Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Aizvadīts 2. posms vasaras biatlonā

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 18.08.2020.

Aizvadīts 2. posms vasaras biatlonā
Burtu lielums

15. un 16. augustā sporta un atbūtas bāzē „Smeceres sils" tika aizvadīts Latvijas čempionāta vasaras biatlonā 2. posms.

– Latvijas čempionāts vasaras biatlonā ir vienas no svarīgākajām ikgadējām sacensībām, un tradicionāli tās notiek kārtās. Šis bija 2. posms, un tas ir aizvadīts veiksmīgi. Ņemot vērā, ka liela daļa Latvijas izlases biatlonistu šajā posmā nepiedalās, jo ir devušies gan uz sporta, gan treniņnometnēm, dalībnieku skaits ir augsts, un šajā čempionāta posmā piedalās ap 180 sportistu. Sacensības interesantākas padarīja arī Lietuvas biatlonisti, kas startēja čempionāta 2. posmā. Pēdējos gados aktīvi sacensībās aicinām piedalīties D grupas pārstāvjus, 7-8 gadus vecus bērnus, kas vēl nešauj, bet skrien vai slēpo. Viņiem šajās sacensībās ir iespēja mācīties no lielākajiem. Biatlons ir elitārs, apjoma ziņā ierobežots sporta veids, un to izvēlas tie sportisti, kuriem tas kļūst par dzīvesveidu. Liela nozīme ir tradīcijām, elkiem, sportistiem, kuriem notic, treneriem, kuri spēj ieinteresēt konkrētā sporta veidā. Tautas sports mums ir nepieciešams, bet tikpat vajadzīgi ir arī elites sporta veidi, – uzsver Latvijas Biatlona federācijas prezidente Baiba Broka. – Esam izvirzījuši sev lielas ambīcijas – pirmo reizi noorganizēt Eiropas čempionātu junioriem. Paldies Madonas novadam par sniegto iespēju šo čempionātu organizēt tieši šajā pilsētā. Paldies arī Izglītības un zinātnes ministrijai, kas ir atbalstījusi šo ieceri. Madonā ir modernākā bāze ne tikai Latvijā, bet reģionā kopumā. Sportistiem ir ļoti nozīmīgi testēt trasi, to redzēt. Tas svarīgi ir arī tiesnešiem un treneriem, kas piedalīsies gaidāmajā Eiropas čempionātā junioriem. Līdz ar to pašlaik ir nozīmīgi, lai sporta un atpūtas bāzē norisinātos pēc iespējas vairāk sacensību, lai varētu analizēt un spriest, kas trasē jāuzlabo, jāmaina, jāpilnveido. Lai notiktu šāda mēroga sacensības, jāizpilda vairākas prasības. Pirmkārt, bāzei jābūt atbilstošai, tas, kā redzams, ir izpildīts, un tā ir augstā līmenī. Otrkārt, arī personālam jābūt atbilstošam, sagatavotam.

