Ir noslēgusies pieteikšanās Latvijas Meža īpašnieku biedrības rīkotajam konkursam „Sakoptākais mežs", un šodien, 24. jūlijā, beidzas arī konkursa pieteikumu atlases pirmā kārta, kad īpašumi tiks izvirzīti otrajai kārtai. To izvērtēšana klātienē notiks augustā, kad šos meža īpašumus apmeklēs konkursa vērtēšanas komisija.
Šogad tika saņemti 15 pieteikumi, no kuriem lielākā daļa nākusi no Vidzemes un Kurzemes novadiem – Alūksnes, Limbažu, Kokneses, Kocēnu, Tukuma, Engures, Talsu, Kuldīgas, Jelgavas, Ozolnieku, Aizputes, Madonas un Vecpiebalgas novadiem -, „Staru" informē Latvijas Meža īpašnieku biedrības organizētā konkursa „Sakoptākais mežs" projektu vadītāja Signe Sēne.
Savukārt Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks atzīst, ka konkurss ir iespēja iepazīt arvien jaunus meža īpašniekus un viņu meža apsaimniekošanas prakses: „Konkursa „Sakoptākais mežs" dalībniekus vieno interese par meža apsaimniekošanu un vēlme savos īpašumos darboties pēc iespējas labāk. Katru dienu ir jāiegulda smags darbs meža apsaimniekošanā. Tikai tos apkopjot, mēs varam Latvijas mežus veidot tādus, kādus mēs tos redzam šobrīd. Šis konkurss ir viens no veidiem, kā pateikties saimniekiem par paveikto un parādīt labas saimniekošanas piemērus arī citiem."
Konkursanti tiek vērtēti, analizējot meža īpašnieku ieguldījumu produktīvu un noturīgu mežaudžu izveidē, pievēršot uzmanību atjaunošanai, mežizstrādei, kopšanai, meža infrastruktūrai, ainavas elementu plānošanai, zinātniski pamatotu metožu izmantošanai ilgtspējīgā meža apsaimniekošanā.
Konkursa balvu fondā šogad ir praktiski pielietojams motorin-struments jaunaudžu kopšanai un divas dāvanu kartes meža stādāmā vai dekoratīvā materiāla iegādei, kas tiks sadalīti starp trīs visaug-stāk novērtētāko meža īpašumu saimniekiem. Tāpat trīs visaugstāk novērtētie īpašnieki tiks nominēti prestižajai meža nozares gada balvai „Zelta čiekurs" nominācijā „Par ilgtspējīgu saimniekošanu".
Jāpiebilst, ka konkurss „Sakoptākais mežs" meža īpašnieku uzmanību, līdzīgi kā šogad, ir piesaistījis arī iepriekšējos gados. Piemēram, pērn otrajā kārtā iekļuva īpašums „Vizbuļi" Ērgļu novadā, ar kuru klātienē iepazinās konkursa žūrija. Tā atzina, ka īpašuma „Vizbuļi" saimnieks Armands Cirsis, kurš ir aizrautīgs mednieks, apsaimniekojot 100 hektārus zemes, veiksmīgi izmanto dažādus veidus, kā pasargāt mežu no dzīvnieku radītiem bojājumiem, un vienlaikus to dara tā, lai dzīvnieki tajā uzturētos. Līdz ar to mežā vairākās vietās tiek izlikti laizāmie sāls kubi; tāpat arī tiek veidotas speciālas aizsargjoslas, kurā esošos kokus dzīvnieki var grauzt. Ja šāda josla izveidota, tad dzīvnieki vairs nedodas dziļāk mežā, lai bojātu koptās koku audzes. Rezultātā mežs ir apsaimniekots, un arī dzīvniekiem nekā netrūkst.
24.07.2020.