Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Būs jāpierod pie izmaiņām

ZANE BIKOVSKA

Autors • 25.08.2020.

Būs jāpierod pie izmaiņām
Burtu lielums

Līdz jaunajam mācību gadam atlicis pavisam nedaudz. Vēl dažas dienas, un skolēni ar krāsainiem puķu pušķiem rokās dosies uz savu pirmo mācību stundu 2020./2021. mācību gadā. Šogad jaunais mācību posms visā Latvijā iesāksies citādāk – savas korekcijas joprojām turpina ieviest vīruss, kas liek pastiprināti piedomāt pie sociālās distancēšanās un citu piesardzības pasākumu ievērošanas. No šī mācību gada visās Latvijas izglītības iestādēs, kurās audzēkņi iegūst pamata un vidējo izglītību, stāsies spēkā kompetenču pieeja, kas ierasto mācību procesu ievirzīs jaunās sliedēs.

– Mācības Madonas pilsētas vidusskolā šogad uzsāks 116 pirmklasnieku, un pieteikšanās mācībām vēl joprojām turpinās. Desmito klašu grupā mācīsies 38 audzēkņi, savukārt skolas gaitas nākamgad pabeigs 58 skolēni. Esam priecīgi gan par to, ka skolā norit rekonstrukcijas darbi, gan par to, ka skolēniem būs iespējams atgriezties mācībās klātienē. Visi gaida šo atgriešanos, intensīvi tiek sekots līdzi visiem norādījumiem, notiek mācību plānošanas un modelēšanas darbs. Noteikumi, ko mēs kā liela skola ar vairāk nekā 950 audzēkņiem centīsimies ievērot, ir telpu platības izvērtēšana. Mums pieejamās telpas ļauj nodrošināt mācības. Pārdomāsim arī solu izvietojumu, ir iespējams skolēnus izvietot vienvietīgajos solos. Klasēs vairs nemācās vairāk par 30, bet gan vairāk par 20 skolēniem, līdz ar to ir iespējams ievērot šos nosacījumus – nodrošināt iespēju sēdēt pa vienam. Centīsimies vienā stāvā izvietot vienu klašu grupu. Mācības tiek plānotas bloku stundās, starpbrīži tiks organizēti, pārdomājot nepieciešamo un atkarībā no mācību intensitātes un apjoma. Domājam, ka zvans atskanēs tikai uz stundu, skolotāji paši, vadot bloku stundas, varēs pēc vajadzības pieņemt lēmumu par to, kad skolēnus palaist starpbrīdī. Tādējādi arī tiks mazināts satikšanās risks, – ar gaidāmā jaunā mācību gada plāniem iepazīstina vidusskolas direktore Inese Strode.

