Jāņa Simsona Madonas mākslas skola šogad atzīmē 45. gadadienu. Skolas jubileju iekrāso virkne norišu, kas iecerētas ne tikai mākslas skolas audzēkņiem, bet arī vispārizglītojošo un profesionālās ievirzes skolu pārstāvjiem un faktiski visplašākajai sabiedrībai.
Šajā mācību gadā Jāņa Simsona Madonas mākslas skolā mācās 165 audzēkņi, strādā desmit skolotāji. Pedagogu saimei ir papildinājums – mākslas valodas pamatus pasniedz skolotāja Laima Šmiukše. Jaunā speciāliste absolvējusi Latvijas Mākslas
akadēmiju, jau „ierauta" skolas aktivitāšu mutulī, iesaistīta visos projektos, kas skolā uzsākti. Mācību iestādē ir arī 8. kurss, kurā roku trenē jaunieši, kas savu nākotni vēlas saistīt ar mākslu vai arhitektūru.
Dizaina diena Madonā
To, ka skolas vadītāja Kristīne Šulce uzdrošinās sapņot un savas vērienīgās ieceres kopā ar komandu īstenot, esam izjutuši daudzkārt. Pirms pieciem gadiem, kad skola svinēja 40. dzimšanas dienu, Madonas kultūras namā notika profesionālās mākslas un dizaina tālākizglītības mācību iestāžu programmu prezentācija un modes skate-konkurss „Karaliskā roze". Latvijas Mākslas akadēmijas, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas, Rīgas Amatniecības vidusskolas, Ogres Valsts tehnikuma, Valmieras, Rēzeknes, Daugavpils mākslas vidusskolu, Rīgas Stila un modes profesionālās vidusskolas, kā arī pašmāju audzēkņu veidotās un iznestās tērpu kolekcijas uz kultūras nama lielās skatuves varējām baudīt arī 2017. gadā.
Šogad Kristīnes sapņi pārtapuši vēl apjomīgākā projektā, un 29. novembri modes un šova cienītāji, novada patrioti aicināti rezervēt Dizaina dienai, kas ar skaistu vērienu ritēs Madonas pilsētas sporta hallē (gribas cerēt, ka „Covid-19" otrais vilnis šo ieceri nenožņaugs).
– Apjoms ir tik milzīgs, ka prieks par novada pašvaldības atbalstu, jo par gaismām un skaņu atbildību pasākumā uzņēmusies domes speciāliste Daiga Torstere, – piebilst projekta vadītāja. – Kopumā mākslas skolai šobrīd apstiprināti četri vērienīgi projekti, Dizaina dienu ar 2 tūkstošiem eiro atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Gatavošanās „Dizaina balsij"
Pirms vērienīgā pasākuma sporta hallē projekta dalībnieki (Kristīne Šulce, Kintija Krastiņa, Aleksandrs Ezeriņš) apbraukās mākslas vidusskolas visā Latvijā, filmēs jauniešus un mācību iestādes, lai vēlāk uz lielā ekrāna šo materiālu parādītu Dizaina dienas ietvaros.
– Gribam vairāk un personīgāk atklāt jauniešus, – pamatojumu pauž Kristīne Šulce. – Lai nav tikai tērpi un mode, bet arī personības, kas aiz tā visa atrodas. Iepazīsim jaunos autorus un vairāk papētīsim viņus, pie viena tā būs profesionālo mākslas skolu reklamēšana, stiprinot domu, ka darbošanos mākslā jaunieši var izvēlēties kā profesiju. Šonedēļ paredzēts pirmais brauciens uz mākslas vidusskolu Valmierā.
Uzlabos materiāli tehnisko bāzi
Otrs projekts, ko ievērtējis Valsts Kultūrkapitāla fonds, ir atbalsts Madonas mākslas skolas materiāli tehniskās bāzes uzlabošanai. Skola piesaistījusi 3 tūkstošus eiro un iegādājusies molbertus, stāvbeņķus, kastes gleznošanai, ģipša komplektus, tai skaitā ģipša galvas zīmēšanai. – Sapratām, ka materiāli tehniskajai bāzei ir nepieciešams uzlabojums, šī bija laba iespēja un atbalsts pašvaldībai, jo naudu piesaistījām no Valsts Kultūrkapitāla fonda, – komentē Kristīne Šulce. – Ir gan tā, ka stāvbeņķus īsti nav kur novietot, jo skolas telpas ir ļoti ierobežotas. Esam sapirkuši lietas, kas mākslas apmācību audzēkņiem nodrošina jaunā pakāpē, bet visu izvietot mācību vidē ir problēma.
