9. jūnijā, īsu mirkli pirms Saeima 3. lasījumā turpināja skatīt
Administratīvi teritoriālās reformas likumprojektu, varakļānieši
organizēja protesta braucienu, tādējādi aicinot Saeimas deputātus
respektēt iedzīvotāju gribu pievienoties Madonas novadam.
Laika posmā
no pulksten 12 līdz 14 smagā lauksaimniecības tehnika un vieglās
automašīnas divos virzienos, riņķojot maršrutā Rīgas iela-Kosmonautu
iela-Rīgas-Rēzeknes šoseja, devās protesta braucienā, atgādinot
nepieciešamību respektēt demokrātiski paustu iedzīvotāju viedokli un
iekļaut Varakļānu novadu Madonas novadā.
Protesta braucienā devās vairāk nekā simt dažādu transportlīdzekļu, tostarp arī zemnieki un lauksaimnieki ar traktoriem un kombainu.
– Šobrīd norit ļoti aktīvs lauksaimniecības darbs, brīva laika ir maz, bet šāds protesta brauciens ir atbalstāms, neraugoties uz lielo aizņemtību. Šis ir ļoti nozīmīgs notikums, jo mēs cīnāmies par to, lai mūsu viedoklis un vēlmes tiktu uzklausītas un mēs saglabātu savu vietu pie Madonas novada. Vairāk nekā piecdesmit gadu mēs esam bijuši cieši saistīti ar Madonu, tagad vēlas mūs pievienot Rēzeknei, – neizpratni pauž Murmastienes pagasta zemnieku saimniecības „Ūči" saimnieks Jānis Latkovskis. – Šī situācija ir netaisnīga, jo 84% novada iedzīvotāju nobalsoja par pievienošanos Madonas novadam. Diemžēl neviens pat neieklausās. Kur ir demokrātija?
Savs viedoklis par šo situāciju ir arī zemnieku saimniecības „Cīrulīši" saimniekam.
– Mans uzskats – visi tie, īpaši rīdzinieki, kas bļauj par pievienošanu Latgalei, tur nemaz nedzīvo. Ir zināms, ka Latgale paliek tukšāka, jo cilvēki brauc projām – tuvāk lielajām pilsētām, uz ārzemēm. Ciemi paliek tukši, – norāda Andrejs Skuja. – Tas, ka mēs paliksim pie Madonas, nenozīmē, ka mēs zaudēsim latgalisko identitāti un Varakļāni vairs nebūs Latgalē. Jācer, ka šim protestam būs panākumi un Saeima to ņems vērā. Ja šim nebūs rezultāta, tad būs jādomā tālāki risinājumi. Ar izvēli būt pie Rēzeknes mēs noteikti neesam apmierināti. Jāsaka liels paldies organizatoriem, jo tas ir smags darbs, bet cēla mērķa vārdā. Priecē, ka atsaucība ir tik liela, tas parāda, ka esam vienoti un gatavi cīņai, kas skar mūsu intereses, likteni.
Varakļānu pilsētas ielās protesta braucienā nolūkojās un neviltotu prieku izrādīja vietējie iedzīvotāji, paužot sašutumu par netaisnību un gaidāmajām pārmaiņām.
Varakļāniete Velta: – Esmu viens no tiem cilvēkiem, kas ir pilnīgi pret pievienošanu Rēzeknes novadam, un tam ir ļoti daudz iemeslu. Galvenais no tiem – daudzu gadu garumā esam bijuši tuvāki, piederīgi Madonai. Pietiekami daudz esmu saskārusies ar situācijām, kad mūsu viedoklis netiek ņemts vērā. Ar saviem parakstiem jau iepriekš esam pauduši savu gribu un nevēlamies pievienoties Rēzeknes novadam. Viss, kas norit ap teritoriālo reformu, ir ļoti nepatīkama situācija. Tepat novada iedzīvotāja vāca parakstus par atsevišķa Varakļānu novada izveidošanu, iekļaujot tuvākos pagastus. Par to parakstījos arī es.
