dabūt kredītu, ar tādu aizmuguri kā mēs! Tā ir pilnīga utopija šobrīd dabūt kredītu, nopirkt, uzbūvēt mājiņas. To varbūt var atļauties tikai turīgi cilvēki, kam ir uzkrāts kapitāls. Lai kaut kādā veidā piesaistītu cilvēkus, mums jādomā par daudzdzīvokļu māju, 3-4 stāvu augstām, būvniecību, ko Madonā varētu piedāvāt īrei jauniem cilvēkiem, jaunajiem speciālistiem. Tikai tur ir risinājums, kā varam atvilināt jauniešus. Ne ar ko citu. Paši uzbūvēt māju viņi nevarēs, un banka naudu tam nedos. Tāda ir skarbā realitāte, – uzsvēra Andris Dombrovskis. Viņam piekrita deputāts Gunārs Ikaunieks: – Arī man zināmi jaunieši ar labiem amatiem un atalgojumu ir izgājuši šo ceļu, tas ir 100% bezcerīgi laukos dabūt kredītus mājokļiem.
Ilze Vogina atklāja, ka tiekot strādāts jautājumā par apbūves gabaliem pie Salu ezera – pašvaldības darbinieki esot tikušies ar privāto uzņēmēju, kurš arī šai vietā iegādājies zemesgabalus. Tiekot domāts par kopīgu attīstību šai teritorijai, tās sadalījumu, parcelēšanu, komunikācijām – darbs notiekot pie tā, lai šai vietā nodrošinātu dzīvojamo fondu nākotnē. Tāpat tiek meklēti risinājumi dzīvokļu nodrošināšanai; esot iezīmētas teritorijas, kurās plānots attīstīt šādu dzīvojamo fondu. Ilze Vogina arī atzina, ka aktīvāk jāveic informatīvais darbs jeb mārketinga komunikācija, jo daudzi jaunie cilvēki, kuri dzīvo citur, bet kam ir saistība ar Madonu, nemaz nezina par pašvaldības sniegtajām iespējām, piemēram, par zemām cenām interešu izglītībai bērniem, bezmaksas ēdināšanu un tamlīdzīgi. – Šobrīd top vairāki mārketinga materiāli, arī idejas par to, kā šo informāciju pasniegt viegli pieejamu, vizualizējamu, – informēja Ilze Vogina.
Kopumā deputāti idejiski atbalstīja šādas amata vietas izveidi, atzinīgi uzteicot Ilzes Voginas un attīstības nodaļas ieguldīto darbu vajadzību apzināšanā un amata apraksta izveidošanā. Jautājums par jaunas štata vietas izveidi tiks virzīts tālāk, strādājot arī pie atalgojuma rašanas no iekšējām pašvaldības rezervēm.
13.10.2020.