Pīļu, gulbju, kaiju un citu ūdensputnu barošana dažiem iedzīvotājiem šķiet kā patīkama brīvā laika pavadīšanas iespēja; nereti pat ģimenēm ar bērniem tā ir kā vienojoša „atrakcija".
Tomēr maize (ar ko visbiežāk putni tiek piebaroti) putniem ir ne vien neveselīga, bet pat kaitīga. Turklāt – vai pēc tam uzņemamies atbildību par tiem, ko esam pieradinājuši? Pieraduši pie viegli pieejamās barības, pīles, gulbji mēdz neaizlidot pārziemot, nereti pat iesalstot ledū.
Speciālisti jau sen uzsver, ko iepriekš esam rakstījuši arī laikrakstā „Stars", – putnu barošana vasarā nav nepieciešama, putniem pietiek barības avotu dabā. Šāda piebarošana drīzāk ir kaitīga, jo, pierodot pie barības, tie necenšas to meklēt paši. Tad nu pirms ziemas iestāšanās putni mēdz laikus neaizlidot uz ziemošanas vietām, jo vasarā ir pieradināti un gaida barību arī turpmāk.
Gulbju gadījumā barošana ar maizi viņus padara atkarīgus, cilvēku klātbūtnē gulbji kļūst agresīvi un var uzbrukt, pieprasot ēst. Savukārt pārēšanās neļauj viņiem lidot, kas nopietna sala laikā var būt par cēloni dzīvnieka nāvei.
Maize ir ne tikai nepiemērots produkts putniem (piemērotāks „našķis" ir vārīti rīsi, sēklas, kukurūza, auzas, zaļie zirnīši, salāti, vīnogas bez kauliņiem un tamlīdzīgi), bet tā ir arī kaitīga apkārtējai videi. Kā skaidro speciālisti, ūdenī iemestā maize, ko putni neapēd, sāk pūt, kas savukārt liek veidoties aļģēm. Šādas aļģes ir kaitīgas gan zivīm, gan ūdensputniem, turklāt viss šis kopums liek ūdenim slikti ost.
Tā kā aizvien biežāk pasaulē un arī Latvijā parkos un pie ūdens tilpnēm sāk uzstādīt plāksnītes, kur norādīts, ka putnus barot ar maizi ir aizliegts vai vismaz nav vēlams, laikraksts „Stars" arī Madonas novada pašvaldībā jautāja, vai nebūtu iespējams izlikt šādas plāksnītes, piemēram, pie strūklakas Mīlestības graviņā, pie karjera ezera un citās atpūtnieku un putnu iecienītās vietās.
– To mēs varētu, un tas būtu jāizdara. It kā tas ir vispārzināms, ka savvaļas dzīvniekus un putnus nevajadzētu barot – viņi izdzīvos paši. Saprotu, cilvēkiem, sevišķi kopā ar bērniem, patīk, ka viņi to kustonīti ir pabarojuši, tāda vēlme it kā ir jauka, bet tās sekas ir visādas… Šādu plāksnīšu uzstādīšana neprasītu lielas izmaksas, bet būtu vērtīgi iedzīvotājus informēt, ka nevajadzētu barot putnus, – ierosinājumam uzstādīt informatīvas plāksnītes piekrita Madonas novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks Āris Vilšķērsts.
28.07.2020.