Piektdien, 18. septembrī, ar „Olimpiskās dienas 2020" aktivitātēm, kurās iesaistījās arī Madonas novada skolas un pirmsskolas izglītības iestādes, noslēdzās Olimpiskais mēnesis.
Kā vēsta organizatori, šogad visā Latvijā 520 norises vietās norisinājās tradicionālā „Olimpiskā diena", kas pulcēja vismaz 120 000 dalībnieku no visiem Latvijas reģioniem. Ar „Olimpiskās dienas 2020" aktivitātēm noslēdzās arī Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) organizētie Olimpiskā mēneša pasākumi.
Vienlaicīgi visās „Olimpiskās dienas 2020" norises vietās rīta vingrošana sākās pulksten 10, pēc kā notika dažādas sportiskas un radošas aktivitātes. Izglītības iestāžu audzēkņi iepazinās ar dažādiem olimpiskajiem sporta veidiem un to spēles noteikumiem, piedalījās stafetēs un citās sporta sacensībās.
Rītu ar kopīgu vingrošanu bērnudārza teritorijā sāka arī Madonas novada pirmsskolas izglītības iestādes „Kastanītis" bērni.
– Katru gadu aktīvi iesaistāmies Olimpiskā mēneša aktivitātēs, bet neiesaistījāmies kopīgajā rīta vingrošanā, jo tajā no pirmsskolas varēja piedalīties sešus septiņus gadus veci bērni. Līdz ar to citām bērnudārza grupiņām šī iespēja tika liegta. Solidarizējoties ar visiem pirmsskolas izglītības iestādes bērniem, katru gadu Olimpisko dienu svinam pulksten 10 kopā. Tā ir mūsu tradīcija, un arī šis gads nebija izņēmums, – norāda pirmsskolas izglītības iestādes „Kastanītis" vadītāja Dace Raubiška. – Saistībā ar epidemioloģisko situāciju Olimpiskās dienas formāts bija citādāks, bet arī ļoti interesants. Kopumā vingrojām trīsdesmit minūtes un izvingrinājām visu ķermeni – sākot no galvas līdz pat kājām. Šogad katra grupiņa bija sagatavojusi vingrojumus, ko kopīgi pildījām. Noslēgumā vienojāmies kopīgā dejā. Iepriekšējos gados bija vienots vingrojumu komplekss, ko visi bērni kopīgi pildīja. Par to bija parūpējusies sporta skolotāja Aira Bērziņa. Bet arī šā gada Olimpiskās dienas formāts bija ļoti interesants un patika gan bērniem, gan pedagogiem. Iesaistījāmies arī citās Olimpiskā mēneša aktivitātēs, un bērni piedalījās zīmēšanas konkursā „Mēs esam sportiņā". Lielāko grupu bērni zīmēja zīmējumus atbilstoši tematam. Ir daudz zīmējumu, tas ļoti priecē.
Fiziskās aktivitātes sniedz ilgtermiņa veselības ieguvumus ikvienam. Sportojot atjaunojas enerģija, un tas var būt tikpat viegli, kā iziet pastaigā ar suni, vai tikpat izaicinoši, kā noskriet maratonu. Savukārt, sniedzot iespējas bērniem būt aktīviem jau agrīnā vecumā, sporta aktivitātes kļūst par ceļu uz labāku fizisko un garīgo veselību.
Pirmsskolas izglītības iestādes „Kastanītis" bērni aktīvi iesaistās dažādās sportiskās aktivitātēs ne tikai Olimpiskajā mēnesī, bet arī ikdienā.
– Mūsu bērnudārzam sports ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Tā kā mums nav savas sporta zāles, sportiskas aktivitātes norisinās ārā. Cik vien laiks un laikapstākļi ļauj, bērni kopā ar sporta skolotāju gan slēpo un nūjo, gan piedalās citās sportiskās aktivitātēs, – atklāj Dace Raubiška.
LOK „Olimpiskās dienas 2020" aktivitātes šogad izvērsa mēneša garumā. Katra nedēļa tika veltīta fiziskām aktivitātēm dažādām iedzīvotāju grupām – topošajām un jaunajām māmiņām, ģimenēm, senioriem, kā arī bērniem un jauniešiem. Centrālais elements Olimpiskajā mēnesī bija iespēja izzināt dažādus sporta veidus un ieviest regulāras sporta aktivitātes ikdienā. Otrs elements bija uztura padomi vispārējai veselības veicināšanai.
Visa mēneša laikā sportiskās aktivitātēs iesaistījās arī Lazdonas pamatskolas skolēni, Olimpisko mēnesi noslēdzot ar sportiskām disciplīnām.
– Veselīga dzīvesveida paradumi un aktīva sportošana Lazdonas pamatskolā ir ierasta lieta, jo kopš 2015. gada aktīvi darbojamies Latvijas Veselību veicinošo skolu tīklā. Katru mācību gadu Lazdonas pamatskolas pirmsskolas un pamatskolas izglītojamie uzsāk aktīvi sportojot un ar nepacietību gaidot Olimpisko dienu, kas iestādē ir kļuvusi par tradicionālu pasākumu, – uzsver Lazdonas pamatskolas direktore Inese Juhnoviča. – Šogad „Olimpiskā diena" ar iecienīto Vislatvijas vingrojumu norisinājās piektdien, taču sporta un veselību veicinošas aktivitātes tika īstenotas visa mēneša garumā. Septembra sākumā audzēkņi tika aicināti mēneša laikā sekot līdzi „Be active" kalendāram, kurā atspoguļots, kādas izglītojoša vai sportiska veida aktivitātes jāveic katru dienu. Prieks, ka lielākā daļa audzēkņu ar azartu pildīja un īstenoja kalendārā un klašu kolektīvos izvirzītos izaicinājuma uzdevumus.
Lazdonas pamatskolā 18. septembra rīts iesākās ar olimpiskā karoga uzvilkšanu mastā.
– Kā jau ierasts, rīts sākās ar olimpisko rīta vingrošanu, kuras mērķis ir dalībniekus pamodināt un sagatavot turpmākās dienas aktivitātēm. Pirmsskolas audzēkņi devās jautrās stafetēs, savukārt skolēni pēc mācību stundām devās sportot laukā, pildot katrai klasei izvirzītos izaicinājumus. Jau pašu aktivitāšu nosaukumi radīja skolēnos smaidu un pat azartu par darbošanos pasākumā. Bija gan tačku atspole, komandas gliemezis, komandas līdzsvars, gan rāpo-met, izglāb riepu, ņiprais bumbiņskrējiens un citas. Olimpiskās dienas pasākums ir kļuvis par gaidītu tradīciju Lazdonas pamatskolā, jo tiek plānoti sporta izaicinājumi, kas bērnus saliedē, māca sadarboties, attīsta komandas garu. Bērni devās mājup ar gandarījuma izjūtu par saņemtajiem diplomiem, kurus pelnīja visa mēneša garumā, sagaidot ikgadējo Olimpisko dienu, –
stāsta Inese Juhnoviča.
Olimpiskā diena ir kā starta signāls „Eiropas Sporta nedēļai", kas uz sporta aktivitātēm aicina no 23. līdz 30. septembrim, līdz ar to septembris Latvijā kļūst par sporta un kustību mēnesi. Ar „Eiropas Sporta nedēļas" aktivitātēm var iepazīties https://beactivelatvia.lv.
22.09.2020.