Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Svini svētkus, bet nesēdies pie stūres reibumā!

LAURA KOVTUNA

Autors • 18.06.2020.

Burtu lielums

jau ierasts, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) pirms Līgo svētkiem aicina Latvijas iedzīvotājus, svinot svētkus, ar atbildību izturēties pret transportlīdzekļu vadīšanu, nedarot to reibumā. Šajos Jāņos sabiedrība tiks uzrunāta ar pēdējo gadu efektīvāko pret-reibuma kampaņas seriālu „Dusmīgs, toties dzīvs!".

CSDD kampaņu, kā arī regulāro Valsts policijas reidu rezultātā šajā divdesmitgadē reibumā izraisītajās avārijās bojāgājušo skaits ir samazinājies 8 reizes, bet ievainoto – 4 reizes. Pagājušajā gadā reibuma dēļ ceļu satiksmē bojā gāja 14, bet ievainoti – 232 cilvēki.
Savukārt Madonas reģionā 2019. gadā kopumā notikuši 170 ceļu satiksmes negadījumi (CSN), kas izraisīti ne tikai reibumā. Attiecīgi Cesvaines novadā pērn reģistrēti 9 CSN, Ērgļu novadā – 15, Lubānas novadā – 4, Varakļānu novadā – 21, Madonas novadā – 121. Bojā gājuši 10 cilvēki (Ērgļu novadā – 2, Madonas novadā – 8), savukārt smagi ievainoti 17 (Ērgļu novadā – 3, Varakļānu novadā – 2, Madonas novadā – 12).
Šajā jomā mēs esam vieni no līderiem Eiropā – laika posmā no 2006. līdz 2016. gadam Latvija ir trešā labākā valsts Eiropas Savienībā, kurai ir izdevies samazināt reibumā izraisītajās avārijās bojāgājušo skaitu. Turklāt Eiropā vidēji 25% letālu traģēdiju notiek, braucot reibumā, bet Latvijai šis rādītājs ir 10%.
To, ka pret braukšanu reibumā ir jāturpina uzrunāt sabiedrību, pierāda pērn veiktais CSDD pētījums, kurā secināts – 2/3 respondentu braukšanu reibumā vēl aizvien uzskata par problēmu Latvijā. Turklāt katrs piektais aptaujātais atzinies, ka viņš vai viņa paziņa ir iekļuvis ceļu satiksmes negadījumā, jo kāds šoferis bija dzēris, braucis un izraisījis avāriju. 13% cilvēku neslēpa, ka viņiem pēdējo trīs gadu laikā ir gadījies vadīt auto reibumā. Kā attaisnojumu savai rīcībai cilvēki visbiežāk min nepietiekami izgulētu reibumu vai arī to, ka pēc ballītes bija jānokļūst mājās. Uz jautājumu „Kas atturētu cilvēkus no sēšanās pie stūres reibumā?" kā atbildes tiek sauktas – paša vai citu cilvēku negatīvā pieredze, bargāki sodi un efektīgas satiksmes drošības
kampaņas.
Šogad pie mazākas satiksmes intensitātes ir fiksēti jau 242 negadījumi, kas izraisīti alkoholisko dzērienu ietekmē. Vairums no šiem negadījumiem notika pandēmijas laikā, kas varētu liecināt par to, ka cilvēki mierinājumu vai risinājumus dažādiem ikdienas kreņķiem meklējuši nepareizajā virzienā.
Tādēļ arī šajos svētkos Valsts policija, ievērojot epidemioloģiskās prasības, uzraudzīs ceļu satiksmi ar mērķi kontrolēt, vai autovadītāji nav sēdušies pie stūres alkohola, narkotisko vai citu apreibinošo vielu reibumā.
CSDD kampaņa tiek rīkota sadarbībā ar Valsts policiju, un tā tiek finansēta no OCTA līdzekļiem.


19.06.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px