– Visus šos ilgos gadus esam cieši saistīti ar Madonu. Ja ir nepieciešams kārtot papīru lietas, braucam uz Madonu. Par mūsu drošību rūpējas Madonas policijas iecirknis. Atbalstu sniedz Madona, nevis Rēzekne. Šīs kundzes parakstu vākšana par labu Varakļānu novadam neguva turpinājumu. Jau tad brīdināju, lai paraksti netiktu izmantoti citiem mērķiem. Diemžēl viņa rīkojās citādāk, un paraksti tika iesniegti par pievienošanos Rēzeknes novadam. Novada iedzīvotāji ir informēti par šo notikumu un ir šokēti. Šeit vairs nav runa par godīgumu un taisnīgumu. Ja būs tiesa, noteikti būšu pirmā lieciniece, – pārliecību pauž Velta.
Protesta brauciens tika noorganizēts pēdējā brīdī, par to skaļi paziņojot tikai otrdienas rītā. Iniciatīvas autori un organizatori ir varakļānieši Viktors Vilkaušs, Aivars Strods, Janīna Grudule un Ivars Gruduls.
– Jau no sākuma sekoju līdzi notikumiem, kas saistīti ar administratīvi teritoriālo reformu. Īpaši tajā neiesaistījos, jo redzēju, ka viss rit savu gaitu, un šķita, ka visam vajadzētu būt kārtībā. Kādā brīdī parādījās aptauja, kuru parakstījuši 540 cilvēki, un virsraksti, ka varakļānieši nevēlas iekļauties Vidzemē. Sāku pievērst lielāku vērību, pamanīju, ka parakstās citu pagastu iedzīvotāji, uzzināju arī, kas to organizē. Protams, viņi ļoti piedomāja pie preses relīzēm, sazinājās ar atbilstošām personām. Sociālajos tīklos ievietoju jautājumu, kāpēc Varakļāni izvēlas Latgali, nevis Vidzemi, un iedzīvotāji atklāja savas patiesās domas un vēlmes. Tad es sapratu, ka kaut kas ir nepareizi, man ir jāiesaistās, nedrīkst palikt malā, – atceras Viktors Vilkaušs. – Šis protesta brauciens ir rīcība, lai vērstu Saeimas uzmanību uz iedzīvotāju nostāju jautājumā, kas saistīta ar administratīvi teritoriālo reformu. Šeit esošie cilvēki ir ieradušies ar vienotu ideju. Necerēju gan, ka atbalsts būs tik liels. Bet tas priecē, jo atklāj mūsu vienotību. Šis protests ir smags brīdinājums Saeimas deputātiem, ka mēs nesamierināsimies ar lēmumu, kas neatbilst varakļāniešu vairākuma viedoklim. Varbūt mēs zaudēsim kauju, bet ne karu. Mēs cīnīsimies!
– Sākotnēji tika lemts, ka Varakļānu novads paliks pie Madonas. Mēs arī mierīgi dzīvojām un priecājāmies par šo lēmumu. Bet patiesībā viss norisinājās pavisam citādāk. Sapratām, ka ir jāuzsāk cīņa. Vēlmi par palikšanu Madonas novadā izsaka tie cilvēki, kam šeit ir saknes, ir dzīvojuši no paaudzes paaudzē. Arī mūsu bērni un mazbērni ir par palikšanu Madonas novadā, jo tā ir dzīvojuši visu mūžu. Ļoti būtiski tas, ka saglabājam piederību Madonai, ir zemniekiem un lauksaimniekiem. To lieliski var redzēt šajā protesta braucienā. Lai gan šobrīd ir aktīvs darbs saimniecībās, tomēr šīs dažas stundas viņi ir ziedojuši, paužot savu nostāju. Mēs esam viens no lieliskā piecnieka, kas ietver vēl Madonu, Lubānu, Cesvaini un Ērgļus. Tagad sanāk, ka mūs vienkārši izraus no tā, – nobažījusies ir Aina. – Šī akcija jeb protesta brauciens ir kas īpašs un ļoti nozīmīgs. Kā var redzēt, pilsētas ielās iznāk cilvēki, ir garas tehnikas kolonnas. Tas ir atbalsts, kopābūšana, vienojošais, ko ikdienā varbūt pamana mazāk, bet kas šādās reizēs ir ļoti jūtams.
