Kliņģeri jau pirms gadsimtiem tika cepti klosteros. Pirmie klostera kliņģeri atveidoja sakrustotas rokas – rociņas.
Sākotnēji kliņģeri tika nesti uz baznīcu svētīšanai, lai pēc tam tos mājās apēstu brokastīs. Kliņģerus uzskatīja par vienotības un bezgalības simbolu. Tie vēl joprojām ir iecienīti gan goda dienās, gan Lieldienās, Mārtiņos, Ziemassvētkos un Jaungadā.
Visvecākie trauki
Pirmie virtuves trauki (ja par virtuvi saucam vietu ap ugunskuru) izgatavoti pirms 10 000-15 000 gadu akmens laikmetā. Tās bija biezas, ieapaļas, nedaudz iedobtas akmens pannas. Vēlāk akmeni izdoba dziļāk, un radās trauki, kas atgādina bļodas.
Pilnveidojoties trauku darinātāju prasmei, parādījās akmens podi.
Apmēram 3000 gadu p. m. ē. radušies pirmie māla trauki, galvenokārt podi. Laikam tādēļ māla trauku meistarus vēl līdz šodienai sauc par podniekiem.
Arheoloģiskajos izrakumos atrasti daudzi seno meistaru darinājumi: podi, krūzes, amforas. Salīdzinot tos ar mūsdienu māla traukiem, jāatzīst, ka gadu tūkstoši gan devuši tiem apdares krāšņumu un atvieglojuši podnieka darbu, taču ideālā forma, kas atrasta senatnē, saglabājusies līdz šim laikam.
Materiālu apkopojusi: DAINA STRADIŅA