Tieši tāpat tiek plānota arī ēdināšana, lai būtu iespējams sadalīt skolēnu plūsmu. Tiks atdalītas ieejas un izejas trajektorijas, jo skolas gaiteņu izkārtojums ļauj skolēnu plūsmas virzīt, modelēt un regulēt pa dažādiem gaiteņiem.
– Šobrīd tiek aktīvi modelēta bloku stundu struktūra, sevišķi piemērojoties kompetenču izglītības iestrādnēm. Sporta stundās tiks izmantota halle, mācību nolūkiem izmantosim arī vairākas citas institūcijas. Plānojot intensīvu darbu klātienē, domāsim arī par attālināto mācīšanos, kas saistīsies ar bloku stundām. Uzreiz neieviesīsim kādu konkrētu dienu, bet varam iedvesmoties no labiem piemēriem. Attālinātā mācīšanās sniedz labu efektu, varam piesaistīt gan lektoru, kas nav pieejams uz vietas, gan speciālistus, kam nebūtu jābrauc pie mums klātienē. To visu atļauj darīt šī attālinātās mācīšanās metode, – skaidro Inese Strode.
Šogad visās Latvijas skolās atsevišķas klases mācības uzsāks, vadoties pēc jaunās kompetenču izglītības pieejas. Gatavošanās tam notiek arī Madonas pilsētas vidusskolā. Augusta pēdējās nedēļas ir piepildītas ar intensīviem kursiem, semināriem un konferencēm, ko apmeklē mācībspēki.
– Mēneša pēdējā nedēļa tiks veltīta tam, lai pielāgotu kompetenču izglītības prasības mūsu situācijai. Galvenais uzdevums ir skolotāju savstarpēja sadarbība, plānojot bloku stundas. Svarīgi, lai skolotāji, gatavojoties stundām, nejustos un nebūtu vieni. Piemēram, septīto klašu, kurās šogad kompetenču pieeja sāksies matemātikā, skolotāji būs trijatā, kuri kopīgi sastrādāsies, un pirmos divus gadus notiks pielāgošanās un jauno prasību apgūšana. Tas nebūs viegli, jo ir diezgan daudz neskaidrību. Saskatām arī pozitīvo, bet ne visos mācību priekšmetos viss ir izstrādāts līdz galam. Dažādās auditorijās izskan dažādi traktējumi, uzskatu, ka nepieciešami ir vismaz divi gadi, lai pierastu pie izmaiņām, izmēģinātu jaunās pieejas un saprastu, kas darbojas, – atzīst Madonas pilsētas vidusskolas direktore.
Viņa uzsver, ka no visiem tik ierastā mācību kursa, kāds tas bijis līdz šim, kompetenču pieeja ieviesīs izmaiņas mācību praktiskajā pielietojumā. Skolēniem nāksies ne tikai saskatīt, piemēram, kādu formulu izmantot attiecīgajā brīdī, bet arī saprast procesu būtību, modelēt situācijas, meklēt risinājumus un aktīvi piedalīties, kā arī saskatīt jēgu.
– Protams, ir labi, ja skolēns spēj saskatīt, kāda formula jāizmanto, lai atrisinātu uzdevumu, jo tas attīsta gan viņa loģiku, gan spriešanu, bet kompetenču pieeja veicinās katra individuālu progresu un virzīs uz attīstību. Skolotājiem savukārt būs jāsaprot šī skolēnu attīstība un jāprot nesodīt par kļūdām. Svarīgākais ir tieši process, izaugsme un dinamika, – pauž Inese Strode.
Atskatoties uz pavasara mēnešiem, kad tika pieņemts lēmums mācības turpināt attālināti, Madonas pilsētas vidusskolas direktore atzīst, ka periodu no marta līdz mācību gada noslēgumam varētu sadalīt trīs posmos. Pirmais no tiem visiem nācis ar šoku, neziņu un bailēm par to, kā viss būs. Radusies izjūta, ka vīruss pārklās itin visu.
– Ikviens no mums centās meklēt situācijai piemērotākos risinājumus. Domājot par moderno tehnoloģiju pielietojumu un mācību nodrošināšanu attālināti, bija jāsaprot, kādā veidā to visu noorganizēt. Mēs atradāmies katrs savā mājā, katrs ar savu ierīci bez vienotas sistēmas. Skolas tehniskais nodrošinājums un internets tobrīd neko nedeva, jo katrs palika savā dzīvesvietā. Pirmajā posmā notika pārspīlēšana ar uzdevumiem, jo gribējām nodrošināt to, lai bērni lieki neuzturas ārā un nestaigā apkārt. Paldies E-klasei un visām sistēmām, kas nelielas uzkāršanās pazīmes uzrādīja tikai šī saspringtā procesa sākumā. Sākotnēji notika situācijas izpēte un taustīšanās. Nākamais posms bija mērķtiecīgs darbs, kad viss iegāja sliedēs, un trešais periods – brīdis, kad saprotam, ka vēl nekas nebeigsies, ka ir jāizliek vērtējumi. Tas radīja lūzumu, kad ieslēdzās otrā fronte. Attālinātā mācīšanās visiem deva milzīgu pieredzi, tas bija arī pamatīgs lēciens tehnoloģiju jomā. Visi savstarpēji sadarbojās un mobilizējās, protams, situācija mūsos radīja lielu nogurumu. Varbūt, ka uzreiz neizvēlējāmies piemērotāko metodi un tas sagādāja lieku darbu pedagogiem, bet es uzskatu, ka procesa vidū neko nebija vērts mainīt. Plānojot darbu turpmāk, ņemsim to visu vērā. Aptaujājot gan bērnus, gan kolēģus, jāsaka, ka attālināto mācību laiks tiek vērtēts pozitīvi. Paturēsim ieguvumus un mēģināsim novērst trūkumus, – informē Inese Strode.
Saraustīti ticis aizvadīts arī eksāmenu laiks, bijis grūti orientēties lielajā neskaidrībā, bet prieks ir par to, ka divi skolēni svešvalodā ieguvuši C1 līmeni. Tas parādot, ka jauniešiem ir gan spējas, gan prasmes tās parādīt. Skolēni iesaistās arī Erasmus un Nordplus projektos.
– Korekcijas tika ieviestas sarežģītākos mācību priekšmetos, piemēram, matemātikā. Man ir liels prieks, ka ik gadu mūsu absolventi dodas studēt tehnoloģiju zinātnes, svešvalodas un arī humanitārās zinātnes. Jaunajā mācību saturā esam šos priekšmetus izvēlējušies mācīt padziļināti. Tās būs tehnoloģijas, programmēšana, svešvalodas. Šobrīd, pateicoties kompetenču izglītībai, skolas ikdienā parādās jauni vārdi, kā, piemēram, izvēļu grozs, arī jauni mācību priekšmeti, kas tiek vēl vairāk vērsti uz skolēnu interesēm. Skolēniem sava galīgā izvēle būs jāizdara tikai 11. un 12. klasē, kad ar lielāku stundu skaitu ikviens audzēknis varēs apgūt tos mācību priekšmetus, kas katram visvairāk interesē. Izmaiņas būs arī tajā, ka obligāta kļuvusi ZPD izstrāde.


AGRA VECKALNIŅA foto


26.08.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px