Saeimas deputāti otrdien tomēr vienojās Varakļānu novadu neiekļaut Madonas novadā, tādējādi balsojot pret komisijas lemto un paužot atbalstu Varakļānu pievienošanai Rēzeknes novadam.
– Šis lēmums šokēja novada iedzīvotājus. Jau šobrīd ir zināms, ka šādi tas netiks atstāts un cīnīsimies, lai tiktu lemts par Varakļānu novada pievienošanu Madonas novadam. Šobrīd norit diskusijas ar Saeimas deputātiem, uzdodot galveno jautājumu – kāpēc tika lemts par labu Rēzeknes novadam. Daudzi no viņiem neatbild, citiem vienkārši nav savas atbildes, viedokļa. Aktīvi norit parakstīšanās par Saeimas atlaišanu. Iespējams, nākamais solis būs Satversmes tiesa. Mēs cīnīsimies! Nepieļauju domu, ka būsim pie Rēzeknes, esmu par Madonas novadu. Iespējams, rīkosim jaunus protestus. Cilvēku vienotība otrdien pierādīja, ka arī turpmāk būsim vienoti un cīnīsimies, – uzsver Janīna Grudule.
– Ar bažām gaidījām balsojumu, kāds tas būs. Diemžēl rezultāts neapmierina lielāko daļu Varakļānu novada iedzīvotāju un nesaskan ar mūsu gribu. Ir izteikts lūgums prezidentam neizsludināt likumu, jo prezidents šobrīd izmanto savas Satversmē noteiktās pilnvaras un desmit dienas tiks skatīts šis likums, 20. jūnijā jāpieņem lēmums, vai tas atgriežas otrreizējai caurlūkošanai vai ne. Neatkarīgi no rezultāta gatavojamies Satversmes tiesai. Tāpat, ja likums tiks atgriezts otrreizējai caurlūkošanai, noteikti aicināsim Saeimas deputātus braukt uz mūsu novadu, iepazīties ar patieso situāciju, ieklausīties iedzīvotāju gribā. Cīņa tikai sākas, nepieļausim šo lēmumu – pievienoties Rēzeknes novadam, – uzsver Viktors. – Vēlos izteikt visiem lielu paldies par spēju tik īsā laika posmā atsaukties un saorganizēties uz iespaidīgu varakļāniešu demokrātiskā spēka demonstrēšanu Saeimas deputātiem, lai beidzot tie ieklausās mūsos. Paldies vēlos pateikt katram novada zemniekam, kurš, nežēlodams savu dārgo laiku un resursus, ieradās ar savu lauksaimniecības tehniku, kombainiem, smago tehniku, un visiem tiem, kuri solidarizējās arī, braucot ar savu personīgo auto. Paldies Varakļānu novada pašvaldības kārtībniekam Jānim Stafeckim un īpaši Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Madonas iecirkņa darbiniekiem un vadībai Gundaram Tropam, Andrim Turkinam par profesionālu atbalstu protesta brauciena sabiedriskās kārtības nodrošināšanā Varakļānu pilsētā.
Varakļāniešos bija, ir un būs iespaidīgs spēks, lai arī cik liela vilšanās mūs sagaidīja jau tajā pašā vakarā.
Mēs esam zaudējuši vienu kauju, bet neesam zaudējuši karu. Mūsu novada tālākais liktenis ir Valsts prezidenta un Satversmes tiesas rokās.
12.06.2020.