Madonas Valsts ģimnāzija – skola, kas sagatavo intelektuālā, praktiskā un ētiskā ziņā darba un izglītības tirgū konkurētspējīgus jauniešus, šā mācību gada otro semestri, visticamāk, uzsāks jaunā vietā.
Pašvaldībai Madonas Valsts ģimnāzijas telpu jautājumu nebija izdevies atrisināt kopš 2004. gada, kad tika izstrādāts skolas piebūves projekts, bet valsts investīciju finansējums tam netika piešķirts. Jau daudzus gadus Madonas Valsts ģimnāzijas mācību process organizēts vairākās ēkās (Valdemāra bulvārī 2a, īrētās telpās Raiņa ielā 6, sporta stundas notiek Madonas sporta centrā, kultūras pasākumi organizēti Madonas kultūras namā, bet ģimnāzistu ēdināšana – Madonas pilsētas 1. vidusskolā), līdz ar to telpu jautājums izglītības iestādei bijis vitāli svarīgs.
– Būvnieki ģimnāzijai paredzēto ēku Skolas ielā 10 sola nodot ekspluatācijā 31. oktobrī, bet skolas stadionā darbi līdzās skolai varētu turpināties, – aicināta pastāstīt par tuvajām pārmaiņām ģimnāzijā, sacīja Madonas Valsts ģimnāzijas direktore Vanda Maderniece. – Mācību procesa pārcelšana notiks vēlāk, jo līdz ēkas nodošanai ekspluatācijā mēs nedrīkstam telpas aprīkot, pat žalūzijas tajās pielikt nedrīkst. Līdz ar to mācību darbs jaunajā ēkā varētu sākties ar otro semestri. Priecē fakts, ka viss mācību darbs, visas aktivitātes notiks vienā vietā. Astoņpadsmit gadu esam strādājuši vairākās ēkās, tagad gan sports, gan ēdināšana, gan mazāki pasākumi tiks organizēti uz vietas. Tāpat mācību klases visas būs ēkā Skolas ielā 10. Ēdināšanas bloks atradīsies pirmajā stāvā, ēdiens netiks gatavots uz vietas, bet tiks piegādāts, būs telpa ēdiena sadalei un ēdamzāle, kur skolēni divās maiņās pusdienos.
Vaicāta par jaunajām tehnoloģijām, direktore komentēja: – Projekta ietvaros un ar pašvaldības dāsnu atbalstu mēs vairākus kabinetus aprīkosim ar jaunām mēbelēm, protams, ņemsim līdzi arī to, kas ir lietošanas kārtībā esošajās ēkās. Ļoti bagātīgi plānots piegādāt tehnoloģijas. Klāt esošajām būs jauni portatīvie datori, planšetes, skārienjutīgie, informatīvie displeji, nodrošinājums ir ļoti daudzsološs.
Lūgta iezīmēt ainu, kāda Madonas Valsts ģimnāzija izskatīsies pārējo Latvijas Valsts ģimnāziju salīdzinājumā, direktore uzsvēra: – Vairākās Valsts ģimnāzijās Latvijā jau realizēts līdzīgs projekts. Daudzās vietās nav ieguldīti līdzekļi visas ģimnāzijas ēkas renovācijai, kā tas ir pie mums, bet atjaunoti atsevišķi korpusi. Katrā ziņā mūsu ēka ļaus kolektīvam strādāt atbilstoši Valsts ģimnāzijas vajadzībām.
Šoruden pārmaiņas skolu dzīvē nesis arī izglītības jaunais saturs, tāpēc vaicāju raksturot to.
– Visu iepriekšējo mācību gadu ģimnāzijas pedagogi ir gatavojušies jaunā izglītības satura ieviešanai, apmeklējot tālākizglītības kursus, izmantojot visus piedāvātos attālinātos seminārus un vebinārus. Pedagogi darbam ir sagatavoti, un esam daudz strādājuši metodiskā ziņā, jau iepriekšējā mācību gadā iedzīvinot jaunos jēdzienus – „sasniedzamais rezultāts", „atgriezeniskā saite". Pedagogi ar šiem jautājumiem ir strādājuši sadarbības grupās pa noteiktām jomām, mācību procesā daudz ieviesuši arī iepriekš, lai skolēniem pamazām rastos skaidrība. Esam izstrādājuši izglītojamo mācību sasniegumu jauno vērtēšanas kārtību, kura attieksies ne tikai uz 7., 9. klasi, kur ieviests jaunais izglītības saturs, bet daļēji uz visām klasēm. Mūsu pedagogiem un izglītojamajiem ir iespēja iepazīties ar šo jauno vērtēšanas kārtību, kur liels uzsvars ir uz formatīvo vērtēšanu, no iepriekšējiem gadiem atšķiras arī summatīvā vērtēšana.
Ierunājoties par Latvijas skolu lielāko sāpi – audzēkņu skaitu, Vanda Maderniece pastāstīja:
– Jau vairākus gadus Madonas Valsts ģimnāzijā stabili turas nemainīgs izglītojamo skaits ar plus, mīnus pie pamatskaita klāt esošiem pieciem skolēniem. Ļoti ceram, ka tad, kad iekārtosimies jaunajās telpās, kuras būs modernāk aprīkotas un audzēkņiem, lai tiktu nodrošināts mācību process, nebūs jāpārvietojas pa visu pilsētu, skolēnu skaits mūsu mācību iestādē palielināsies.
Jāpiebilst, ka 25. septembrī jauno mācību gadu uzsāks arī Madonas Valsts ģimnāzijas Mazo pētnieku skola. Aktivitāte iecerēta, lai uzlabotu izglītības procesa pēctecību un veicinātu skolēnu individuālo prasmju un iemaņu agrīnu mērķtiecīgu attīstību. Mazo pētnieku skola ģimnāzijā darbojas piekto gadu, tā domāta bērniem vecumā no 10 līdz 12 gadiem. Paredzēts, ka skolēni tiksies reizi mēnesī, nodarbībās tiks pētītas dažādas zinātņu jomas – matemātika, fizika, ķīmija, sociālās zinības, svešvalodas, māksla, kultūra un citas. Jebkurā nodarbībā var pievienoties jauni dalībnieki, mācību gada noslēgumā dalībnieki saņems apliecinājumu par paveikto.
Kā rāda iepriekšējo gadu pieredze, Mazo pētnieku skolas nodarbībās pulcējas aktīvi un zinātkāri 4.-6. klašu skolēni no Madonas apkārtnes skolām. Viņi kopīgi pēta, meklē, saskata, rada un piedzīvo. Pieredzējušu skolotāju vadībā katra nodarbība veidota kā mazs, jauns atklājums plašajā zinātņu pasaulē.
18.09.2020.