Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Eksāmeni un izlaidumi Ērgļu vidusskolā

INESE ELSIŅA

Autors • 16.06.2020.

Eksāmeni un izlaidumi Ērgļu vidusskolā
Burtu lielums

Trešo un beidzamo centralizēto eksāmenu vispārizglītojošo skolu 12. klašu audzēkņi šajā mācību gadā kārtoja aizvadītajā piektdienā.

Ērgļu vidusskolas 12. klasē šogad mācās vien seši jaunieši. Eksāmenu sesija pieciem no viņiem ir noslēgusies – izvēles eksāmenu tie nav izvēlējušies kārtot, viens Ērgļu skolas 12. klases skolēns liks izvēles eksāmenu vēsturē.

– Pirms katra eksāmena ir neliels uztraukums, un tas ir normāli. Iepriekšējos pārbaudījumos gāja ļoti labi, tāpēc ticu, ka matemātikā būs tāpat, – pirms centralizētā eksāmena matemātikā uzsākšanas optimistiski teica Alens Kārlis Kārkliņš, piebilstot, ka eksāmenu rezultāti būs zināmi tikai 24. jūlijā, kad visā Latvijā 12. klašu audzēkņiem tiks izdalīti sertifikāti.
Par tālāko dzīves posmu Alenam ir skaidrs plāns – viņš dosies uz Latvijas Universitāti, lai augstskolā mācītos par IT speciālistu, izvēloties programmēšanas novirzienu. – Uzskatu, ka jebkura informātikas stunda, kurā apguvām programmēšanas pamatus, tam bijis labs sākums – vērtēja Alens, atklājot, ka eksāmenu informātikā viņš nolika jau 11. klasē.
Vaicāts par savu skolu, jaunietis atzina: – Labāk nevar būt! Trīs šeit pavadītie gadi ir kā atrastas otrās mājas. Pats nāku no Sidrabiņiem, tie ir 15 kilometru no Ērgļiem. Arī par Jāņa Zālīša Sausnējas pamatskolu, kurā mācījos iepriekš, neko sliktu nevaru teikt. Ir prieks, ka tur varēju būt un mācīties. Tā bija lauku skola, pavisam cita vide, lieliska skola, kas tagad ir slēgta.
Ērgļu vidusskolā Alens pildīja skolēnu domes prezidenta pienākumus, piedalījās mācību priekšmetu olimpiādēs, tieši viņš izvirzīts un saņems Latvijas simtgades stipendiju.
– Brīvajā laikā sportoju, dejoju tautiskās un sporta dejas, piedalos jaunsardzē, par saviem saucu volejbolu un basketbolu, – atklāja puisis. Vaicāts par pavasara aktualitāti – attālināto mācīšanos, viņš atzina, ka tā likusies ļoti ērta: – Tas tāpēc, ka mājās paralēli mācībām varēju palīdzēt saimniecības darbos. Mums ir zemnieku saimniecība, un lielajos vējos mežā ir sagāzti koki, tāpat ir darbs pie lopiem – visu laiku jābūt kustībā.
Uz jautājumu par skolas padomes prezidenta slodzi jaunietis vēstīja: – Šis pienākums man gāja pie sirds. Patika ko mainīt, kopā ar pārējiem skolēniem palīdzēt aizstāvēt savas intereses. Arī sev ieguvu neatkārtojamu pieredzi, kas noderēs nākotnē.
Skolas 12. klases audzinātāja Daina Dundure laikrakstam apstiprināja, ka viņai ir visbrīnišķīgākie jaunieši, visforšākā klase: – Izlaiduma mums nebūs, bet sagatavojām radošu videosveicienu, ko skolai un skolotājiem paspējām uzdāvināt. Pedagoģiskās padomes sēdē skolotāji to noskatījās, un daudziem bira asaras par jauniešu izteikto paldies. Ar klasi tiksimies 27. jūlijā, kad jaunieši saņems sertifikātus un būs zināms, kā kuram gājis eksāmenos. Tad arī kādu kūku visi kopā vēl nobaudīsim.
– Es ļoti ilgošos pēc savas klases, kas no 5. klases audzināšanā man ir pirmoreiz, – turpināja skolotāja Dundure.
– Strādāt ar jauniešiem ir ļoti interesanti, tā ir lieliska pieredze vērot, kā viņi izaug un mainās, – vēstīja klases audzinātāja. – Kā personības katrs ir citādāks, katrs ar savu „es", bet visi ir radoši, uz viņiem var paļauties. Klasei patika iesaistīties dažādos projektos, braucām uz konferencēm, pirms „Covid-19" pabijām jauniešu konferencēs Ogrē, Ķīpsalā. Zinu, ka kāds no viņiem nākotni saistīs ar studijām Latvijas Universitātē, cits dosies uz Vidzemes Augstskolu, iespējams, vēl kāds mācīsies Jēkabpils koledžā. Priecājos, ka mums būs arī savs ugunsdzēsējs, jo 14. jūnijā viens no manējiem jau uzsāk darba gaitas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Ķeipenes postenī.
