Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Liturģiskās mūzikas darbnīcas Kurzemē

INESE ELSIŅA

Autors • 07.07.2020.

Liturģiskās mūzikas darbnīcas Kurzemē
Burtu lielums

Nelielā skaitā bez reklāmas un lielpilsētu ugunīm, ievērojot valstī esošos drošības noteikumus, aizvadītās nedēļas nogalē Saldus novada Griezē notika liturģiskās mūzikas darbnīcas „Jēzu, uzticos Tev!".

Darbnīcas vadīja poļu komponists Pāvels Bembeneks, pulcinot 25 dalībniekus no dažādām Latvijas vietām – Madonas, Salaspils, Siguldas, Skrīveriem, Saldus, Kuldīgas, Grobiņas un Liepājas.
Komponists Pāvels Bembeneks ir sarakstījis gan Svētās Mises dziedājumus, gan dziesmas, oratorijas un cita veida garīgo mūziku. Viņa mūzika skanējusi Vatikānā svētā Dominika ordeņa 800 gadu jubilejas svinībās. Latviski jau iztulkotas un Latvijas baznīcās dziedātas viņa dziesmas „Pateicos Tev, Dievs!", „Dzīve mana – mirklis", „Sveicināts, Ēdiens!"„Jēzu, uzticos Tev!" un daudzas citas. Komponists ir vadījis mūzikas darbnīcas ne tikai Polijā, bet arī Lietuvā, Lielbritānijā, Vācijā, ASV un Krievijā.

Vēsturiskais fons

Ierasts, ka Liepājas Svētā Dominika klosterī notiek liturģiskās mūzikas darbnīcu nedēļas nogales, kurās tiekas ne tikai ērģelnieki, diriģenti, dziedātāji un mūziķi, bet arī vienkārši draudžu pārstāvji, kas vēlas labāk iepazīt Baznīcas mūziku. Dalībnieki tiek nodrošināti ar nepieciešamo nošu materiālu, kuru pēc tam izmanto savā darbībā. Visi digitālā veidā saņem arī veiktos mūzikas ierakstus.
Jau vairākus gadus Madonas dekanāta draudžu cilvēki iesaistījušies liturģiskās mūzikas darbnīcu piedāvājumā, ko izstrādā Liepājas sv. Dominika draudzes sholas vadītāja Kristīne Locika. Šogad plānotās lielformāta darbnīcas Liepājā saistībā ar vīrusa „Covid 19" sekām izpalika – tās brāļi dominikāņi pārcēla uz nākamo vasaru. Tomēr nelielam pulciņam dziedātāju Grieze, Vadakstes un Ventas sateces vieta pie pašas Lietuvas robežas, kļuva par spēkus atjaunojošu gara ostu.

Gars pūš, kur vēlas

Interesanti, ka mēģinājumi vai drīzāk jau rekolekcijas, ko vadīja pasaulē pazīstamais poļu komponists un diriģents Pāvels Bembeneks, notika atjaunojamajā Griezes baznīcā. Tās ritēja zem brīvām debesīm, svaigā gaisā, jo templis Otrā pasaules kara laikā tika sabombardēts un tikai pamazām baznīca no drupām tiek celta un atjaunota. Iespējams, šī vide jo vairāk ļāva apzināties un izdziedāt cilvēka ilgas pēc Dieva, visa pilnības mēra un devēja. Kontrasti taču bieži ļauj noskaidrot būtisko, un viss neparastais ir pavadonis brīnuma dzimšanai.

Viesmīlības gaisotnē

Mūzikas darbnīcu dalībniekus silti un viesmīlīgi uzņēma Griezes rekolekciju mājas saimnieks, mācītājs Atis Freipičs. Viņa ģimene rūpējās par maltītēm, viņš pats vārīja gan īpašu gulaša zupu, gan noslēgumā vadīja pateicības dievkalpojumu, ko papildināja darbnīcu dalībnieku izjustais dziedājums. Pāvela Bembeneka dziesmas latviešu valodā dalībnieki dziedāja arī plašākai auditorijai, jo svētdien ceļš veda uz Kuldīgu, kur Kuldīgas Romas katoļu Sv. Trīsvienības baznīcā visi piedalījās Svētās Mises liturģijā.

Darbnīcu ziedi un augļi

– Ikreiz, atbraucot uz Latviju un dzirdot, kā latvieši dzied, esmu pārsteigts un sajūsmināts, – pēc nelielā koncerta dievkalpojuma noslēgumā atzina komponists Pāvels Bembeneks. – Kad dzirdu jūs dziedam, ir skaidrs, ka dziedāšana ir latviešu tautas identitātes būtiska sastāvdaļa. To saku kā cilvēks, kas nāk no Polijas – zemes un tautas, kas cauri gadsimtiem spējusi pastāvēt, pateicoties tieši kultūrai. Tādēļ arī Latvijā jūtos kā mājās: te mācos jaunas skaņas un dziesmas un esmu pateicības pārpilns.
– Pāvela Bembeneka dziesmas ir Svētā Gara iedvesmotas, to vēstījumu ir viegli uztvert. – Mūzikas darbnīcu augļi ir prieks, miers, jauni draugi, iepazītas Latvijas pilsētas, vietas un draudzes, – atzina Ilze Murāne no Siguldas. – Jauki, ka esam no dažādiem novadiem, konfesijām, ka, braucot uz Kurzemi, varēju satikt savus četrus brālēnus (pērn Liepājā), krustmāti un māsīcu – šogad Kuldīgā. Nepārspējama ir mūsu Latvijas daba – putni, zvēri, kukaiņi, augi… Šogad īpaši koši ziedēja magones un rudzupuķes, un pāri visam – Dieva lielā Mīlestība. Jēzu, es uzticos Tev!
– Mēs varējām piedalīties brīnumā, būt oāzē, zaļā pļavā pie skaidriem ūdeņiem, kur dvēselei atjaunot spēkus. Paldies visiem par drosmi, atsaucību un mīlestību! –
no savas puses pateicību pauda liturģiskās mūzikas darbnīcu organizatore Kristīne Locika.

08.07.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px