VARAM rosina skaidri definēt, par kādiem jautājumiem var rīkot slēgtās domes un komiteju sēdes, tāpat nākotnē novērst situācijas, kad tiek sasauktas ārkārtas sēdes un tajās tiek skatīti jautājumi, kuri neprasa steidzamu risinājumu, un ka to steidzamība būtu jāpamato. Viedokli par ministrijas nostāju šajos jautājumos lūdzu izteikt Madonas novada domes priekšsēdētāju Agri Lungeviču un Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu.
Būs ilgi jāgaida
– Mēs tiešām sasaucam ārkārtas Madonas novada domes sēdes, lai galvenokārt izskatītu tos jautājumus, kuri pirms tam nav raisījuši lielas diskusijas deputātu vidū un guvuši vienbalsīgu vai tuvu tam atbalstu, tādējādi paātrinot to tālākvirzību, – atzīst Agris Lungevičš. – Bet, protams, ja ministrija ierobežos ārkārtas sēžu sasaukšanas iespējas, mēs to īpaši nepārdzīvosim un respektēsim. Tāpēc jau nekas tik ļoti nemainīsies, vienīgi jārēķinās, ka iedzīvotājiem lēmumi interesējošos jautājumos būs jāgaida ilgāk. Taču es neatceros tādu gadījumu, ka kāds Madonas novada pašvaldība ārkārtas domes sasaukšanas režīmu būtu mēģinājis ļaunprātīgi izmantot. Mēs tās nesasaucam ne naktīs, ne vēlos vakaros, ne brīvdienās, bet darbdienās.
Attiecībā uz slēgto daļu – tas būtu svarīgi, jo tagad bieži pašiem īsti nav skaidrības, ko drīkstam runāt, it īpaši ar sensitīviem datiem jābūt ļoti piesardzīgiem, līdz ar to pieļauju, ka sēdēs varētu būt arī slēgtās daļas.
Lai paātrinātu darbu
– Ārkārtas domes sēdes Cesvaines novadā tiek sasauktas pēc nepieciešamības, un tajās tiek izskatīts diezgan daudz jautājumu, reizēm pat ap divdesmit, bet mazāk par desmit – reti. Ārkārtas sēdes vienā dienā ar komiteju sēdēm gan nesasaucam, to nepraktizējam. Taču, ja periods līdz kārtējai sēdei ir par īsu un kādos jautājumos nepieciešams lēmums, tad to darām; kāpēc gan vilkt garumā? Tas tiek darīts ar vienu mērķi – lai paātrinātu darbu pašvaldībā, – uzsver Vilnis Špats. – Izskatāmie jautājumi domes sēdēs ir stipri dažādi, nevar jau ministrija no sava skatupunkta noteikt, kādus jautājumus skatīt kārtējā, kādus – ārkārtējā sēdē. Tad jau vispār ir jāmaina likumdošana un jādod izpildvarai lielākas iespējas lemt par dažādiem jautājumiem, jāpalielina tās pilnvaras, bet uz domes sēdēm jāvirza tikai stratēģiski svarīgi jautājumi. Plānošanas dokumentus vienā naktī taču neizdomāsi! Tad jau visa politiskā sistēma ir jāmaina. Arī jautājumi, kuri jāizskata slēgtajās sēdēs, likumdošanā lielā mērā jau tagad ir noteikti, kā, piemēram, tas attiecas uz personālijām, apstiprinot institūciju vadītājus.
24.07.2020.