Skolas direktore Inese Šaudiņa „Staram" apstiprināja, ka šajā mācību gadā kopumā skolā mācījās 230 audzēkņi, 12. klase patiešām bija izteikti maza. Nākamajā gadā tā būs lielāka – ar 14 skolēnu piepildījumu. Savukārt 10. klasē 2020./2021. mācību gadā provizoriski varētu būt ap 16-18 jauniešu, skolas 9. klasē nākamajā mācību gadā mācīsies 27 skolēni.
– Prieks, ka 1. klasē pieteikušies 23 bērni, – turpināja Inese Šaudiņa. – Mūsu izglītības iestādē mācās ērglēnieši un bērni no Ērgļu apkārtnes – Sausnējas, Vietalvas puses. Citu novadu skolēnu mums nav, skolai jau daudzus gadus nav arī internāta.
Tā kā aizvadītās piektdienas pēcpusdienā izlaidumu svinēja Ērgļu vidusskolas 9. klases audzēkņi, ierunājāmies arī par devītajiem.
– Skolā bija daudz pārdomu par to, kā organizēt devīto klašu izlaidumu. Mums ir laba pieredze organizēt izlaidumus skolas pagalmā, tāpēc nolēmām, ka šābrīža situācijā svētkus rīkosim tieši tur, – atklāja direktore. – Izlaidumā piedalījās absolventi, skolotāji, vecāki, brāļi un māsas, nepārsniedzot pieļaujamo 300 cilvēku skaitu. Pagalmā, ievērojot distanci, tas bija veiksmīgi paveicams. Katram jau gribas, lai, beidzot kādu izglītības posmu, paliek izjūta, ka tas ir bijis kas svarīgs. Bez izlaiduma to diez vai panāktu.
Šogad 9. klase Ērgļos bijusi liela – 30 audzēkņu. Liela daļa jau izteikusi vēlēšanos mācības turpinās Ērgļu vidusskolas 10. klasē. Ar nākamo mācību gadu tajā sāksies kompetenču pieejas īstenošana izglītībā.
– Daudz ar tagadējiem devītajiem un viņu vecākiem kopā strādājām, noskaidrojām iespējamās izvēles, un esam palikuši pie diviem izvēļu groziem, – komentēja skolas vadītāja. – Viens no tiem ar lielāku uzsvaru būs uz eksaktajām zinībām, ar padziļinājumu matemātikā, nozīmīgiem kursiem fizikā, ķīmijā, bioloģijā, un otrs 10. klases grozs būs vairāk mākslinieciski orientētiem bērniem. Viņi padziļināti apgūs mākslu un kultūru, bet visi 10. klases skolēni pēc pašu vēlēšanās padziļināti apgūs angļu valodu un latviešu valodu.
Sarunā ar 9. klases audzēkni Sofiju Loti Galzoni uzzināju, ka viņa ir savas skolas patriote: – Izjūtas pirms izlaiduma tomēr ir mērenas, jo bez eksāmeniem nav tā gandarījuma, liekas, ka nekas daudz nav ieguldīts. Nākamajā mācību gadā izglītību turpināšu tepat, izvēlēšos humanitāro mākslas priekšmetu grozu. Par nākotnes profesiju vēl nezinu, esmu beigusi mākslas skolu, ikdienā bieži zīmēju, palīdzu ar noformējumu arī klasē. Mana roka ir ietrenēta, par savām krāsām saucu maigās, bēšīgās.
Jautāta par mācību iestādi, Sofija Lote pasmaidīja: – Ļoti forša skola, patīk, ka te vienmēr var justies kā mājās. Šo izjūtu sniedz skolotāji, tas, ka visi cits citu pazīstam. Mūsu klases audzinātāja ir Antra Grinberga, brīnišķīga skolotāja, pie kuras daudzi dejo tautiskās dejas. Esmu viena no retajām, kas nedejo, nodarbojos ar sportu, spēlēju volejbolu. Par attālināto mācīšanos citi bija sajūsmā, es gan nefanoju. Vēl nejūtos tik patstāvīga, neuzticos savām spējām, man vajadzīga komunikācija ar skolotājiem.
Sofija Lote izteica cerību, ka 1. septembrī mācības atkal tiks atsāktas klātienē. – Prieks, ka katra klase skolā ir iekārtota tik mājīgi, liekas – šeit man ir jābūt! – pamatoja jauniete. – Patīk, ka vienmēr skolā ir kas jauns, iekārtojums nespēj apnikt, jo parādās pārmaiņas, piemēram, tagad klasēs ir jauni krēsli un galdi, foajē telpā ir jauni pufi.