Gada tēma – Gaisma
Otro gadu Madonas mākslas skolas kolektīvs savu darbošanos saista ar noteiktu tēmu. Šogad izvēlētā tēma ir „Gaisma". – Skolas 45 gadu jubilejas zīmē izsapņojām, ka veidosim audzēkņu darbu izstādi Madonas muzejā, – stāsta direktore. – Pēc pandēmijas veiktajām korekcijām šī izstāde pārcelta uz nākamā gada novembri, decembri. Lai izstāde būtu muzeja cienīga, sapratām, ka vajadzīgs ieguldījums un liels darbu apjoms. Tāpēc Vidzemes plānošanas reģionam iesniedzām projekta pieteikumu kā priekšnoteikumu izstādes „Gaisma" tapšanai. Lai piepildītu muzeja telpas un apzinoties, ka tuvā nākotnē notiks novadu apvienošana, radās doma par draudzēšanos un sadarbību ar kolēģiem plašāk. Apstiprinātais projekts „Mēs esam PAR" ļāva iesaistīties dažādās radošajās aktivitātēs, sadarbojoties ar Vidzemes reģiona profesionālās ievirzes mākslas skolām. Esam jau pabijuši pie kolēģiem Cesvaines mākslas skolā, Ērgļu mākslas skolā, Varakļānu mākslas skolā, kur notika pedagogu tikšanās un radošās darbnīcas.
Pedagogi iedvesmojas cits no cita
Cesvaines mākslas skolā keramikas radošo darbnīcu madoniešiem vadīja Sanita Ozola. Varakļānos, domājot par gaismas tēmu, tika lietas vaska sveces, Ērgļos skolotājs Andris Džiguns vadīja darbnīcu „Sadzirdēt gaismu", kur skolotāji spēlēja un ieklausījās perkusijas instrumentu skaņās, savukārt Lubānā tikšanās paredzēta rīt, un tur pedagogi piedalīsies filcēšanas darbnīcā.
– Skolēnu rudens brīvdienās – 21. oktobrī – Madonas mākslas skola aicinās visus kolēģus pie sevis, – vēsta Kristīne Šulce. – Dienas garumā pie mums notiks dažādas radošās meistarklases. Keramikas jomā pedagogus līdzdarboties aicinās Sanita Ozola un Māris Karlsons; skaņrades darbnīcu vadīs Andris Džiguns un Dainis Misiņš; norises tekstildarbnīcā koordinēs Danute Vēze un Kristīne Šulce. Bez tam esam uzaicinājuši pašvaldības izglītības nodaļas vadītāju Solvitu Seržāni, lai viņa mums pastāsta par virzienu un statusu, kāds mākslas skolām pēc administratīvi teritoriālās reformas būs apvienotajā Madonas novadā.
22. oktobrī projekta ietvaros radošās darbnīcas notiks Madonas mākslas skolas audzēkņiem.
Zīmējumu, gleznojumu konkurss
Šobrīd Jāņa Simsona Madonas mākslas skola ir izsludinājusi arī profesionālās ievirzes mākslas skolu audzēkņu un pedagogu darbu konkursu „Gaismas rādiusā".
– Ar šo vēsti braucām pa mākslas skolām, un tās jau ir iekļāvušas projekta aicinājumu savā darbā, – atklāj Kristīne Šulce. – Bērni zīmē un glezno gaismu, tie pārsvarā būs daudzi nelieli darbi – ainavas un klusās dabas. 21. oktobrī, tiekoties ar pedagogiem, reģiona mākslas skolu audzēkņu darbus izvērtēsim, vēlāk noformēsim, un noslēgumā paredzēta izstāde Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja etnogrāfiskajā krātuvē Sarkaņos. Tā būs projekta pirmā atskaite, kur no labākajiem darbiem veidosim kolekciju lielajai izstādei Madonas muzejā, kas paredzēta nākamā gada rudenī. Savukārt 31. oktobrī Sarkaņos būs tādas kā mazās Mākslas dienas, kad izstādi apskatīt aicināsim audzēkņus un viņu vecākus.
„No skaliņa līdz elektrībai"
Sadarbībā ar Madonas muzeju un iedvesmojoties no muzeja speciālistes Zanes Grīnvaldes veidotās muzejpedagoģijas nodarbības „No skaliņa līdz elektrībai", tāpat pēc muzeja fondu apskates, kur redzami seni lukturi, petrolejas lampas, mākslas skolas 7. kursa audzēkņi skolotājas Lāsmas Lasmanes vadībā veido interaktīvu spēli „No skaliņa līdz elektrībai".
– Audzēkņi pēta priekšmetus, skicē, zīmē, lai rezultātā radītu spēli, kas tāpat nonāks muzejā, – komentē direktore.
Sadarbība ar audzēkņu vecākiem
Aicinot uz sadarbību Madonas mākslas skolas audzēkņu vecākus, skola ar Madonas novada pašvaldības atbalstu un izglītības projektu konkursa 2020 ietvaros īsteno vēl vienu projektu – „Grafikas tehniku apguve pieaugušajiem".
Ar mērķi – vecākus tuvāk iepazīstināt ar mācību iestādi – izplānotas vairākas nodarbības mākslas tehnikās. Pirmā no tām notika 3. oktobrī. Vecāki kopā ar skolas audzēkņiem iesaistījās linogriezuma darbnīcā, ko vadīja skolotāja Vija Toča, bet darbs ar grafisko planšeti, kurā tapa dubultportreti, notika skolotājas Aivas Šmugās vadībā.
Audzēkņu vecāki aicināti pieteikties sietspiedes darbnīcai sestdien, 10. oktobrī, to vadīs Kristīne Šulce.
06.10.2020.