Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Atzinīgi novērtē tiesībsarga vēršanos ST

Redakcija

Autors • 07.07.2020.

Burtu lielums

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) atzinīgi novērtē tiesībsarga Jura Jansona konsekvento rīcību, iesniedzot Satversmes tiesai (ST) pieteikumu saistībā ar mediķu darba samaksas palielinājuma pretlikumīgu kavēšanu šogad.

Kā aģentūru LETA informēja LVSADA darba koordinētāja Inga Rudzīte, LVSADA 16. jūnijā lūdza tiesībsargu vērsties ST, lai aizstāvētu Latvijas veselības aprūpes darbinieku likumīgās tiesības uz darba samaksas pieaugumu šogad un nākamgad. Tiesībsargs pieteikumu ST iesniedza aizvakar, 6. jūlijā.
Pieteikums ST ir par Veselības aprūpes finansēšanas likumā paredzēto vidējās darba samaksas pieaugumu par 20% veselības aprūpes nozarē katru gadu 2019., 2020. un 2021. gadā. 2019. gadā garantijas tika izpildītas. Diemžēl, gatavojot 2020. gada valsts budžeta projektu, Ministru kabinets šo pienākumu ignorēja, uzsver LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris.
Kaut arī LVSADA un vairākas mediķu sabiedriskās organizācijas nekavējoties aicināja politiķus labot valdības prettiesisko rīcību, Saeima 2019. gada 14. novembrī pieņēma likumu „Par valsts budžetu 2020. gadam", kas paredz 2020. gadā veselības aprūpes darbinieku atalgojuma paaugstināšanai piešķirt papildu tikai 60,1 miljonu eiro. Līdz likumā garantētajam finansējumam darba samaksas palielināšanai 2020. gadā pietrūkst aptuveni 44 miljonu eiro. Finansējums darba samaksas palielināšanai 2021. gadā likumā par vidēja termiņa budžeta ietvaru nav uzrādīts vispār, piebilda Valdis Keris.
Ņemot vērā Saeimas lēmumu, LVSADA un tiesībsargs jau pagājušā gada decembrī apmainījās viedokļiem par iespējamo rīcību.
LVSADA augstu vērtē tiesībsarga februārī pausto aicinājumu Saeimai līdz šā gada 1. jūnijam likumā „Par valsts budžetu 2020. gadam" veikt grozījumus, lai varētu paaugstināt veselības aprūpes darbinieku darba samaksu atbilstoši likumā noteiktajam.
V. Keris 15. aprīlī aicināja Saeimas Sociālo un darba lietu komisiju nodrošināt likumā garantēto darba samaksas pieaugumu veselības aprūpes nozares darbiniekiem, taču Saeima gan tiesībsarga, gan LVSADA aicinājumus ievērot likumu ir ignorēja, informēja LVSADA pārstāve Inga Rudzīte. „Joprojām ticu, ka mēs dzīvojam tiesiskā un demokrātiskā valstī. Tāpēc no sirds ceru, ka tiesībsarga iesniegto pieteikumu ST pieņems," norādīja V. Keris.
Tiesībsargs ST norādījis, ka likumā „Par valsts budžetu 2020. gadam" nav ņemts vērā Saeimas veselības aprūpes finansēšanas likumā paredzētais veselības aprūpes darba samaksas pieaugums 2020. gadā par 20%.
Juris Jansons uzskata, ka šāda rīcība neatbilst Satversmes 1. pantam, kas nosaka, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika, kā arī 66. pantam, kas nosaka – ja Saeima pieņem lēmumu, kas saistīts ar budžetā neparedzētiem izdevumiem, tad likumā jāparedz arī līdzekļi, ar kuriem segt šos izdevumus.

08.07.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px