– Uz Ērgļu vidusskolu atnācu no Sausnējas, – laikrakstam atklāja 9. klases skolniece Diāna Kristiāna Grāvīte. – Šeit jūtos daudz brīvāk, daudz labāk patīk skolotāji un klasesbiedri, tāpat pārējie skolasbiedri. Sekmes ir līdzīgas iepriekšējām, pēc 9. klases izlaiduma mācības turpināšu Ērgļu vidusskolas 10. klasē. Izvēlēšos padziļināti apgūt kultūru un mākslu. Tā kā dzīvoju netālu no Ērgļiem, uz skolu braucu ar velosipēdu, dažreiz ar automašīnu mani atved māsa. Viņa mācās 12. klasē, ies tālāk mācīties uz Rīgu.
– Pašlaik mums galvenais ir strādāt te un tagad, parādīt, ka arī kā lauku vidusskola varam uzsākt kompetenču izglītību un plānot savu finansējumu, lai to īstenotu, – ierunājoties par pārmaiņām pēc administratīvi teritoriālās reformas, atzina skolas direktore Inese Šaudiņa. – Pēc reformas noteikumi būs citi, tad skatīsimies. Jau iepriekš Madonas reģiona starpnovadu līmenī notika sarunas ar skolu vadītājiem par to, kādus izglītības grozus katra skola nākamajā mācību gadā piedāvās. Reālā dzīve rāda – lai cik labi grozi ir šeit, Ērgļos, diez vai no Madonas uz Ērgļiem mācīties kāds brauks un diez vai no Ērgļiem kāds groza dēļ brauks mācīties uz Pļaviņām vai Cesvaini. Tas, kas nosaka, kur bērns skolojas vidusskolas posmā (ja viņš nav ļoti specifiski izlēmis, ka vajag padziļinājumu kādā konkrētā kursā, un tad dodas uz Rīgas, Cēsu vai Madonas ģimnāziju), lai iegūtu stabilu vidējo izglītību, galvenais nosacījums ir tuvums mājām, ģimenei, ērtības un apziņa, ka konkrētajā skolā var saņemt labu izglītību, lai pēc tam varētu stāties augstskolā un veidot labu karjeru. Centralizēto eksāmenu rezultāti rāda, ka Ērgļu vidusskola ir līmenī.
Vasarā skolā tiks labiekārtota apkārtne, sākumskolai izveidots rotaļlaukums. – Rit otrais gads, kopš sākumskola ir šajā ēkā, līdz ar to vide mazajiem bērniem ir jāuzlabo. Otrs – vēlamies strādāt dabā, tāpēc šovasar jāizveido zaļā klase brīvā dabā, lai neesam tik pielipuši skolas soliem, – vēstīja direktore. – Dzīve rāda, ka tehnoloģijas ir nepieciešamas, bet tās nedrīkst pārņemt visu. Parasti ejam savu meklējumu ceļu, lepojamies ar vidusskolas plānotāju, kas ir pašu radīts. Tagad apsveram nākamo soli –
varbūt to pārvērst digitāli?
Attālinātā mācību procesa laikā 30 bērnus skola nodrošināja ar portatīvajiem datoriem. Papildinot tehnoloģiju krājumu, iestāde vēlas iegādāties arī jaunas mobilās ierīces – klēpjdatorus un planšetes.
Var iztikt bez lieliem publiskiem pasākumiem – tā ir vēl viena atziņa, kas iegūta ārkārtējās situācijas laikā, mācību darbu organizējot attālināti.
– Dažkārt skola nogurst no tā, ka katru nedēļu ir kāds ārpusklases pasākums, – komentēja direktore. – Izrādās, bez tā var iztikt. Piemēram, Mātes dienā vienmēr visi dejoja, dziedāja, uzstājās. Mācību gada izskaņā tā bija papildu slodze, nogurdinoši. Šoreiz drāmas skolas skolotāja nāca ar ierosmi, un klases veidoja video, ko Mātes dienā caur WhatsApp saņēma māmiņas. Skolēni šai filmiņā bija ierunājuši dzejoli, un tas bija mīļi, bet nebija veikts ar pārspīlētu laika un enerģijas patēriņu. „Covid" mums parādīja, ka izglītības iestādes ar pasākumu daudzveidību stipri pārforsē. Šī trīs mēnešu pieredze ir milzīga, esam kļuvuši gudrāki gan tehnoloģiju lietošanā, gan attiecību veidošanā, gan visas dzīves organizēšanā. Tomēr 1. septembri visi gribam sākt klātienē, savā skolā un visi kopā.


17.06.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px