Kā norāda Latvijas Biatlona federācijas prezidente, sportistiem patīk „Smeceres silā" izveidotā infrastruktūra, viņi ir apmierināti ar trasi un priecājas, ja sacensības notiek tieši Madonā. To apliecina arī Līva Šahno, kas ar panākumiem startē sacensībās jau vairākus gadus:
– 8. un 9. augustā norisinājās Latvijas čempionāta 1. posms Priekuļos, kur savā grupā izcīnīju uzvaru, tāpēc esmu pārliecināta, ka arī Madonā gūšu panākumus. Abos posmos laikapstākļi bijuši ļoti labvēlīgi, bet karstums dod papildu slodzi. Pirms starta jūtos ļoti labi un uzskatu, ka esmu sagatavojusies un labā fiziskajā formā. Tāpat starts mājas trasē dod savu labumu. Šeit aktīvi norisinās treniņi, trase zināma. Pārzinu grūtākos posmus, vietas, kur vairāk nepieciešams piestrādāt, uzlabot prasmes. Uz sacensībām nāku ar domu uzvarēt un cīnos par medaļām.
– Šobrīd mums ir ļoti svarīgi, lai pēc iespējas vairāk sacensību norisinātos Madonā. Tas ļauj sportistiem labāk iepazīt trasi, mūsu Latvijas sportisti čempionātā nostartē pēc iespējas labāk. Uzskatu, ka mājas trasē nav viegli startēt, jo visi gaida uzvaru, teicamus rezultātus, bet tas ir sports, un rezultāti var būt jebkādi, – norāda Baiba Broka.
Latvijas čempionātu vasaras biatlonā sporta un atpūtas bāzē „Smeceres sils" apmeklēja Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) rektors Juris Grants, kas savulaik aktīvi nodarbojies ar biatlonu un trenējis biatlonistus.
– 1972. gadā pats aizrāvos ar biatlonu. Pateicoties trenerim Egilam Ziņģītim un biatlona entuziastiem, tapa pamats biatlonam, pēc iespējām attīstot trasi. Biatlonam Madonā ir jūtama pēctecība, jo daudzi pašreizējie biatlona treneri paši trenēties sāka pie Egila Ziņģīša. Interese par biatlonu tikai aug. Tā ir pamatīga tradīcija. Šobrīd ir iespējams salīdzināt, kā biatlons šajos gados ir attīstījies. „Smeceres sila" trase ir viena no labākajām Baltijā. Šī trase konkurē ar citu valstu trasēm. Ir gandarījums par ieguldīto darbu un sasniegumiem, – pauž Juris Grants. – Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijai ir noslēgts līgums ar Madonas novada pašvaldību, un esmu pateicīgs par iespēju šeit organizēt ziemas nometnes. Ir ieplānots izveidot sporta medicīnas un sporta zinātnes centru, kur mūsu absolventi un docētāji darbotos gan ziemā, gan vasarā un varētu pētīt cikliskos sporta veidus, kas šeit tiek attīstīti, – tie ir biatlons, distanču slēpošana, triatlons, orientēšanās, BMX.
Kā norāda LSPA rektors, ļoti nozīmīgi ir ne tikai sportiskie sasniegumi, bet arī cilvēka veselība.
– Lai sportists varētu startēt republikas čempionātā, ļoti svarīgi ir pienācīgi sagatavoties. Vērojot sacensības, esmu pārliecināts, ka viņi ir sagatavojušies atbilstoši. Viņi ne tikai māk slidot vienlaicīgi vairākos slidsoļos, bet ir arī apguvuši dažādas dzīves prasmes. Viņi noteikti māk sakārtot savu dienas režīmu, plānot savu dienu, nedēļu, mēnesi, pat gadu. Tas noderēs jebkurā dzīves situācijā. Lai noslēpotu 5 vai 10 km, ir vajadzīga uzņēmība, izturība, noturīgums. Gatavojot sportistu sacensībām, cilvēks tiek gatavots dzīvei, – skaidro Juris Grants. – Ar interesi vēroju Latvijas čempionāta vasaras biatlonā 2. posmu, īpašu uzmanību pievēršot arī tehniskajam izpildījumam. Ir sportisti, kuriem ne viss izdodas, bet, iespējams, tās ir viņu pirmās sacensības, bet viņiem ir, kur augt un tiekties. Jaunajiem sportistiem lielisks piemērs ir profesionālie sportisti. Katras sacensības ir nozīmīgas sportistiem un arī pilsētai un novadam.
Pirms Latvijas čempionāta vasaras biatlonā 2. posma startiem 14. augustā visas dienas laikā norisinājās treneru un tiesnešu seminārs.
– Seminārā piedalījās Starptautiskās Biatlona savienības tehniskais direktors Kristians Oja un Starptautiskās Biatlona savienības tehniskais delegāts Jānis Bērziņš un novadīja apmācības par jauniem noteikumiem biatlonā, par sacensību organizēšanu un uzraudzīšanu. Starptautiskajā biatlonā ļoti daudz kas mainās, attīstās, iet līdzi laikam. Kā jau daudzos sporta veidos, arī biatlonā skatās, kā kļūt videi draudzīgākam, kā slēpošanas sezonā atteikties no dažādām smērvielām, kas ir kaitīgas videi, un daudz citu lietu. Katru gadu cenšamies organizēt kādu semināru vai apmācības, bet šāds starptautisks seminārs, kur piedalās arī Starptautiskās Biatlona federācijas atbildīgās personas, notiek pirmo reizi, – norāda Baiba Broka. – Sestdien semināra apmeklētāji kārtoja eksāmenu un ir kļuvuši par starptautiski kvalificētiem tiesnešiem un treneriem, kas sniedz iespēju piedalīties starptautisku biatlona sacensību organizēšanā. Šādu speciālistu esamība paver ceļu iespējām organizēt dažāda līmeņa starptautiskas biatlona sacensības un vērtējama ļoti pozitīvi. Raugoties no Latvijas Biatlona federācijas administrācijas viedokļa, tiesneši un treneri iegulda lielu darbu, vienmēr ir bijis atbalsts un vēlme mācīties un pilnveidoties. Tas ir paraugs arī pašiem audzēkņiem, jo pilnveidošanās darbs nekad neapstājas.


19.08.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px