Līdz šim, piesakot pirmklasniekus mācībām skolā, vecākiem bija dota izvēle, lai viņu bērni var apgūt kristīgo mācību vai ētiku.
Priekšmeti „Kristīgā mācība" un „Ētika" 1.-3. klašu audzēkņiem bija piedāvāti kā izvēles mācību priekšmeti, lai sekmētu garīgo un morālo attīstību un spēju pastāvēt mainīgajā pasaulē, atklājot iespējas veidot personiskas attiecības ar Dievu, vai veicinātu interesi un zināšanu apguvi par ētiskām vērtībām un ētisko mantojumu, stiprinot tikumisko dzīvi un gatavību rīkoties ikdienas situācijās saskaņā ar tikumiskajām vērtībām.
Kā informē kristīgās mācības skolotāja Marika Šķēle, šobrīd situācija ir mainījusies.
– Piecpadsmit gadu, atsaucoties Dieva un sirds aicinājumam, Cesvaines vidusskolā un Madonas pilsētas vidusskolā mācīju kristīgo mācību, bet 1. septembris izglītības sistēmā nesis pārmaiņas – kompetencēs balstītu pieeju izglītības saturā 1., 4., 7. un 10. klašu skolēniem, – komentē Marika Šķēle. – Kopš 2005. gada Latvijas skolās mazo klašu skolēnu vecākiem patiešām bija dota iespēja izvēlēties savām atvasēm apgūt vai nu kristīgo mācību, vai ētiku. Šajos gados iegūta vērtīga prāta un sirds pieredze, ar ko dalīties. Līdz pēdējam brīdim cerējām, ka izmaiņas jaunajā saturā neskars kristīgo mācību, tomēr ar jauno mācību gadu 1. klases skolēniem kristīgā mācība ir izņemta no izglītības satura. 2., 3. klašu audzēkņi turpina aizsākto, bet ar nākamo mācību gadu kristīgās mācības nebūs arī 2. klašu skolēniem, ar aiznākamo – nevienam. Tāda ir Izglītības un zinātnes ministrijas nostāja, veidojot jauno izglītības saturu skolās.
Skolotāja Marika Šķēle izsaka pateicību kristīgās mācības bērniem un viņu vecākiem par kopā brīnišķīgi pavadītu laiku un mīlestības dāvanām, kuras tik bieži tika saņemtas un kuras audzēkņi un skolotāja kopīgi mācījās dot. Paši labākie vārdi tiek veltīti arī Madonas un Cesvaines skolu vadībai un klašu audzinātājiem, jo tie vienmēr snieguši atbalstu un sadarbojušies.
Laikā, kad skolās vairs nenotiek kristīgā mācība, bērni pamatus tajā aicināti apgūt draudžu svētdienas skolās. 20. septembrī Cesvaines katoļu baznīcā tiks uzsākta svētdienas skoliņa 2.-12. klases audzēkņiem. To vadīs katehētes Marika Šķēle un Inese Zīle.
Lai bērni iepazītu un iemīlētu Dievu un Svēto Baznīcu, svētdienas skola notiks arī Madonā. Tai pieteikt savas atvases vecākus aicina Madonas katoļu draudzes pārstāves Mārīte Indriksone un Aija Mālniece. Pirmā šīs sezonas svētdienas skolas nodarbība notiks 27. septembrī.
– Desmit gadu gandrīz katru svētdienu esmu bijusi pie bērniem svētdienas skoliņā, un Kungs kā mazam bērnam man pierādīja – tikai kalpojot viss var atrisināties un būt svētīts no Dieva rokas gan materiālā, gan garīgā nozīmē, – uzsver katehēte Inese Zīle. – Neviena kalpošana nebūs bez grūtībām. Tas būtu absolūts naivisms (tādā atrados pirmos divus gadus) cerēt, ka ielidošu kā feja svētdienas skoliņā, laipni un bez noguruma pastrādāšu un – uz mājām. Cīņa par dvēseļu glābšanu reizēm mocīs, nogurdinās, izsūks, noskumdinās, liks vilties rezultātos un vēlāk arī gandarīs, apdāvinās, svētīs, piepildīs, iepriecinās, dos mieru un mīlestību, cels un svētdarīs pašu kalpotāju. „Dzenieties papriekš pēc Dieva valstības un pēc Viņa taisnības, tad jums visas šīs lietas taps piemestas." (Mat 6,33)
11.09.2020.